Bratislava 4. augusta (TASR) - Návrh štátneho rozpočtu na rok 2006, kde sa na vedu počíta s čiastkou 7,4 mld Sk, znamená podľa predsedu SAV profesora Štefana Lubyho po rokoch poklesu a stagnácie určitý nárast, konkrétne na úroveň 0,49 percenta HDP (v tomto roku je to asi 0,4 percenta hrubého domáceho produktu - HDP). Tento návrh by teda mal byť určitou nápravou veľmi nepriaznivej situácie vo financovaní vedy a výskumu na Slovensku v uplynulých rokoch.
"Treba však zdôrazniť, že tento rozpočet nie je vo všetkých ukazovateľoch realistický. Týka sa to napríklad získania 900 miliónov Sk z vnútorných opatrení EÚ (nie vo vzťahu k SAV, ale iným rezortom) a budovania Cyklotrónového centra, čo nie je výlučne doména vedy a techniky, ale aj zdravotníctva," uviedol Luby.
Predseda Slovenskej akadémie vied upozornil, že v ostatnej dobe znova zaznela kritika Európskej komisie k výdavkom na vedu, výskum a inovácie v Slovenskej republike. Slovensko bolo z tohto hľadiska zaradené do poslednej - piatej skupiny. Je to dedičstvo poklesu podpory vedy a techniky v našej krajine v ostatných rokoch, o čom svedčia čísla uverejnené v Štatistickej ročenke SR 2004, štatistickej ročenke OECD a v ďalších oficiálnych dokumentoch.
"Nádeje na zmenu v rozvoji našej vedy a techniky sa upierajú k Stratégii konkurencieschopnosti SR do roku 2010 a jej akčnému plánu (uznesenie vlády SR 557/13.7.2005). Ak schválený akčný plán analyzujeme z hľadiska reálneho začatia pôsobenia nástrojov, konštatujeme, že iba č. 1 - financovanie vedy a techniky cestou Agentúry na podporu výskumu a vývoja má šancu plnenia začínajúc rokom 2006 s vyčlenením prostriedkov v štátnom rozpočte," uviedol Luby.
Za nepriaznivý považuje odsun plnenia ďalších úloh ako sú štátne programy výskumu a vývoja, národné centrá excelentnosti a iné, hlbšie do roku 2006, teda pravdepodobne až do roku 2007.
"Kritické je to, že v akčnom pláne je úloha - Vypracovanie nových pravidiel pre fungovanie štátnych programov výskumu a vývoja a ich schválenie vládou SR - v termíne do 30. augusta 2006. Vzniká dojem, že nové štátne programy nepokryté v rozpočte na rok 2006 sa odsúvajú do obdobia po parlamentných voľbách. Na ich rozbehnutie by bolo treba aspoň miliardu Sk.
Vzhľadom na centralizačný charakter nového zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja tieto prostriedky by mali byť vyčlenené do rozpočtovej kapitoly Ministerstva školstva SR. Iné rezorty nemajú už páky štátne programy presadzovať," zdôrazňuje profesor Luby v stanovisku k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2006.