SME

Advokát Pala: Niet divu, že ľudia často nedôverujú inštitúciám. Nabádajú na to predstavitelia štátu

Na premlčacie lehoty sa nemá siahať, trvdí.

Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Zuzana Beneková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Parlament rokuje v skrátenom konaní o zásadných zmenách v Trestnom zákone. Bez diskusie koalícia znižuje tresty za korupciu a závažnú trestnú činnosť a ruší špeciálnu prokuratúru.

"Trestný zákon zabezpečuje základnú funkciu štátu, dokonca zmysel existencie štátu. A štát, ktorý nevie zabezpečiť bezpečnosť a ochranu majetku svojim občanom, v podstate nemá zmysel," hovorí advokát a poradca prezidentky RADOVAN PALA.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste videli návrh novely Trestného zákona, čo ste si povedali?

Postupne rástlo zdesenie od rozsahu toho, čo sa chystá, lebo samo osebe, keď to nečíta právnik, tak je to úplne technická vec. A je to také rozsiahle, že sa vám začnú spájať súvislosti veľmi postupne.

Nie som odborník na trestné právo, ale aj odborníci, ktorí tú novelu čítali, hovoria, že doteraz, hoci sa jej niekoľko týždňov venujú, nevedia predpokladať všetky možné dosahy, ktoré bude mať. Čiže, pre mňa to bolo šokujúce, veľmi zjednodušene povedané.

Napríklad bývalý minister Viliam Karas povedal, že to je generálna amnestia. Vy to tak vnímate?

Bude to mať následky amnestie vo vzťahu k mnohým trestným činom. A tým, ako tá novela bola pripravená a je prijímaná, nevieme presne kvantifikovať alebo určiť dosahy.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo a predkladateľ nepredložili žiadnu analýzu, ktorou by povedali, akého počtu páchateľov sa to dotkne. Neexistujú žiadne takéto analýzy, čo je absurdné, lebo sa úplne mení a otáča kormidlo trestnej politiky bez toho, aby na tom bola akákoľvek odborná diskusia alebo spoločenská zhoda.

Ďalšia z flagrantných vecí je, že to nadobúda účinnosť vyhlásením v Zbierke zákonov. Systém sa na to vôbec nevie pripraviť a pritom ide o enormné zmeny. Pre okamžitú účinnosť budú môcť stovky, možno tisíce ľudí, ktorí sú dnes napríklad pre majetkovú trestnú činnosť vo väzení, požiadať o podmienečné prepustenie alebo o domáce väzenie.

Samozrejme, zanikne trestnosť už spáchaných trestných činov pre skracovanie premlčacích lehôt. Okamžitých dosahov bude veľmi veľa a v podstate prokuratúra a vyšetrovatelia budú len zisťovať, čoho všetkého sa to dotýka, a kde to účinky amnestie bude mať.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nie je to len o Lipšicovi. Ak vám vykradnú novostavbu či zničia chatu, po novom to bude na domáce väzenie Čítajte 

Parlament rokoval v noci, diskusiu v prvom čítaní skrátil len na dvadsať hodín. To vychádza na nejakých deväť hodín pomerného času pre opozíciu. Napomáha tento proces tomu, aby Ústavný súd mal jednoduchšie rozhodovanie o tom, či to nie je protiústavné?

Samozrejme, že to je relevantné pri posudzovaní toho, či skrátené legislatívne konanie bolo využité v súlade so zákonom.

Na ten postup existuje pekný pojem, že to môže hraničiť s legislatívnou svojvôľou. Jednoducho ani zákonodarca nemôže všetko a pomerne malá väčšina v parlamente tiež nemôže všetko. A treba povedať, že tým, že to bolo v skrátenom konaní, nebolo to ani v pripomienkovom konaní.

Poslanci pri diskusii v parlamente majú vychádzať z podkladov, ktoré sú výsledkom medzirezortného pripomienkového konania. Však sme videli aj v priamom prenose, že stále sa prichádzalo s novými zisteniami, čo všetko tá novela spôsobí, pretože také zistenia nevyplývali z pripomienkového konania.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky kroky, aj toto skrátenie diskusie a, samozrejme, aj otázka, kedy medzi druhým a tretím čítaním budú predložené nejaké zmeny, by mal Ústavný súd zohľadniť.

Ste poradca prezidentky Čaputovej, toto je jej téma. Už je na konci mandátu a posledné týždne vyzerá, že jej akosi dochádzajú sily. Ste spokojný s tým, ako vystupuje prezidentka proti takýmto vážnym zmenám?

To, že vystúpila v Národnej rade, bol asi najsilnejší signál, aký môže vyslať smerom ku koaličným politikom, ale aj smerom k spoločnosti. Považuje tieto zmeny za zásadné, ale takisto považuje za zásadnú aj svoju rolu, ktorá súvisí s legislatívnym procesom. A je dôležité, aby využila všetky svoje práva, ktoré s ním súvisia.

Určite by som si nedovolil hodnotiť mieru mediálneho pokrytia tejto témy z jej strany. Viem potvrdiť, že tú zmenu berie mimoriadne vážne, stretla sa s odborníkmi, jej tímy ľudí robia analýzy a snaží sa do tej témy vniesť čo najviac svetla zo svojej pozície.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nerobte to takto, žiada prezidentka koalíciu. Vysvetľujeme hlavné body jej vystúpenia Čítajte 

Povedala, že to zrejme nepodpíše a pošle na Ústavný súd. Existuje pre vás nejaký racionálny dôvod, prečo zrušiť špeciálnu prokuratúru ako takú?

Máme jednak proces, akým sa to prijíma, a neexistuje a nebol predložený žiadny dôvod na to, aby bola špeciálna prokuratúra zrušená v skrátenom konaní s okamžitou účinnosťou.

Môže existovať priestor na diskusiu, ako inštitucionálne nastaviť prostredie, či už špeciálnej prokuratúry, alebo mať iba jednu Generálnu prokuratúru. To však súvisí s mnohými ďalšími otázkami, ktoré pre tento proces nebolo možné otvoriť.

Nemá vláda vážny konflikt záujmov práve pri tejto novele Trestného zákona? Na tlačovkách, kde vidíme predstaviteľov, ktorí obhajujú tú novelu, býva šesť-sedem ľudí a jediný, kto nebol trestne stíhaný, obvinený alebo obžalovaný, je minister Susko. Ostatní všetci buď majú, alebo mali prípad, ktorý špeciálna prokuratúra dozoruje.

SkryťVypnúť reklamu

Je to veľmi špecifické. Je zriedkavé, že by sa niečo takéto stalo, ale je to vec, kde aj poslanci a predkladatelia riešia aj svoju vlastnú vec touto právnou úpravou a riešia ju spôsobom, ktorý má nadobudnúť okamžite účinnosť. Ak nadobudne účinnosť čo len na jeden deň, tak navždy zanikne trestnosť mnohých trestných činov.

Neznepokojuje vás, že pomerne málo ľudí z právnickej obce sa ozýva proti tejto veľkej novele? Prečo je právnická obec tak ticho?

Neviem na to odpovedať. Keby som vedel, tak asi tu môžete mať aj iných hostí.

Som príliš prísna?

Určite nie, ale myslím si, že je dôležité sa ozvať. Trestný zákon zabezpečuje základnú funkciu štátu, dokonca zmysel existencie štátu. A štát, ktorý nevie zabezpečiť bezpečnosť a ochranu majetku svojim občanom, v podstate nemá zmysel, aby existoval.

SkryťVypnúť reklamu

Trestný zákon a Trestný poriadok sú predpisy, ktoré toto majú garantovať. A púšťame sa do takej zmeny, kde letíme do tmy a nevieme, čo z toho vypadne.

Všetci vieme, že to bude vážne, a som presvedčený, že po prijatí toho zákona a zmien ich budú musieť zas meniť, lebo zistia, že niečo je veľmi problematické, a tak sa to jednoducho nerobí.

To, že sa nevyjadrujú, nemôžem hodnotiť. Určite sú aj takí, čo sa vyjadrujú, a minimálne viem, že aj v prostredí advokátskych kancelárií pôsobí veľa ľudí, ktorí majú jasný názor a určite sa neboja o ňom rozprávať. Na druhej strane, na Slovensku sa často stáva, že radšej počkáme, ako to vypáli.

Ako to môže ovplyvniť trestnú politiku na Slovensku? Bývalý minister Karas raz povedal, že to navodzuje mafia friendly prostredie. Je na toto spoločenská objednávka?

SkryťVypnúť reklamu

Nepamätám si, že by niekto s takýmito rozsiahlymi zmenami vôbec oslovoval voličov pred voľbami.

Asi sa zhodneme, že trestné právo má byť moderné, že musíme rozmýšľať nad tým, ako mať viac alternatívnych trestov, ako posilniť priestor pre restoratívnu justíciu, o ktorej radi hovoria. Ale problém je, že to sa dá urobiť iba veľmi premyslene a s veľmi dôslednou a veľkou prípravou.

Trestný poriadok vôbec nebude upravený pozitívnym smerom, práve naopak. A po novom, ak prejde tá novela, tak ešte aj o podaní obžaloby sa bude rozhodovať spôsobom, že bude možné podať odvolanie. V praxi sa ešte možno o pol roka, niekde možno aj o rok, predĺži samotné trestné stíhanie.

Podľa mňa na to spoločenská objednávka nie je. Na druhej strane si myslím, že je správne o tých veciach rozprávať, len toto si vyžaduje nieže pol roka prípravu, ale rok/dva.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje nejaký dôvod na také drastické znižovanie premlčacích lehôt? Lebo ešte by sme mohli pripustiť moderný Trestný zákon, znižovanie vysokých trestov za korupciu, tie máme vysoké.

Na jednej strane hovoríme, že dávame súdom väčšiu možnosť rozhodnúť, ako majú potrestať páchateľa, na druhej strane im tá novela prikazuje, že vždy budú musieť skúmať, či je možné uložiť trest domáceho väzenia, ktorý je o polovicu nižší, ak tá horná hranica nie je vyššia ako desať rokov.

Niekto, kto mal ísť do väzenia na osem rokov, pôjde na štyri roky do domáceho väzenia. Problém je, že veľa chudobných ľudí túto možnosť nebude mať, pretože ich obydlia nie sú na to dostatočne technicky spôsobilé, aby sa tam vykonával trest domáceho väzenia.

A druhá vec sú premlčacie lehoty. Každý, kto bol v minulosti, alebo s kým som mal možnosť sa rozprávať a pracoval na zmenách trestného práva, hovoril, že premlčacie lehoty sú niečo, na čo sa nemá siahať.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi to zjednoduším, ak sa rozhodnete po novom páchať majetkovú trestnú činnosť, tak je pre vás výhodné, ak toho robíte veľa. Lebo jednoducho je dobrá šanca, že veľká časť z toho, čo robíte, sa premlčí skôr, než všetko odhalia.

Tie lehoty sú príliš krátke aj vzhľadom na to, že ten systém bude ešte pomalší a možno aj v dôsledku tých zmien bude enormne zaťažený. Všetko sa spája a na konci dňa to môže viesť k masívnym porušovaniam práv poškodených.

Výrazne sa znižujú sadzby napríklad aj pri organizovanej zločineckej skupine, ktorá by napríklad kradla verejné peniaze. A vyšlo, že ak takáto organizovaná zločinecká skupina ukradne do 350-tisíc eur, tak to bude len prečin, čo značne obmedzuje použitie odpočúvaní. Nevyzerá to tak, že novela reaguje aj na nejakú organizovanú zločineckú činnosť?

SkryťVypnúť reklamu

Áno, oslabuje postavenie orgánov činných v trestnom konaní. Nie je to oslabenie len vo vzťahu k trestaniu, ale aj vo vzťahu k možnostiam odhaľovania trestnej činnosti. A je to ťažko odôvodniteľné.

Táto rezignácia na odhaľovanie alebo výrazné zoslabenie možnosti odhaľovať napríklad organizovanú trestnú činnosť je niečo, čo môže mať dopady na bezpečnosť republiky.

Viackrát ste naznačili, že takéto závažné a zásadné zmeny by si vyžadovali nejakú implementačnú lehotu. Veď predsa to musia naštudovať policajti, prokurátori aj sudcovia, ktorí o tom budú rozhodovať a podobne. Nastane dňom, keď sa to schváli v parlamente, paralýza na niekoľko mesiacov na týchto úradoch?

Záťaž bude enormná a do toho budú čeliť žiadostiam advokátov, obhajcov, či už odsúdených, obžalovaných, obvinených, a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitná vec sú probační úradníci. Ak chcete ukladať alternatívne tresty, tak musíte dohliadať na to, že odsúdený plní povinnosti a obmedzenia, ktoré mu uložil súd. Ak toto nevieme zabezpečiť, tak trest neplní svoj účel. Obávam sa, že to bude enormný tlak.

Pri trestnom práve hovoríme vždy o zásahoch do práv niekoho, pretože už trestný čin je vážnym zásahom do práv niekoho. V dôsledku tohto to bude paralýza alebo obrovské predĺženie mnohých procesov a obávam sa, že to bude výrazne zasahovať do ich práv.

Na Slovensku je vysoká nedôvera v súdy aj v iné inštitúcie, v políciu, prokuratúru. Toto asi nepomôže tej dôvere ľudí?

Celá táto novela a jej predloženie je, akoby nám vládni predstavitelia hovorili, že občania nedôverujte inštitúciám. Čiže niet asi divu, že ľudia často nedôverujú inštitúciám, pretože ich na to nabádajú samotní predstavitelia štátu. A vidím ešte jeden aspekt pri tej majetkovej kriminalite, keď bude vždy možné uložiť podmienku alebo trest domáceho väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Máme nejakým spôsobom skorumpované súdy? Nie. Ale vytvorí to obrovský korupčný tlak, pretože keď niekto, kto sa živil tým, že spreneveroval peniaze, robil podvody alebo iným spôsobom niečo tuneloval, keď zistí, že má možnosť tú vec vyriešiť tak, že bude mať iba podmienku, tak inštinktívne sa k tomu bude stavať spôsobom, aký uplatňoval dovtedy. Čiže vytvárame si opäť také uzly, kde sa môže ten tlak zvyšovať.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 175
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 767
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 789
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 834
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 734
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 453
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 048
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 829
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Marek Para.

TOP 20 kancelárií za Fica podľa registra zmlúv: vedú veľké firmy, medzi nováčikmi sú advokáti známi z káuz.


a 1 ďalší 25
Kyjev po nočnom ruskom útoku.

Pri útoku na Kyjev zahynulo desať ľudí.


3
Raditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

SME prvýkrát zverejňuje nahrávku výzvy na zosadenie vlády z roku 1996.


8
Beata Balogová.

Slovensko: krajina, kde sa Ukrajinci boja hovoriť svojím jazykom.


31

Neprehliadnite tiež

Ľudia sa zoraďujú na ulici Via della Conciliazione, aby si uctili zosnulého pápeža Františka ležiaceho vo vnútri Baziliky svätého Petra.

Legislatíva nezakazuje podujatia, mali by mať ale dôstojný charakter.


TASR
Nové služobné policajné vozidlá.

Ministerstvo zaplatilo takmer 50-tisíc eur za nový dizajn policajných áut.


SITA 2
Čelná zrážka dvoch osobných áut v okrese Banská Bystrica si vyžiadala život maloletého dievčatka.

Pomôcť by mohli kamerové záznamy.


4
Rafinéria Slovnaft v Bratislave.

Spoločnosť Slovnaft vníma štvrtkové vyhlásenie bratislavských mestských poslancov k zámeru jej spaľovne ako deklaratívne a politické.


TASR 1

Sportnet

Fotka z prípravného zápasu Slovensko - Nemecko.

Pozrite si zostavy zápasu Česko - Slovensko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Radosť hráčov Slovenska.

Pozrite si, kto vysiela prvý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Josuke Watanuki.

Z virálneho momentu sa napokon stala marketingová spolupráca.


Matyáš Klouček
Slovenský šípkar Martin Homola.

Niké Dart Liga pokračuje podujatím v Poprade.


SkryťZatvoriť reklamu