BRATISLAVA. Opozičné strany Sloboda a Solidarita spolu s Progresívnym Slovenskom podajú návrh na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej.
Žiadajú jej odchod z funkcie.
Informovali o tom predstavitelia SaS na tlačovej konferencii s tým, že zbierajú podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady.
Šimkovičová šíri diskrimináciu a homofóbiu
Podľa strany ministerka neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi.
"Sme presvedčení, že umenie je základom demokratickej spoločnosti," vyhlásila Mária Kolíková zo SaS a pripomenula, že okrem študentov vďačíme aj umelcom za zmeny v roku 1989.

Kolíková podčiarkla význam slobody prejavu v umení v rámci demokracie. Aj kultúra podľa nej upozorňuje na hodnotové súboje v spoločnosti. Pripomenula aj internetovú petíciu za odchod Šimkovičovej z funkcie, ktorú podpísalo už viac ako 150-tisíc ľudí.
SaS hovorí aj o homofóbnych a diskriminačných vyjadreniach ministerky, ktoré popierajú práva občanov a tiež inkluzívnu úlohu kultúry v spoločnosti .
Strana upozornila aj na legislatívne zmeny a návrhy, ktoré sa týkajú rôznych fondov v oblasti kultúry, ale aj na zmeny vo financovaní RTVS.
SaS za tým vidí snahu o politické ovládnutie inštitúcií v kultúre.
Nechápe podstatu kultúry, je nespôsobilá
"Martina Šimkovičová nikdy nemala byť ministerkou kultúry," vyhlásila Zora Jaurová z PS.
Podčiarkla, že úlohou rezortu kultúry je snaha o prepájanie a spoluprácu či ochrana menšín. Šimkovičová podľa nej už stihla presvedčiť verejnosť, že nie je spôsobilá riadiť rezort, pričom rovnako poukázala na petíciu za jej odchod.
Dôvody na odvolanie Šimkovičej vidí viaceré. Poukázala napríklad aj na programové vyhlásenie vlády za oblasť kultúry, ktoré podľa nej nerieši zásadné problémy ako reforma kultúrnej infraštruktúry, viaczdrojové financovanie, podpora kreatívneho priemyslu a podobne.
Jaurová tvrdí, že miesto toho vytvára priestor na likvidáciu médií verejnoprávnej služby a na politické zásahy do verejnoprávnych fondov a inštitúcií.
Síce ministerka deklaruje zámer reformy verejnoprávnych fondov na ich zlepšenie, cieľ predložených návrhov vidí Jaurová v zničení verejnoprávnej podstaty fondov a ich nezávislosti. Ministerke vyčíta i to, že nepodnikla žiadne kroky proti likvidačnej zmene financovania RTVS.
Milanová upozornila na nenávisť
Odvolávanie ministerky podporia aj poslanci hnutia Slovensko, pridajú podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery.
"Šimkovičová robí hanbu a devastuje kultúru od prvého dňa od nástupu do funkcie. Správa sa ako autokrat, stihla nám urobiť medzinárodnú hanbu v Česku aj v Rakúsku, naďalej konšpiruje v dezinformačných médiách," uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš.
Exministerka kultúry Natália Milanová si myslí, že Šimkovičová šíri nenávisť a ignoruje odbornosť aj diskusiu. Za účelové považuje avizované zmeny ako rozdelenie RTVS a zlúčenie verejnoprávnych fondov.
Vzniká podporná petícia
Šéf parlamentného kultúrneho výboru Roman Michelko z SNS v reakcii podotkol, že opozícia nemá čo riešiť personálne veci koalície.
Treba sa podľa neho pripraviť na "nechutné divadlo", ale výsledok odvolávania bude jasný. Myslí si, že ministerka má silnú pozíciu. Avizuje petíciu na jej podporu.

Šimkovičová dostala podľa Michelka silnú voličskú podporu. "Mala nejakú pozíciu v rámci volieb, silnú voličskú podporu. Vyjadruje sa bez servítky, zjavne to imponuje voličom minimálne SNS a jej voličom," povedal poslanec novinárom v parlamente.
"Dostávam obrovské množstvo spätných väzieb aj podporných. Vzniká petícia na jej podporu," doplnil s tým, že vzhľadom na extrémne polarizovanú situáciu musí každý člen vlády rátať s tým, že bude odvolávaný. "Ale o výsledku niet pochýb," zdôraznil.
Michelko nechcel komentovať výsledky Šimkovičovej práce.
"Snažím sa byť v maximálnej miere informovaný o legislatívnej iniciatíve ministerstva kultúry, som informovaný o príprave legislatívnych krokov, participujem na nich, pripomienkujem ich," povedal šéf výboru. Vzťahy s ministerkou má priateľské a korektné.
"Nikdy nebola pozícia ministerky tak silná, ako je teraz, keď sú protesty, lebo to spôsobilo stmelenie koalície," skonštatoval.
Vlna kritiky sa zdvihla po útokoch ministerky Šimkovičovej proti LGBTI+ organizáciám, ako aj pre aktuálne návrhy úprav zákonov z oblasti kultúry.
Umelecká obec aj opozícia ich vníma ako snahu vlády o väčší vplyv nad kultúrnymi inštitúciami. Najkritickejšie reakcie vyvolali navrhované úpravy v zákone o múzeách a galériách.