BRATISLAVA. Diskusia v pléne Národnej rady k novele Trestného zákona, ktorá je v druhom čítaní, bude skrátená na 62 hodín. Navrhol to Marián Saloň zo Smeru v úvode 9. schôdze, parlament to schválil.
"Tento časový priestor bude dostatočný pre každého poslanca vyjadriť sa k zákonu. Tento čas predstavuje približne 24 minút na poslanca," odôvodnil návrh Saloň s tým, že to umožňuje rokovací poriadok Národnej rady. Ide podľa neho o približne dva rokovacie týždne, teda diskutovať sa bude môcť osem rokovacích dní.
Rozpravu opäť skrátili
Poslanci sa do rozpravy môžu hlásiť písomne, vtedy majú na vystúpenie 20 minút. Následne sa otvorí časť rozpravy, do ktorej sa prihlasujú ústne, v nej môžu rečniť desať minút.
Na každého rečníka sa dá reagovať faktickou poznámkou. Opozícia využila v januári rozpravu, aby natiahla rokovanie o novele Trestného zákona, s ktorou nesúhlasí.
O návrhu na skrátené legislatívne konanie sa diskutovalo tri rokovacie týždne. Následná debata o novele Trestného zákona v prvom čítaní bola skrátená na 20 hodín.
Koalícia vtedy tvrdila, že poslanci už dostali dostatočný priestor vyjadriť sa, keďže už reagovali aj na obsah novely.

Podľa SaS to nestačí
Strana SaS namieta skrátenie diskusie k novele aj v druhom čítaní. Napriek tomu, že koalícia dala k druhému čítaniu dlhší čas na diskusiu než v prvom, podľa SaS to nestačí.
Prípadné obštrukcie v pléne liberáli neplánujú. Vyplýva to z vyjadrenia lídra strany Richarda Sulíka. Skonštatoval, že opozícia bude pokračovať v boji za zachovanie právneho štátu aj v organizácii protestov.
Mária Kolíková zdôraznila, že parlamentná debata spočíva v diskusii opozície s koalíciou, ktorá je aktívne prítomná. To sa podľa nej nedeje, keďže sa členovia vlády a koalície do rozpravy nezapájajú. Upozornila tiež, že vzhľadom na avizované zmeny ani odborníci v praxi nevedia, čo a ako sa bude meniť v Trestnom zákone. Práve ľudia v praxi sa pritom budú musieť podľa jej slov riadiť aj v prípade, ak zmeny začnú platiť zo dňa na deň.
Kolíková s Ondrejom Dostálom tiež ozrejmili, že do stanoveného času 60 hodín na diskusiu sa zarátava aj prednesenie pozmeňujúcich návrhov. Dostál ďalej vysvetlil, že poslanci majú možnosť svoje vystúpenie odovzdať písomne, ak ho nestihnú predniesť, a to aj ak obsahujú pozmeňujúce návrhy. Hlasovať by sa o nich podľa neho tiež malo.
Vrátia sa aj k presunutým bodom
Na aktuálnej schôdzi sa bude rokovať aj o presunutých bodoch. Medzi nimi je viacero poslaneckých návrhov. V januári členovia snemovne, ale aj vláda, predložili do parlamentu ďalšie návrhy.
Predložených je viacero vládnych noviel aj s návrhmi na ich prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Týkajú sa stavebnej legislatívy a novely zákona o štátnej podpore nájomného bývania, novely zákona o regionálnej investičnej pomoci a zmien v zákone o sociálnom poistení.
Z predošlého rokovania sa presunul aj návrh na zrýchlené prerokovanie novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Program obsahuje aj návrhy na odvolanie predsedu brannobezpečnostného výboru Tibora Gašpara zo Smeru a predsedu výboru pre verejnú správu Michala Šipoša z hnutia Slovensko.
Voliť by mali poslanci člena Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Venovať sa majú aj návrhu na odvolanie a voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu.