BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady sa prvý rokovací deň 9. schôdze venovali vládnej novele Trestného zákona. Opätovne dominovali kritické vystúpenia opozície. Zákonodarcovia predložili viaceré pozmeňujúce návrhy.

Podľa kolíkovej dôjde ku hromadnej amnestii
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková podotkla, že spôsob prerokúvania návrhu vysiela ľuďom signál, že ak máte moc, tak je jedno, ako a čo robíte. Tvrdí, že sa vytráca aj zmysel parlamentnej demokracie, keďže je založená na diskusii koalície a opozície, no koalícia sa nezapája. Pýta sa, prečo takýto rozsiahly zásah do Trestného zákona treba prijať teraz a rýchlo. Naďalej odmieta skracovanie premlčacích lehôt.
Pri kombinácii zmien v novele dôjde podľa nej ku hromadnej amnestii. Upozornila, že pre poškodených bude ťažšie domôcť sa náhrady škody, keďže konania sa ukončia.
Skonštatovala tiež, že pozmeňujúci návrh z dielne koalície bude mať vplyv na štátny rozpočet, no nehovorí nič o navýšení zdrojov pre restoratívnu justíciu, ktorou rezort spravodlivosti pri novele argumentuje. Kolíková zároveň predniesla pozmeňujúci návrh, aby sa vypustili z novely ustanovenia, ktoré sa netýkajú detencie, ochranného liečenia a dohľadu či transpozície smerníc EÚ.

Koalícia odmieta kritiku, opozícia sa obáva zmien
Ivan Hazucha odmieta kritiku koalície pre nezapájanie sa do diskusie. Skonštatoval, že opozícia si vybrala neštandardný spôsob diskusie, preto k nej aj koalícia pristúpila neštandardne a obmedzila čas na rokovanie. Poznamenal, že ani jedno z toho nie je v rozpore s rokovacím poriadkom.
Jaroslav Spišiak (PS) sa pri novele obáva znemožnenia boja proti organizovanej kriminalite. Podčiarkol potrebu inštitútu tzv. spolupracujúcich osôb, ktoré boli súčasťou organizovaného zločinu a sú za určitých podmienok ochotné pomôcť skupinu usvedčiť. "Bez tých výhod to nikto nespraví," povedal na margo možných prísľubov zníženia trestu za spoluprácu.
Apeloval na posilnenie boja proti organizovanej kriminalite a upozornil, že novela môže nebezpečne misky váh nakloniť na stranu obhajoby. Obáva sa účelovosti zmien.
Karol Janas vidí dôležitý prínos novely práve v povinnosti zverejniť všetky benefity pri spolupracujúcich obvinených i to, že o nich bude rozhodovať sudca. Tibor Gašpar deklaroval záujem zachovať inštitút spolupracujúcich obvinených. Potrebné je však podľa neho jasne nastaviť pravidlá, aby sa inštitút nedal zneužívať.
Gábor Grendel poznamenal, že vládne pozmeňujúce návrhy pôvodnú novelu nijako nevylepšia a sú len kozmetické. Novela je podľa neho o pomoci páchateľom a nie obetiam. Tvrdí, že v každom jej bode vidieť rukopis advokátov obvinených osôb. Podotkol, že pred ostatnými profesiami v oblasti práva by zmeny neobstáli. Predložil tiež pozmeňujúci návrh, ktorým chce vypustiť viaceré body pôvodnej novely.