SME

Po Sulíkovi nezostal iba vypitý bar. Renovácia kúpeľov Sliač však narazila na Sakovú

Budúcnosť riaditeľa, ktorý kúpele oživuje, je neistá.

Kúpele Sliač.Kúpele Sliač. (Zdroj: Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Keď vo februári 2022 denník SME navštívil zruinované štátne kúpele Sliač pri Zvolene, rozbiehal sa tam práve veľký projekt obnovy. Po dvoch rokoch redakcia zisťovala, ako pokus o záchranu kúpeľov pokročil a nakoľko mu je naklonená nová vláda Roberta Fica.

Sliač je príkladom toho, že po exministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) nezostal len vypitý bar na výstave Expo v Dubaji, ako to Fico prezentuje.

Za predchádzajúcich vlád Smeru kúpele iba chátrali. Nepomohla ani ochranná ruka šéfa SNS Andreja Danka.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Sulík v januári 2022 ohlásil rozsiahly projekt rekonštrukcie kúpeľov. Rozbehnúť ho mal nový riaditeľ Martin Beňuch.

„Určite sú aj dôležitejšie veci na tomto svete a s istotou chlieb nebude lacnejší. Ani covidu nebude menej. Čiže schuti kopnúť si má každý dosť dôvodov,“ predstavoval vtedy Sulík netradičným štýlom svoj plán obnovy.

Kúpele, ktoré sú prírodným, ale aj architektonickým unikátom, patria do vlastníctva rezortu hospodárstva. Desiatky miliónov eur na ich opravu chcel Sulík zabezpečiť cez ziskovú firmu ministerstva MH manažment.

Organizácia je nástupcom bývalého Fondu národného majetku. Spravuje štátne podniky a spoločnosti, ktoré doteraz neboli sprivatizované. Patria pod ňu aj sliačske kúpele.

Cesta na dno

Pád kúpeľov sa začal ešte za éry expremiéra Vladimíra Mečiara, keď ich v roku 1995 sprivatizoval vtedajší minister zdravotníctva za HZDS Viliam Soboňa. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu Fond národného majetku v roku 1999 od zmluvy odstúpil.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat kúpeľov do rúk štátu bol dramatický. Soboňa sa zabarikádoval v budove riaditeľstva a na ochranu si najal súkromnú bezpečnostnú službu. Zasahovať musela polícia.

Ani po výpovedi sa privatizér Soboňa nevzdal. Nasledovala séria súdnych sporov, ktoré sa ťahali roky. Keďže nebolo jasné ako súdy napokon rozhodnú, štát do kúpeľov neinvestoval a postupne schátrali.

Konečný verdikt v prospech štátu na súde padol až v roku 2010.

Počas jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016 sa s kúpeľmi nedialo nič. Rovnako aj za tretej Ficovej vlády (2016 až 2020), hoci vtedy pomoc sľuboval šéf koaličnej SNS Andrej Danko.

„SNS má rozvoj kúpeľníctva všeobecne vo svojom programe. Detaily sú predmetom rokovaní,“ odpovedal Danko v apríli 2016 na otázku, čo bude so Sliačom.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj kúpeľníctva vtedy SNS presadila aj medzi priority vlády. Tým však aj skončila. Ministrom hospodárstva bol Peter Žiga zo Smeru, ktorý je teraz v Hlase.

Rovnako ako súčasná šéfka rezortu Denisa Saková.

Nový začiatok

Sulíkov riaditeľ Beňuch za dva roky kúpele viditeľne zmenil k lepšiemu. Začal s rekonštrukciou izieb pre kúpeľných hostí, ktoré boli ešte v štýle socializmu. Obnovil kvetinovú výzdobu a celkovo skultúrnil areál.

Na základe víťazného návrhu máme dnes dopracovanú architektonickú štúdiu. Teraz potrebujeme získať zdroje na to, aby zo štúdie mohli vzniknúť konkrétne projekty.

Martin Beňuch, riaditeľ kúpeľov Sliač

Zároveň rozbehol prípravy na projekt rekonštrukcie.

Na základe verejnej súťaže v decembri 2022 uzavrel zmluvu o spolupráci s architektonickou firmou Between. Jej projekt obnovy areálu vyhodnotila ako najlepší z jedenástich prihlásených medzinárodná odborná komisia.

„Na základe víťazného návrhu máme dnes dopracovanú architektonickú štúdiu. Teraz potrebujeme získať zdroje na to, aby zo štúdie mohli vzniknúť konkrétne projekty,“ hovorí Beňuch.

SkryťVypnúť reklamu

Tým by sa uzavreli prípravné práce pred prvou etapou rekonštrukcie kúpeľov. Jej cieľom je oživiť budovy, ktoré sú nevyužívané, a zveľadiť oba kúpeľné domy, v ktorých sa poskytujú liečebné procedúry.

Saková v akcii

Ministerka Saková navštívila kúpele minulý týždeň. Z prehliadky si nakrútila video, ktoré zverejnila na facebooku. Sliač označila za jedny z najkrajších kúpeľov na Slovensku.

„Kúpele si vyžadujú investície, ktoré je potrebné urobiť z krátkodobého, ale hlavne z dlhodobého hľadiska. Je to výzva, ktorú budeme musieť riešiť,“ konštatovala v príspevku.

Cieľom je nájsť koncepčné riešenie, o ktorom bude rezort verejnosť včas informovať.

Mária Pavlusík, hovorkyňa ministerstva hospodárstva

Riaditeľ Beňuch považuje za dôležité, že aj nové vedenie ministerstva sa o Sliač zaujíma. „Prešli si celý areál, aby videli, ako to tu vyzerá. Teraz čakáme na ďalší posun,“ dodal.

Na priamu otázku, či ministerstvo plánuje pokračovať v začatom projekte obnovy kúpeľov, prišla nejasná odpoveď. Aktuálne sa spracováva a vyhodnocuje viacero alternatív. Cieľom je nájsť koncepčné riešenie, o ktorom bude rezort verejnosť včas informovať,“ uviedla hovorkyňa Mária Pavlusík.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte nejasnejšie ministerstvo odpovedalo na otázku, či ďalej počíta s riaditeľom kúpeľov Beňuchom.

„Akékoľvek prípadné zmeny na vedúcich pozíciách v organizáciách v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva sú vždy komunikované najskôr s dotknutými predstaviteľmi a až potom o nich rezort informuje verejnosť.“

Projekt obnovy

Víťazný projekt obnovy kúpeľov má tri etapy. Odhadované náklady na prvú etapu sú 50 miliónov eur (všetky sumy sú bez DPH, pozn. red.). Okrem spomínanej rekonštrukcie kúpeľných domov návrh počíta aj s opravou zničených liečebných domov Slovensko, Bratislava, Detva, Natália a Poľana.

Tým by sa malo vytvoriť 254 nových lôžok. Súčasná kapacita kúpeľov je 350 miest. Ďalšou časťou je výstavba nových relaxačných objektov, ako sú krytý bazén, biobazén, kúpalisko a park.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá etapa má rozpočet takmer 52 miliónov eur. V nej sa ráta s výstavbou nových liečebných domov až so 644 lôžkami. Hlavným bodobom je vybudovanie liečebného domu Linea za vyše 17 miliónov eur.

Na mieste chátrajúceho skeletu nikdy nedostavaného hotela by mal vyrásť ďalší liečebný dom s názvom Terasy.

Pokračovaním má byť vybudovanie parkovacieho domu, hospodárskych budov a ďalších objektov pre hostí.

Tretia etepa vychádza na 62,7 milióna eur. Zahŕňa rekonštrukciu hlavného kúpeľného hotela Palace s 300 lôžkami, vrátane reštaurácie a promenády. Počíta aj s výstavbou ďalších parkovacích domov a rozvojom kúpeľného parku.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Richard Sulík
Odoberať tému

Súvisiace témy: Denisa Saková, Kúpele
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu