BRATISLAVA. Buď klame generálny prokurátor Maroš Žilinka, alebo policajná funkcionárka Diana Santusová. Ich stanoviská sa rozchádzajú v otázke spoločného stretnutia v čase, keď Žilinkova prokuratúra vstúpila do vojny policajtov.
Dôkazy o nezrovnalostiach v stredu zverejnil Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Demokrati.
Generálna prokuratúra v auguste 2021 nad rámec svojich právomocí stopla vyšetrovanie podozrení smerujúcich voči inšpekčnému tímu Oblúk pod vedením Santusovej.
Kauzu otvorili policajti NAKA okolo Jána Čurillu na základe informácií, podľa ktorých Oblúk v spolupráci s SIS pripravoval ich diskreditáciu. Následne inšpekcia obvinila samotných čurillovcov a prokuratúra ju prikryla.
Podozreniam, že Žilinka sa vopred koordinoval so šéfkou Oblúku Santusovou, existujú už dlhšie. Ešte v septembri minulého roka ich označil za „nevídané a neslýchané“. Podobné stanovisko zopakoval aj v utorok v parlamente.
„S pani Santusovou som sa pred rozhodovaním v danej veci a v súvislosti s rozhodovaním danej veci vôbec nestretol,“ trval na svojom Žilinka. Pred novinármi vzápätí ušiel.
V stredu sa ukázalo, že vyšetrovateľka, z ktorej sa po voľbách stala funkcionárka inšpekcie a neskôr aj policajného prezídia, ešte v júni minulého roka vypovedala inak.
„Stretnutie bolo jedno, ak si dobre spomínam. (…) Prítomní boli generálny prokurátor a myslím, že na chvíľu tam prišiel aj jeho námestník, ale asi tam nebol celý čas,“ uviedla Santusová vo výpovedi v rámci konania vedeného na bratislavskej prokuratúre. Účastníkom schôdzky bol podľa nej aj pôvodný dozorový prokurátor z kauzy čurillovcov Emil Poprac.
Neskôr si Santusová v rámci výpovede spomenula aj na druhé stretnutie.
„Bolo stretnutie na generálnej prokuratúre aj s (Rastislavom) Remetom (šéf bratislavskej prokuratúry) a Adriánom Szabóom – riaditeľom (inšpekčného) úradu, zo strany GP tam bol generálny prokurátor, myslím, že len on, ale nepamätám si presne už teraz,“ vypovedala Santusová.

Žilinka: Už som sa jasne vyjadril
Účel stretnutí opísala Santusová pri výsluchu len pomerne nejasne. Prvé, pri ktorom bol aj spomínaný Poprac, malo podľa jej opisu charakter konzultácie.
Účelom druhého stretnutia zas bolo podľa jej slov riešenie otázky, ako vo vyšetrovaní ďalej pokračovať, aby bolo zákonné.
Šeliga, ktorý časť jej výpovede teraz zverejnil, hovoril o podozreniach z koordinácie inšpekcie a prokuratúry už pred takmer pol rokom.
Stretnutia podľa neho prebehli len asi mesiac predtým, než Žilinkova prokuratúra neštandardne zrušila cez paragraf 363 stíhanie vo veci, ktoré vyšetrovatelia NAKA smerovali voči tímu Santusovej.
Ústavný súd v lete minulého roka upozornil, že tým generálna prokuratúra prekročila svoje právomoci a neoprávnene zasiahla do tzv. vojny v polícii. Postupom cez paragraf 363 totiž môže rušiť len to stíhanie, v ktorom je obvinený niekto konkrétny.
Žilinka ešte v utorok opakoval, že žiadne dôkazy o jeho stretnutiach so Santusovou neexistujú a že ide len o lži Šeligu. Po zverejnení zápisnice z výsluchu Santusovej na otázky SME reagoval odkazom, že sa už „jasne vyjadril“ v predošlých dňoch a na všetkom trvá.
„Povedzte mi, čo robili na týchto stretnutiach?“ pýta sa Šeliga. „Vedeli, že majú veľký problém. Pani Santusová vedela, že je problém, preto sa snažili niečo nájsť na vyšetrovateľov Ďurku, Čurillu a spol. a nejakým spôsobom zastaviť toto celé vyšetrovanie,“ dodal Šeliga.
Santusová za ostatné týždne a mesiace vystriedala niekoľko funkcií, no po voľbách dostáva už len výlučne vedúce posty. Od polovice januára už nepôsobí na inšpekcii a mala by byť menovaná za šéfku Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii, ktorá spadá pod Úrad hraničnej a cudzineckej polície, upozornil týždenník Plus 7 dní.
Naopak, čurillovcov minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu hneď po nástupe odstavil a jeho rezort im odmieta vyplácať aj mzdu, na ktorú majú nárok. Súdy postupne vydávajú platobné rozkazy, ktorými rezort zaväzujú k vyplateniu mzdy. Policajti sa však naďalej do práce vrátiť nemôžu.

Úradný záznam neukážu
Sporné sa pritom stali nielen stretnutia Santusovej so Žilinkom. Samotné rozhodnutie o 363, ktorým generálna prokuratúra zastavila vyšetrovanie proti tímu Oblúk namiesto Žilinku podpísal jeho námestník Jozef Kandera.
Prvou námestníčkou pritom bola v tom čase Vladimíra Klimentová. Po správnosti by tak mala Žilinku zastupovať počas jeho neprítomnosti ona.
Šeliga hovorí o Žilinkovom ústnom pokyne, aby Kandera rozhodnutie podpísal. A to bez toho, aby si prípad riadne naštudoval.
„Bolo to takým spôsobom, že Žilinka telefonuje Kanderovi 'Podpíš to.' Teda nie 'Vybav to celé, zober si spis', ale 'Podpíš to',“ tvrdí Šeliga, ktorý poukazuje na to, že rozhodnutie o 363 padlo v tomto prípade expresne rýchlo. Generálna prokuratúra ho vydala len dvanásť dní od chvíle, keď Santusová podala trestné oznámenie smerujúce voči vyšetrovateľom.
Generálna prokuratúra tvrdí, že konať začala ex offo, teda z úradnej povinnosti. Kandera, z ktorého sa stal prvý námestník až o niekoľko mesiacov neskôr, zas odmieta, že by mu Žilinka prikázal vec „len“ podpísať.
„Môj postup v tomto prípade tak, ako aj vo všetkých iných bol štandardný a rovnako v súlade so zákonom,“ odkázal Kandera. Dodal, že v tejto veci už aj vypovedal, keďže na neho Čurilla a jeho kolegovia podali trestné oznámenie. Na otázky pri výsluchu však Kandera odmietol odpovedať. Vysvetľuje to „absurdnosťou trestného oznámenia“ a údajnou snahou o jeho kriminalizáciu.
Hoci o danom pokyne Žilinku v tom čase spísal aj úradný záznam, generálna prokuratúra ho odmieta zverejniť. Vysvetlila to tým, že prípad je stále živý a nechce mariť vyšetrovanie.
Šeliga tvrdí, že zverejní aj ďalšie dôkazy o pochybných krokoch Žilinkovej prokuratúry.

Beata
Balogová
