SME

Čo opraví Gašparov návrh v Trestnom zákone? Výboh či Bödör sa báť nemusia (otázky a odpovede)

Pozmeňujúci návrh má 89 bodov.

Tibor Gašpar a premiér Robert Fico.Tibor Gašpar a premiér Robert Fico. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

BRATISLAVA. Obžalovaný policajný bývalý prezident Tibor Gašpar zo Smeru obhajuje zmierňovanie sadzieb za trestné činy tým, že postup vlády Smeru Hlasu a SNS nazýva poľudšťovaním trestov.

"Humanizácia trestov? To je demagógia. Nazývajme to správne - ide o dekriminalizáciu zlodejov," pomenúva zámer vládnej koalície poslanec Progresívneho Slovenska Branislav Vančo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koaliční a opoziční poslanci v utorok od deviatej ráno rokovali v ústavnoprávnom výbore o Gašparovom pozmeňujúcom návrhu, ktorý zmierňuje znižovanie sadzieb za ekonomickú kriminalitu v porovnaní s pôvodný návrhom koalície v novele Trestného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však koalícia nijako nemení taktiku, ktorou pomôže svojím blízkym ľuďom a zotrváva aj na svojom pláne zrušiť špeciálnu prokuratúru. Menšie tresty tak budú naďalej hroziť Norbertovi Bödörovi, Dušanovi Kováčikovi aj samotnému Gašparovi, ktorý je predkladateľom dodatočných zmien.

Nové premlčacie lehoty zas zaručia úplnú beztrestnosť Miroslavovi Výbohovi či Petrovi Kažimírovi.

Denník SME vysvetľuje najnovšie úpravy v novele zákona, s ktorými vládna koalícia prišla na poslednú chvíľu, aj výhrady opozície k nim.

1. Prečo vládna koalícia upravuje vlastný návrh Trestného zákona?

Až po silnejúcich protestoch na námestiach a po varovaniach prichádzajúcich od Európskej komisie či Úradu európskej prokurátorky pristúpila koalícia Smeru, Hlasu a SNS k dodatočným zmenám v kritizovanej novele Trestného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne chcela zmeny prekopávajúce trestnú politiku na Slovensku expresne schváliť bez diskusie a analýz ešte pred Vianocami. Plán jej prekazila až obštrukcia opozície v parlamente, ktorá hromadným prihlasovaním sa svojich poslancov do rozpravy odďaľovala prijatie zmien.

Tento čas využili aj odborníci v oblasti trestného práva na postupné odhaľovanie dosahov návrhov vládnej koalície. Aj oni na ňu takto vytvárali istý tlak, aby prišla aspoň s nejakými ústupkami.

Napokon sa však ukazujú ako kozmetické. Koalícia naďalej trvá na pláne zrušiť špeciálnu prokuratúru, pozmeňujúci návrh zasahuje do pôvodne plánovaného drastického znižovanie trestov za ekonomickú kriminalitu len mierne.

Súvisiaci článok Na trestnom fronte nič nové (komentáre) Čítajte 

Hoci poslanec Smeru Gašpar vraví, že pri dodatočných zmenách vychádzali aj z pripomienok európskych inštitúcií, opozícia sa od ministerstva spravodlivosti nedomohla výpisov komunikácie s nimi, aby bolo jasné, čo konkrétne namietali.

SkryťVypnúť reklamu

"Často to bolo vo všeobecnej rovine. Bolo to z môjho pohľadu, poviem to ľudovejšie, také strašenie," vravel Gašpar. "Nerobte, nerobte, ale keď sme šli konštatovať, čo je v rozpore s právom EÚ, zistili sme, že nič," tvrdí.

Európska komisia má pritom právomoc siahnuť na eurofondy krajine, ktorá ohrozuje princípy fungovania Únie vrátane princípov právneho štátu. Urobiť tak môže aj v prípade, ak nemá istotu, či sú peniaze EÚ v danej krajine dostatočne chránené.

Koalícia pod vplyvom kritiky Bruselu napríklad pristúpila k úprave, podľa ktorej z novely vypadávajú nižšie tresty za poškodzovanie finančných záujmov EÚ.

Napríklad v prípade, ak bola spôsobená značná škoda, mala sa pôvodne zmierňovať súčasná sadzba 1 až 4 roky na 1 až 2 roky. Napokon by mala platiť taká sadzba ako dosiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prvý vôľu robiť dodatočné ústupky už v predloženej novele prejavil predseda Hlasu a parlamentu Peter Pellegrini v polovici januára. Hovoriť o nich začal v čase silnejúcich protestov len niekoľko týždňov pred ohlásením svojej prezidentskej kandidatúry. Dovtedy sa k trestnému balíčku predseda Hlasu vyjadroval len výnimočne.

Až po ňom pripustil menšie úpravy aj premiér Robert Fico.

2. Ako koalícia vysvetľuje, že pozmeňovací návrh predložila v poslednej chvíli?

Opozičným poslancom zaslali pozmeňovací návrh len v utorok večer, dvanásť hodín pred rokovaním ústavnoprávneho výboru a dva dni pred začiatkom rozhodujúcej parlamentnej schôdze.

"Považujem za arogantné poslať dvadsaťstranový pozmeňovací návrh večer pred konaním výboru. A najmä, keď sa to týka tristobodovej legislatívnej zmeny," komentoval postup koalície Vančo z PS. Je podľa neho nemožné sa takto v zmenách zorientovať.

SkryťVypnúť reklamu

Formálne koalícia pravidlá rokovania neporušila. Keďže sa o návrhu rokuje v skrátenom konaní, teda zrýchlene, pozmeňovací návrh mohli poslanci predložiť aj neskôr. Pri bežnom postupe platí pravidlo, že návrhy sa podávajú najneskôr 48 hodín pred rokovaním výboru.

Súvisiaci článok Smer robí ústupky v trestnom balíčku. Predkladateľom je Gašpar, majú 22 strán, no sú len kozmetické Čítajte 

V skutočnosti vládna koalícia hovorí o dodatočných úpravách dva týždne, ale až do rokovania výboru ich nijako bližšie nepomenovala. Podozrenie, že koalícia pozmeňovací návrh predložila na poslednú chvíľu, aby znemožnila jeho precízne naštudovanie, nevyvrátil ani predkladateľ Gašpar.

"Keby ste neobštruovali a nezačínali druhé čítanie zajtra popoludní, tak by sme vedeli predložiť tento materiál aj skôr. Zvolili sme postup, ako sa to reálne dalo," tvrdil Gašpar.

Predlžovanie schôdze početnými vystúpeniami opozičných poslancov však dalo koalícii nie menej, ale viac času na prípravu zmien. Gašparov argument tak nedáva zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) na rokovaní výboru ešte dodal, že ide o štandardný proces aj z predošlých volebných období.

3. Aké sú hlavné výhrady opozície?

Opozičný poslanec za SaS Ondrej Dostál vládnej koalícii vyčíta, že sa pri dosiaľ najväčšom prepisovaní trestnej politiky na Slovensku odvoláva na zákony platné v zahraničí iba vtedy, keď jej to vyhovuje.

Keď nižšie tresty v iných krajinách zodpovedajú plánu Smeru, Hlasu a SNS, vládna koalícia sa zastrešuje tým, že sa chce inšpirovať vyspelými krajinami. Keď však koalícii do scenára nezapadá, že udeľovanie podmienečných trestov funguje v Rakúsku či v Nemecku prísnejšie, ignoruje to. "Tento postup považujem za účelový," hovorí Dostál.

Bývalá ministerka spravodlivosti z SaS Mária Kolíková zas spochybnila argument koalície, že tresty znižujú, lebo poškodeným ide v prvom rade o vrátenie škody, a nie o to, ako dlho bude páchateľ vo väzení.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Takto to Fico chce (komentár) Čítajte 

Tieto verejné deklarácie sú totiž v rozpore s plánom krátiť premlčacie lehoty trestných činov.

"Tam, kde mal predtým vyšetrovateľ dvadsať rokov aj pri desaťtisícových škodách, bude mať teraz tri roky. A keď sa to dovtedy neobjasní, nebude známe, kto je páchateľ a nebude možné, aby sa nahradila škoda," vymenúvala Kolíková.

Vládna koalícia v pozmeňujúcom návrhu predpokladá, že prijaté zmeny budú platiť od polovice marca. Za taký krátky čas nie je možné, aby sa prokurátori a súdy na obrovské zmeny pripravili, upozornila. "Nie je k tomu v materiáloch žiadne vysvetlenie. Ani čiarka, prečo si toto dovoľujete."

Plánom vládnej koalície pri reforme trestných kódexov je aj uprednostňovať prevýchovu páchateľov namiesto toho, aby šli do väzenia - ide o tzv. restoratívnu justíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Susko však nevedel odpovedať na otázky, kde na rozsiahle zmeny vrátane probačných úradníkov štát vezme peniaze a koľko ich zabezpečí. Reagoval len, že to je otázka rokovaní s ministerstvom financií.

4. Zasiahne Gašparov návrh do káuz, ktoré si predtým nevšímali?

Áno. Zmeniť sa má znenie navrhovanej formulácie v Trestnom poriadku, podľa ktorej bude môcť minister spravodlivosti podať dovolanie k už schválenej dohode o vine a treste, ktorá „nie je primeraná alebo spravodlivá“.

Dosiaľ súdom schválenú dohodu nebolo možné opätovne spochybniť. Koaličná novela to mala umožniť v lehote do šiestich mesiacov od schválenia dohody. Lenže túto novinku má pozmeňovací návrh ešte viac rozšíriť, a tak by mala byť lehota na napadnutie dohody až tri roky po jej schválení.

SkryťVypnúť reklamu

Teoreticky sa tak otvorí cesta na pomstu kajúcnikom, ktorí robili problémy predstaviteľom súčasnej vlády.

Doplatiť by na to mohol napríklad bývalý šéf daniarov František Imrecze, ktorého označuje Robert Fico za „udavača, ktorý rozpráva bájky“.

Súvisiaci článok Vládne zmeny trestov? S podmienkou aj za miliónové vratky DPH Čítajte 

Špecializovaný súd mu začiatkom februára 2023 schválil dohodu o vine, podľa ktorej Imrecze dostal za korupčné správanie v jednom zo svojich skutkov päťročnú podmienku a peňažný trest 202-tisíc eur. Išlo vtedy o najvyšší finančný trest v histórii krajiny. Teraz je otázka, či by súd spätne túto Imreczeho dohodu zrušil.

Podobne sa môže teoreticky otvoriť aj dohoda bývalej sudkyne Miriam Repákovej takisto z februára minulého roka. Dostala trojročnú podmienku. Zaujímavosťou je, že práve Repáková usvedčuje bývalého sudcu a premiérovho poradcu Davida Lindtnera, ktorý je spoluautorom aktuálnej spornej novely trestných kódexov. Sám je pritom obžalovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka otvárania starých dohôd o vine sa zrejme ešte bude riešiť na Ústavnom súde, keďže práve toto je jeden z bodov, pri ktorých sa hovorí o retroaktivite. Tá je pri zmene legislatívy zakázaná.

5. Zasiahne Gašpar do pomoci oligarchom blízkym vládnym stranám a ich nominantom?

Priaznivé dosahy novely na ľudí z veľkých káuz, o ktorých sa hovorí ako o leitmotíve celej legislatívnej smršte, zostali aj v predloženom pozmeňovacom návrhu. Nijako nemení ustanovenia z prvotného návrhu, ktoré sa dotýkali či už kauzy bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika alebo oligarchu blízkeho Smeru Norberta Bödöra, prípadne samotného Gašpara, ktorý pozmeňovací návrh predkladá.

Súvisiaci článok Fico si pri rušení Špeciálnej prokuratúry pomohol klamstvom. Využil stretnutie s nemeckým kancelárom Čítajte 

V praxi tak platí, že Kováčikovi bude za prijímanie úplatku hroziť namiesto súčasných 5 až 12 rokov väzenia už len 3 až 8 rokov. Nitriansky podnikateľ Bödör obžalovaný v kauze Dobytkár zas bude môcť namiesto trestu 7 až 12 rokov dostať už len trest 2 až 8 rokov. Do tretice bude Gašparovi hroziť za korupciu v kauze Očistec hroziť namiesto 10 až 15 rokov väzenia po novom len 4 až 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou novely zostáva radikálne osekanie premlčacích lehôt, na základe čoho budú premlčané kauzy oligarchu z úzadia Smeru Miroslava Výboha či bývalého ministra financií tejto strany Petra Kažimíra, ktorý je dnes guvernérom Národnej banky Slovenska.

6. „Opraví“ pozmeňovací návrh niektoré nedostatky pôvodného návrhu?

Áno, hoci vzhľadom na celkový rozsah novely ide o len o jednotlivosti či menšie zásahy. Hlavným ústupkom je, že sa zmenia hranice pre výšku škôd, čo je dôležité pre odvodzovanie trestov za ekonomickú kriminalitu.

Gašparove zmeny hovoria o tom, že väčšia škoda bude taká, ktorá presiahne 20-tisíc eur (pôvodný návrh novely hovoril o sume 35-tisíc eur), značná škoda by mala byť po novom nad 250-tisíc eur (namiesto 350-tisíc eur) a škoda veľkého rozsahu by zas mala byť stanovená nad 650-tisíc eur (namiesto 700-tisíc eur).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Špeciálna pozícia. Vláda vysiela do Bruselu poradkyňu, ktorá videla vo vakcínach biologickú zbraň Čítajte 

Pozmeňovací návrh napokon sanuje aj „horalkovú kriminalitu“, pri ktorej sa aj na opakovanú krádež keksíka za pár centov nazeralo na páchateľov tak, akoby ukradli napríklad 30-tisícové auto.

Pasáž o recidíve za posledný rok napokon pozmeňovací návrh vypúšťa s vysvetlením, že nechce trestať „bagateľné skutky, pri ktorých vznikla škoda v jednotkách eur, resp. ani nemusela vzniknúť škoda“.

7. Ako sa mení ohlásená liberalizácia trestania za drogy?

Koaličné strany pri tejto téme na poslednú chvíľu zaťahujú ručnú brzdu a prípustné množstvá drog pre nižšie tresty znižujú o polovicu oproti pôvodnému návrhu.

Kým napríklad pri marihuane sa pôvodne rátalo s tým, že za malé množstvo drogy (6 mesiacov až 3 roky väzenia) by sa považovalo 2 až 20 gramov, Gašparov návrh to upravuje na 2 až 10 gramov. Tabuľka sa podobne posúva aj pri definícii gramáže za väčšie či značné množstvo drogy, a to nielen pri marihuane.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi tieto dodatočné úpravy novej legislatívy prekazia nádeje na nižšie tresty aj viacerým známym konopným páchateľom.

Napríklad mastičkár Josef Šipoš, ktorý hovorí, že pestoval konope, aby vyrábal masti a tinktúry pre onkologických pacientov, sa už nebude pohybovať v ohlásenej sadzbe 15 až 20 rokov, ale v prípade odsúdenia by mu hrozilo 15 až 25 rokov.

Úpravy návrhu taktiež spôsobia, že ak niekto dopestuje tri či štyri rastliny konope, bude mu hroziť taký trest, aký bude hroziť aj za majetkové trestné činy.

8. Koľko času zostáva, kým trestný balíček schvália?

Februárová schôdza parlamentu sa začne v stredu a trestný balíček vlády by mal byť prvým bodom rokovania. To, ako dlho bude rozprava k novele Trestného zákona trvať, bude závisieť od postupu vládnej koalície.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by neobmedzovala diskusiu tak, ako to urobila minulý týždeň počas prvého čítania, k hlasovaniu by sa zrejme poslanci dostali až na budúci týždeň. Predpokladá sa však, že aj tentoraz si vládna väčšina presadí obmedzený čas na rozpravu. Pred týždňom umožnili diskutovať poslancom dvadsať hodín, pričom opozícii prislúchalo približne deväť hodín z tohto času.

V takomto prípade by o novele Trestného zákona mali poslanci hlasovať vo štvrtok. Prezidentka bude mať potom pätnásť dní na to, aby sa rozhodla, či ho podpíše. Zuzana Čaputová už viackrát naznačila, že návrh parlamentu vráti. Potom - zrejme v polovici februára - koalícia prelomí prezidentkino veto a návrh vstúpi do účinnosti.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 945
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 458
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 016
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 847
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 832
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 606
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 312
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks.


Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Kolín získal naposledy nemecký titul v roku 2002.


TASR
Quinn Hutson v drese Boston University.

V univerzitnej NCAA bol najproduktívnejším hráčom tímu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu