BRATISLAVA. Ešte sa nestalo, aby pre korupciu zadržali naraz šiestich príslušníkov mestskej polície. Zásah NAKA s krycím názvom Meskáč sa konal v pondelok ráno priamo na stanici bratislavskej Mestskej polície v Novom Meste.
Obvinení sú podľa informácií SME príslušníkmi oddelenia pre dopravu a parkovanie. Vybavujú sa tam priestupky súvisiace s nesprávnym parkovaním a odťahy áut.
Vedenie mestskej polície sa k prípadu zatiaľ bližšie nevyjadruje. NAKA len potvrdila, že akcia prebehla.
"Ide o trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku," povedal hovorca policajného prezídia Roman Hájek.
S obvinenými "vykonávajú procesné úkony", čo sú výsluchy a rozhodovanie, či prokurátor podá návrh na vzatie do väzby. O tom by rozhodoval súd.
Bojoval za vyššie platy
Dva zdroje redakcii potvrdili, že medzi obvinenými je aj zakladajúci člen bratislavskej mestskej polície Jozef Kukučka. Vyplýva to aj zo stanoviska primátora mesta Matúša Valla.
"Služobne najmladší z obvinených nastúpil do mestskej polície v roku 2015. Najstarší tam pracuje od roku 1991." Vallo tiež oznámil, že vedenie mestskej polície na prípade s NAKA spolupracovalo niekoľko mesiacov.
Mestská polícia Bratislavy oficiálne začala svoju činnosť v januári 1992. V medailóne o svojej histórii, ktorý má na internetovej stránke, vystupuje aj "odťahovkár Kukučka".
“Každý odchádza, lebo práca mestského policajta nie je ohodnotená, ako by mala byť.
„
Keďže bol zároveň aj predstaviteľom odborov, vystupoval na akciách, ktoré súviseli s aktivitami mestských policajtov za zlepšovanie ich pracovných podmienok a sociálneho zabezpečenia.
V októbri 2019 sa zúčastnil na proteste mestských policajtov pred budovou Národnej rady. Žiadali, aby im politici uzákonili výhody, aké majú príslušníci iných bezpečnostných zložiek. Upozorňoval na nízke platy mestských policajtov.
"Každý odchádza, lebo práca mestského policajta nie je ohodnotená, ako by mala byť," povedal vtedy pre televíziu Joj.
Proti korupcii
Z údajov mestskej polície vyplýva, že príslušník, ktorý je v službe jeden až dva roky, zarobí priemerne 1616 eur. Priemerný zárobok štvor- až šesťročného mestského policajta v Bratislave je 1855 eur v hrubom. Nástupný plat je od 1100 eur mesačne.
Všetci obvinení v kauze Meskáč mali odpracovaných deväť a viac rokov. Keďže v službe v pondelok naraz skončili, môže to dočasne obmedziť funkčnosť oddelenia, na ktorom pracovali.
Tzv. nočný primátor Martin Královič označil akciu Meskáč za súčasť ozdravného procesu, ako súčasť boja s korupciou.
“V prípade udelenia blokovej pokuty sú vám policajti povinní vydať blok o zaplatení v rovnakej nominálnej hodnote.
„
Vallo upozornil, že bratislavská mestská polícia ako prvá na Slovensku začala vlani využívať tzv. telové kamery. Sú upevnené na výstroji a nahrávajú zásahy príslušníkov polície ako dôkazový materiál.
"Obchádzanie protokolu, ktorý definuje, v akých situáciách sú policajti povinní spustiť nahrávanie na telových kamerách, môže byť dôvodom na hĺbkovú kontrolu práce policajta."
Ľudí primátor vyzval, aby nahlasovali akékoľvek podozrenia zo zneužitia právomoci mestskými policajtmi. Zároveň naznačil, čoho sa obvinenia môžu týkať. "V prípade udelenia blokovej pokuty sú vám policajti povinní vydať blok o zaplatení v rovnakej nominálnej hodnote."
Šéfom mestskej polície je od septembra 2020 Miroslav Antal. Ide o bývalého štátneho policajta, pred nástupom do funkcie pracoval na prezídiu na úrade súkromných bezpečnostných služieb.
Pred ním políciu riadil bývalý šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš. Odstúpil po tom, ako spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu.
Z Mestskej polície v Bratislave prešiel v novembri 2023 do funkcie policajného prezidenta Ľubomír Solák. Vybral ho nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Beata
Balogová
