BRATISLAVA. Opozičné protesty proti snahe vlády zrušiť špeciálnu prokuratúru a zmierniť tresty za korupciu boli vo štvrtok opäť silnejšie ako pred týždňom.
Kým v Bratislave minulý týždeň prišlo na Námestie SNP okolo 25-tisíc ľudí, dnes už odhady hovorili o 27-tisícoch.
Naprieč Slovenskom bolo na námestiach spolu takmer 45-tisíc odporcov Ficovho režimu. Protestovali vo viac ako 20 mestách. Po 4-tisíc ľudí bolo v Košiciach a Žiline, v Prešove asi 3500, v Nitre a Banskej Bystrici po viac ako 2-tisíc, v Poprade takmer 1000. Stovky ďalších sa zišli v menších mestách.
Pridali sa aj ľudia v Prahe, Brne, Krakove a Paríži.
Téma Pellegrini
Z prejavov rečníkov na námestí v Bratislave vyplývalo, že v akciách mienia pokračovať. Mohli by sa tým začať napĺňať skoršie predpovede analytikov, že protesty môžu výraznejšie poškodiť šéfovi vládneho Hlasu Petrovi Pellegrinimu v prezidentskej kandidatúre.
Skandovanie hesla "podržtaška", čo je najnovšia Pellegriniho prezývka, sa už medzi ľuďmi udomácnilo. Vidno ho bolo opäť aj na viacerých transparentoch.
Jedna z protestujúcich nad sebou v ruke držala namiesto transparentu tašku. V hlúčiku pri pamätníku na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa o podržtaške živo diskutovalo. Prečo nie skôr "lokaj" alebo iné kratšie a slovenské slovo.
V Bratislave o prezidentovi
Keď na tribúne vystúpil Branislav Gröhling z SaS, najkôr označil Pellegriniho, Roberta Fica a Andreja Danka za hanbu Slovenska. Potom začal hovoriť o dnešnom dianí v parlamente, keď koalícia zrušila rozpravu a odhlasovala skrátené konanie o navrhovaných zmenách v trestných zákonoch.
“A viete, kto sa usmieval a mal jamky na líčkach?” Odpoveďou davu bolo opäť rovnaké slovo.
Priamejšie sa k blížiacim sa prezidentským voľbám na pódiu vyjadril predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
"Za posledné tri mesiace sa im podarilo prebudiť odpor, zjednotiť opozíciu, zaplniť námestia po celej krajine. Vyvolali konflikt s našimi partnermi v Európskej únii a zničili Petrovi Pellegrinimu prezidentskú kandidatúru. Oni už prehrali," vyhlásil.
"Dosť bolo Pelleho!", začal skandovať dav.
Ďalej Šimečka hovoril o tom, ako bude tlak na vládu pokračovať. "A viete, kto sa toho najviac bojí? Prezidentský kandidát Peter Pellegrini. Lebo každým ďalším protestom sa zvyšuje šanca, že tie voľby prehrá."
Dodal, že nechce mať prezidenta, ktorý bude poslušným sluhom, ale chce takého, na ktorého bude môcť byť hrdý. Nemenoval nikoho.

Nejasná akcia polície
Protestom vo štvrtok predchádzala jedna nevyjasnená udalosť. Polícia popoludní oznámila, že zadržala osobu, ktorá sa pred zhromaždeniami v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach vyhrážala bombovým útokom.
Výhražný list mal niekto poslať na Úrad vlády. Informáciu o tom dostali podľa informácií SME organizátori už v stredu. Polícia im neodporučila protesty zrušiť a hrozbu nevyhodnotila ako dôveryhodnú. Tiež dostali pokyn, aby informáciu nezverejňovali.
Premiér Fico sa k incidentu na tlačovej besede odmietol vyjadriť. Ani polícia viac informácií neposkytla.
Po celom Slovensku
Na bratislavskom proteste vystúpila aj Natália Svítková zo strany Demokrati, ktorá je manželkou jedného z perzekvovaných policajtov Juraja Svítoka.
„Snažia sa ich donútiť, aby rezignovali a vzdali sa,“ vyhlásila o manželovi a jeho kolegoch. „Vládnej moci sa evidentne zapáčili staré časy spred roka 1989.“
Dav ju prerušil skandovaním „Ďakujeme!“
Protest na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi sa začínal hudobným číslom. „Danko chce byť prezidentom, čo my nechceme,“ hovoril moderátor, herec Miki Macala a oceňoval, že v uliciach je stále viac protestujúcich.
Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) prirovnával k ruskému tanku.
Dôchodca Jozef Smižanský zase pripomenul, ako ľudí bili v rokoch 1968 a ešte aj 1989 pelendrekmi. Spomínal na Nežnú revolúciu, keď na rovnakom námestí stál s kočiarom a politici sľubovali o päť rokov Švajčiarsko.
Odkaz od Radičovej
V Poprade ľudia skandovali: „My sme tu doma.“ Organizátori protestu oslovili bývalú premiérku Ivetu Radičovú. Tá sa nemohla zúčastniť, poslala pozdrav, ktorý prečítali na pódiu.
„Máme vládu, ktorej moc vzišla z volieb. To však neznamená, že sa musíme mlčky pozerať na demontáž štátu. Demokracia nie je len o voľbách, ale aj o zodpovednosti. Vidíme, aká je v praxi politika bez morálky, politika moci, nenávisti a pomsty,“ napísala Radičová. „Odkazujeme Ficovi, že keď politik zabudne na morálku, potom štrngajú kľúče na námestiach.“
Spoluorganizátorka popradského protestu Sofia Trommlerová povedala, že je cynické, keď Robert Fico tvrdí, že v Kyjeve nie je vojna a v ten istý deň ruské rakety na Kyjev opäť útočia a zabíjajú civilistov.
„A je zbabelé, keď sa Robert Fico do tohto ‚mierového‘ Kyjeva na oficiálnu návštevu bojí ísť a s ukrajinským premiérom je ochotný stretnúť sa len tesne za hranicami v bezpečí v Užhorode.“

Krémeše pre darebákov
V Prešove ako prvý hovoril poslanec KDH Martin Šmilňák. Znižovanie trestov za korupciu, o ktoré sa snaží vládna koalícia, nazval krémešmi pre darebákov.
„Slovensko je naša vlasť. Nedáme si ju uniesť - ani na východ k Putinovi, ani na juh k Orbánovi,“ povedal potom Juraj Kopčák, ktorý bol prešovským primátorom v rokoch 1994 až 2002.
V Košiciach spievala Katka Koščová svoju pieseň Čo zostane. „Všetci si pamätáte smerácke heslo, že ľudia si zaslúžia istoty, a je to pravda. Potrebujeme istotu kvalitného zdravotníctva, školstva, spravodlivosti. Mladí šikovní ľudia húfne utekajú z krajiny, ale priority vlády sú národné menu a šikanovanie menšín," povedala.

Beata
Balogová
