Zahraniční partneri sa na nás budú pozerať ako na zakonšpirovanú krajinu, kde vládna moc podporuje vieru v dezinformácie, hovorí DAVID PÚCHOVSKÝ, bývalý admin policajného facebooku a poslanecký asistent Jaroslava Spišiaka.
Tí istí poslanci, ktorí stáli pri zrode policajnej stránky, dnes nepovažujú boj proti hoaxom za dôležitý a dokonca sami dezinformácie šíria. Púchovský sa preto rozhodol vybudovať vlastný projekt, v rámci ktorého bude v boji proti hoaxom pokračovať. Už po pár dňoch ho však Facebook zablokoval.
Počas jeho policajnej kariéry sa na čele zboru vystriedalo päť policajných prezidentov. V rozhovore prezradil, ako sa mu s nimi pracovalo, ako spomína na Milana Lučanského, ale aj ako vníma nového šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana.
V rozhovore sa dočítate:
- kto bude s Púchovským vyvracať hoaxy,
- čo napísal zahraničným partnerom o novom riaditeľovi Centra boja proti hybridným hrozbám,
- kedy a ako dostal príležitosť spravovať stránky polície,
- ako sa mu spolupracovalo s Tiborom Gašparom a Milanom Lučanským,
- prečo ho naštvali správy o Lučanského smrti,
- ako sa zmenil jeho názor na šéfa policajnej inšpekcie Branislava Zuriana.
Nový projekt
V sobotu ste informovali, že vám Facebook vypol novú stránku hoaxy a podvody, ako si to vysvetľujete?
Existuje niekoľko dôvodov. Medzi nimi napríklad ten, že sa ľudia, ktorí majú radi hoaxy, zaktivizovali a nechcú, aby naša činnosť pokračovala, čiže stránku hromadne nahlasovali. Alebo došlo naozaj k nejakému zásahu v mene štátnej zložky, keďže tam existuje kontakt medzi štátnymi zložkami a Facebookom. Nemôžem povedať všetko, ale nečudoval by som sa tomu.
Ktorú štátnu zložku máte na mysli?
Ministerstvo vnútra, Centrum boja proti hybridným hrozbám. Ak sa niečo stalo, tak to bolo na ich popud, nechcem však šíriť dezinformácie.
V ten istý deň sa v Kyjeve konal slovenský festival Pohoda. Členovia Smeru, ale aj štátni úradníci túto skutočnosť využili na podporu tvrdení premiéra Roberta Fica, že v Kyjeve nie je vojna. Je bežné, že sa počas vojny organizujú spoločenské podujatia?
Áno, história neklame, že boli rôzne vystúpenia aj počas vojny. Napríklad v roku 1973 Leonard Cohen zaspieval niekoľko pesničiek priamo na fronte v rámci Jomkipurskej vojny. Do Sarajeva v roku 1994, ktoré bolo v tom čase obliehané, prišiel líder skupiny Iron Maiden, tých príkladov je veľa. Život sa v týchto krajinách nezastaví. Je, samozrejme, rozdiel Bachmut, ktorý bol úplne zrovnaný so zemou, čiže tam by asi nebolo fyzicky možné nič organizovať, ale čím ďalej od frontu idete, tak sa ten život čoraz viac podobá normálu.
Čo môže spôsobiť, keď ľudia, ktorí majú na starosti strategickú komunikáciu štátu a boj proti hoaxom, sami hoaxy šíria a preberajú ruskú propagandu?
To bude podľa mňa úplná katastrofa. Posledné roky sme sa ako štátni úradníci snažili bojovať proti hoaxom, napriek tomu sme ich neporazili. V kontraste toho si vezmite, že teraz sa kormidla ujali ľudia, ktorí sami šíria hoaxy. Aj keď tam v našom prípade prenikali nejakí dezinformátori, oni im teraz otvorili dvere. Propaganda a manipulácie schvaľované z pozície štátnych orgánov zaplavia Slovensko. Znamená to ešte väčší nárast viery v dezinformácie, čo je až neuveriteľné, keďže sme už teraz ako krajina v rámci Európskej únie na prvom mieste.
Nebude to mať len krátkodobé dosahy, že ľudia budú podporovať Rusko a spochybňovať vedcov, ale aj dlhodobé následky, že prestanú dôverovať kapacitám, dokonca samotného štátu, bude to mať dosah na vzdelanosť, ľudia budú veriť dezinformačným správam, ktoré budú vyvolávať nenávisť.

Zmení to pohľad iných krajín na Slovensko?
Určite áno, my sme spolupracovali s normálnymi krajinami, našimi spojencami. Neviem si predstaviť, s kým teraz oni budú spolupracovať. Podľa mňa už teraz nedostávame informácie zo zahraničných tajných služieb, čo sa týka Ruska alebo aj Číny.
Budú sa na nás pozerať ako na jednu zakonšpirovanú krajinu, kde veľmi veľa ľudí verí dezinformáciám, kde vládna moc podporuje vieru v dezinformácie a len s tým cieľom, aby pár politikov získalo prospech.
Je to jeden z dôvodov, pre ktorý ste sa vo vyvracaní hoaxov rozhodli pokračovať v rámci nového projektu?
Určite áno. Ja som rozmýšľal, keď som skončil na polícii, či by som mal pokračovať, zobral som si pár týždňov na premyslenie. Chcel som počkať, či ministerstvo, alebo polícia budú pokračovať v administrovaní stránky, ktorá už existuje, lenže oni to úplne zahodili do koša. Tá stránka je od tretieho decembra neaktívna. Tak som si povedal, že je tu šanca na to, aby ten projekt pokračoval ako občianska iniciatíva.
Niekoľkokrát ste zdôrazňovali, že je dôležité, aby štátni úradníci, ktorí bojujú proti hoaxom, boli apolitickí, nie ste teraz ako asistent poslanca PS Jaroslava Spišiaka v konflikte záujmov?
Ľudia sa na to môžu tak pozerať, ale ja ten projekt nerobím sám, už teraz tam mám viacero ľudí. Budem každému z nich hovoriť, že je jedno, z akej politickej strany pochádza autor nebezpečného hoaxu, nech to je aj Jaro Spišiak či Michal Šimečka. Ak jednoducho ľudia, ktorí so mnou budú spolupracovať, vyhodnotia ich výroky ako nebezpečné, tak sa na tej stránke objavia. Ich mená nie, ani stranícka príslušnosť, ale ich výroky áno.