BRUSEL. Snaha zvýšiť účasť občanov v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu, situácia na Ukrajine, ale aj minulotýždňová rezolúcia EP kritizujúca slovenskú vládu boli hlavnými témami pracovného stretnutia predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho so šéfkou europarlamentu Robertou Metsolovou v utorok večer v Bruseli.
Informuje o tom spravodajca TASR.
Členstvo v Únii
Pellegrini, ktorý do Bruselu zavítal po návšteve Poľska, uviedol, že s Metsolovou mal súkromné aj pracovné stretnutie. Začali témou eurovolieb, v ktorých malo Slovensko doteraz opakovane najnižšiu účasť v celej Európskej únii.
"Hovorili sme o tom, ako by mohlo Slovensko účasť v europarlamentných voľbách zvýšiť, aby sme zas nedopadli ako v roku 2019," uviedol šéf slovenského parlamentu.
Dodal, že treba využiť tohtoročné 20. výročie vstupu Slovenska do EÚ a zdôrazniť prínosy a pozitíva členstva v Únii a tiež v eurozóne pre Slovákov.

Pripomenul, že vláda SR má vo svojom rozpočte vyčlenené peniaze na oslavy tejto dvadsaťročnice, čo by tiež mohlo pomôcť presvedčiť Slovákov, aby šli k volebným urnám.
"Pokiaľ nebudeme hovoriť o tom, čo sme v EÚ dosiahli a tiež o tom, čo sa nám na EÚ nepáči a čo by bolo treba do budúcnosti zmeniť tak, aby Únia bola pružnejšia ako teraz a schopná reagovať na výzvy, tak pravdepodobne ten záujem o eurovoľby nezvýšime," upozornil.
Rušenie špeciálnej prokuratúry
Pellegrini zároveň v rozhovore s Metsolovou skonštatoval, že na Slovensku, podobne ako aj v iných členských krajinách, je vzťah ľudí k EÚ "napätejší" a pravdepodobne sa o slovo budú viac hlásiť sily, ktoré sú kritickejšie voči Únii alebo členstvo v nej odmietajú. Podľa neho bude preto dôležité zloženie EP po júnových voľbách.
Pellegrini Metsolovej povedal, že rezolúcia kritická voči slovenskej vláde, ktorú prijal minulý týždeň europarlament, obsahuje časti, o ktorých sa dá diskutovať, ale aj záležitosti, ktorými sa europarlament nemá prečo zaoberať.
Pellegrini podľa vlastných slov hovoril s Metsolovou o tom, že niektoré časti rezolúcie kritizujúcej napríklad novelu Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokutatúry môžu byť predmetom diskusie medzi EP, slovenským parlamentom a vládou .
Povedal jej aj to, že v rezolúcii sú veci, ktoré sa tam vôbec nemali objaviť, lebo sú "čisto domáceho charakteru".
Pellegrini sa v stredu v Bruseli pracovne stretne aj so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom, predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a výkonným podpredsedom EK Marošom Šefčovičom.