BRATISLAVA. Výstavba jedinej novej nemocnice na Slovensku, ktorej hrubá stavba by mohla byť zaplatená z peňazí z plánu obnovy, sa opäť dostala do časového sklzu. O meškaní príprav novej Univerzitnej nemocnice v Martine informovali v stredu ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu a šéf nemocnice Peter Durný.
Hoci hrubá stavba má byť dokončená za niečo viac ako dva roky, stále pod ňou nie sú vysporiadané pozemky a nie je ani vybratá firma, ktorá ju bude stavať. Časový sklz pri jej výstavbe má dohnať Durný, ktorého Dolinková vymenovala za šéfa martinskej nemocnice v prvej polovici januára.

Ministerka výmenu na čele martinskej nemocnice vtedy odôvodnila tým, že chce, aby sa „projektový tím zobudil“. Vymenila šéfa nemocnice Ivana Kocana, ktorý na projekte novej budovy robil od roku 2018, za Durného, ktorý v súčasnej martinskej nemocnici robil naposledy pred dvadsiatimi rokmi.
Durný teraz chce, aby šéfka projektového tímu Martina Antošová prijala zodpovednosť za omeškanie výstavby. Čo má presne na mysli, nepovedal. Vraj sa s ňou najskôr chce stretnúť.
„Dozvedieť sa počas dovolenky verejne cez médiá, že mám vyvodzovať osobnú zodpovednosť, je fascinujúce,“ hovorí Antošová.
Či sama odstúpi, sa vraj rozhodne koncom tohto týždňa.
V novej martinskej univerzitnej nemocnici by malo byť 660 lôžok a 19 operačných sál. Do fázy hrubej stavby financovanej z európskych peňazí by mala byť dostavaná do júna 2026.
Kompletne by mala byť postavená do konca roka 2028. Odhadované náklady sú takmer 330 miliónov eur bez dane.
V článku sa dočítate
- prečo sa posúvajú výkopové práce novej Univerzitnej nemocnice v Martine,
- aké sú základné dva dôvody, pre ktoré je výstavba nemocnice v sklze
- či sa už Dolinková rozhodla, kde bude nemocnica v Bratislave a ako to dopadne s rekonštrukciou Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Z Martina nové Rázsochy?
„Chceme už teraz upozorniť na to, kde sú problémy. Musíme sa vyhnúť scenáru, aby sa z Martina stali Rászochy 2,“ povedala na začiatku tlačovky Dolinková.
„Ja osobne budem na týždennej báze kontrolovať a robiť odpočet toho, čo sa na výstavbe tejto nemocnice stalo. Nedovolím, aby sa peniaze určené pre nemocnicu nevyužili a vracali sa do Bruselu.“
S Durným spresnili dva základné problémy, pre ktoré výstavba mešká, hoci ešte v januári hovorila, že by chcela začať s výkopovými prácami v marci. V stredu priznala, že mala zlé informácie.

Prvým problémom je, že pozemky pod budovou budúcej nemocnice patria Univerzite Komenského, Jesseniovej lekárskej fakulte a súkromným vlastníkom.
Pôvodným zámerom projektového tímu bolo pozemky fakulty bezodplatne vyvlastniť. To sa však ukázalo ako nereálne, a preto dali univerzita aj nemocnica vypracovať znalecké posudky, ktoré odhadli trhovú hodnotu pozemkov.
Proces vyvlastnenia sa podľa Antošovej začal minulý rok v októbri, keď bolo na novú nemocnicu vydané územné povolenie.
„Nie je to tak, že sme spali a nič sme nerobili. Všetko to procesne na seba nadväzuje,“ vraví šéfka projektového tímu.
Nová univerzitná nemocnica Martin
- výkopové práce: máj 2024
- hrubá stavba: jún 2026
- dokončenie nemocnice: do konca roka 2028
- náklady na jej výstavbu: 330 miliónov bez dane
- počet postelí: 660
- počet operačných sál: 19
Proces vysporiadania pozemkov však chce Dolinková urýchliť, a preto sa 15. februára uskutoční verejné prerokovanie k procesu vyvlastnenia pozemkov lekárskej fakulty, ktorého výsledok určí ďalší postup.
Súčasťou tohto procesu budú podľa ministerstva aj osobné rokovania so súkromnými vlastníkmi pozemkov v snahe odstrániť zásadné prekážky blokujúce prístup na stavenisko. Súkromníci majú pozemky práve pod prístupovou cestou k novej nemocnici.
Ministerstvo očakáva, že po tomto rokovaní sa podarí s fakultou aj so súkromníkmi uzatvoriť písomnú dohodu a potom dôjde k prevodu pozemkov pod novou univerzitnou nemocnicou.
Druhým problémom je, že stále nie je známe, kto bude novú nemocnicu v Martine stavať.
Prvý tender na zhotoviteľa zorganizovala martinská nemocnica minulý rok na jar. Problém bol v tom, že sa doň nikto neprihlásil, hoci trhových konzultácií sa zúčastnilo deväť stavebných firiem. Medzi nimi aj známe domáce spoločnosti ako Metrostav Slovakia či Ingsteel a zahraničné ako Fincantieri Infrastrutture sociali z Talianska.
„Mali sme tam nastavené vysoké pokuty,“ vysvetľuje Antošová dôvod, prečo sa do tendra nikto neprihlásil. Vysoké pokuty pre zhotoviteľa odôvodňuje tým, že aj im ako projektovému tímu hrozili vysoké pokuty od ministerstva zdravotníctva, ak by nedodržali termíny.
Pri druhom tendri už prípadnému staviteľovi novej nemocnice podľa Antošovej pokuty znížili.
Ponuky staviteľov, ktorí sa zapojili do druhého verejného obstarávania, vyhodnocovala komisia 24. januára. „V súčasnosti pripravuje finálne rozhodnutie,“ dodáva ministerstvo.
Zmluvu so zhotoviteľom novej nemocnice by tak mali podpísať do 31. marca. Nestíha sa teda plánovaný Dolinkovej výkop.
„Podľa harmonogramu, ktorý sme si dali namodelovať, by šanca na výkopové práce bola niekedy v máji,“ odhaduje Durný.
Nová nemocnica v Bratislave v nedohľadne
Na rozdiel od Martina hlavné mesto Slovenska stále nevie, kde bude stáť jeho nová univerzitná nemocnica. Horšie je, že to nevie alebo nechce prezradiť ani Dolinková. V stredu povedala, že o tom, kde bude stáť nová nemocnica v Bratislave, bude informovať v dohľadnom čase.
Ministerstvo si na zodpovedanie otázky dalo od čias niekdajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (vtedy Smer, teraz Hlas) z tretej vlády Roberta Fica (Smer) vypracovať tri analýzy.
Poslednú, ktorú podozrivo spolufinancovala Penta, dal vlani vypracovať minister zdravotníctva Michal Palkovič. Za najlepší variant analýza považuje rekonštrukciu a rozšírenie ružinovskej nemocnice alebo vybudovanie nového zdravotníckeho zariadenia na jej pozemku. Odporúčanie nie je nové, od čias Druckera sa cyklicky opakuje.

Analýza Palkovičovho predchodcu a nominanta OĽaNO Vladimíra Lengvarského považovala za najlepšiu lokalitu Rázsochy. Na nich sa sa však už vyše 30 rokov nič nerobí, ak sa nepočíta búranie ich starého skeletu v roku 2019. Dal ho zbúrať vtedajší premiér a súčasný Dolinkovej stranícky šéf Peter Pellegrini.
Rázsochy mali byť tiež ako Martin postavené z plánu obnovy, avšak, keďže došlo za Lengvarského k výraznému sklzu, financovanie z europeňazí padlo. Najnovšie sa má nová univerzitná nemocnica v Bratislave postaviť zo štátneho rozpočtu. Z neho však žiadnu nepostavili od roku 1987.
Do tretice nie je známe, ani ako a kedy sa zrekonštruuje a dostavia Rooseveltova nemocnica, ktorej ešte Pellegrini ako premiér a rodák z Banskej Bystrice prisľúbil sto miliónov eur. Nedostala ich.
Dolinková v stredu len povedala, že aj v Banskej Bystrici dôjde ku kontrole celého procesu ako v Martine. Na otázku SME, či to znamená, že aj šéfka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková môže skončiť ako Kocan v Martine, neodpovedala.

Beata
Balogová
