Kľúčové udalosti:
- Pokračovali protivládne protesty proti zmenám trestov a rušeniu špeciálnej prokuratúry.
- Na Námestie SNP prišlo do Bratislavy podľa odhadov 30-tisíc ľudí.
- Ľudia protestovali v desiatkach slovenských miest, pridali sa aj v Prahe, Brne, Krakove či Paríži.
Protesty proti Ficovej vláde minúta po minúte
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie
Témou protestu v Martine boli aj čistky u Tarabu. „Fico nechal vládnuť fanatikov bez dozoru,“ povedal odvolaný Marek Kuchta. (My Regióny)
V Považskej Bystrici sa na piatom proteste zhromaždilo v pokojnej atmosfére približne 600 ľudí.
Program trval necelú hodinu, počas konania protestu viac krát z davu odzneli heslá ako „hanba“, „dosť bolo Fica“ alebo „nebudeme ticho“.
S emotívnymi príhovormi vystúpili poslankyňa mestského zastupiteľstva Beáta Brzá, teológ a poslanec za stranu PS Ondrej Prostredník, redaktorka a fotografka Veronika Pilátová a generálny manažér strany SAS Ladislav Kuna. Hudobne protest sprevádzal Chris Ellys. Hlavným zámerom bolo vyslovenie odporu proti navrhovaným zmenám v legislatíve, ktoré sa vláda pokúša schváliť.
„Cieľom protestov je ukázať vládnym predstaviteľom, že ľuďom záleží na ich budúcnosti, na spravodlivosti a na ich krajine. Ich staré známe ´vyhraj voľby a môžeš všetko´ nemôže platiť. A aj preto tu dnes spoločne stojíme,“ povedal Juraj Gašpárek zo strany PS. (My Regióny)
Fico je ako Jakeš, liezol do stanu s Kaddáfím, Danko sa klaňal Moskve, pripomenuli v Prešove. Vláda organizuje únos krajiny, varujú. (Korzár)
Protest v Humennom chceli narušiť, nepáčila sa im vlajka NATO, Únie ani Ukrajiny. Kiča: Pytliakmi sú Fico, Pellegrini a Danko. (Korzár)
"Ministerky Šimkovičovej mi je ľúto. Sme svedkami príkladnej nekompetentnosti," odkázal v Nových Zámkoch režisér Lupták. (My Regióny)
„Treba v Bratislave zdvihnúť zadok, prísť aj do regiónov a rozprávať sa s ľuďmi,“ povedala v Lučenci Magda Vášáryová. (My Regióny)
Vytrimeme, odkázali odhodlaní Spišiaci vláde. "Žiadny boj nie je prehraný, kým ho nevzdáme," vravel Kiska. (Korzár)
Páchateľ je obeť a obeť páchateľ? Protestujúci v Bardejove odmietli Ficovu "relatívnu pravdu". (Korzár)
Aj v Prahe a Brne sa opäť zišli stovky slovenských krajanov, aby podporili protesty proti novele Trestného zákona.
Publicista Fedor Gál v prejave apeloval na ľudskosť a slušnosť, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
"Zrieďujme lži a nenávisť ich opakom. Je to jednoduché, dve slová - ľudskosť a slušnosť. Definitívne víťazstvo je naše... Táto viera nám dáva nádej, nádej nám dáva cestu a cieľ," povedal Gál.
"Sledujú nás, čo si myslíme, ako sa vyjadrujeme k veciam. Už ovplyvňujeme veci na Slovensku," povedal Samuel Zubo, predseda spolku Srdcom doma, ktorý sa zasadzuje za možnosť pre krajanov voliť poštou. Podľa neho Slováci v zahraničí stále viac ovplyvňujú to, čo sa deje na Slovensku. Všetkých krajanov tiež vyzval, aby v marci prišli na Slovensko a zapojili sa do prezidentských volieb.
V Prahe sa občiansky protest uskutočnil už po štvrtýkrát. Podľa organizátorov zo spolku Pražská kaviareň sa na ňom zúčastnilo asi 400 ľudí. Do 300 ľudí sa podľa spoluorganizátora brnianskeho protestu Mareka Pravdu po druhýkrát zišlo na Námestí slobody v Brne. Ľudia tam podľa neho vyjadrili nesúhlas so smerovaním Slovenska pod súčasnou vládou.
Okrem českých miest sa zhromaždenia krajanov uskutočnili aj v Bruseli, Luxemburgu, Paríži, Newbridge či Krakowe. (TASR)
V 89. som chodila na protesty s malým dieťaťom, teraz aj kvôli vnučke, vraví učiteľka. Nemôžeme sa len prizerať, odkazuje Svit. (Korzár)
Dávam boľševikovi rok, pomohli si na proteste v Poprade citátom z Pelíškov. Padli aj prirovnania k mrzkej luze. (Korzár)
Funkcie nesmú patriť pytliakom, hoaxerom a pseudonárodniarom, odznelo v Rožňave. Pelle, Boží mlyn mele, odkázali. (Korzár)
Vláda stratila zvyšky zábran, prihovorili sa protestujúcim v Martine z pódia členovia Slovenského komorného divadla.
"Musíme brániť svoju budúcnosť a prítomnosť pred mentálnym svetom súčasnej vlády," vraveli.
V závere protestu prišla medzi dav dvojica provokatérov s transparentmi "stop mimovládkam" a "neklamte národu". (My Regióny)
"Zlo sa vrátilo," prihovoril sa Spišiakom bývalý prezident Andrej Kiska. Pripomenul blížiace sa výročie vraždy novinára.
"O chvíľu uplynie šesť rokov od zákernej vraždy Jána a Martiny, keď sme tiež protestovali. Vtedy sa ukázalo, aký sme mafiánsky štát. Slovensko je však naša krajina," povedal.
Kiska vyzval všetkých čestných pracovníkov štátu, aby sa nebáli a poukázali na korupciu.
Exprezident sa prihovoril aj novinárom, umelcom a influencerom: "Žiadny boj nie je prehratý, kým ho nevzdáme. Verím, že si Slovensko prestane robiť hanbu."
Protestujúci sa po chvíľke v pokojnej atmosfére rozišli. (Korzár)
"Neviem si predstaviť väčší konflikt záujmov," vravel šéf SaS Richard Sulík v Bratislave. "Obvinený navrhuje Národnej rade zníženie trestných sadzieb a skrátenie premlčacích lehôt," rečnil.
Sulík narážal na poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý je predkladateľom pozmeňujúceho návrhu k novele Trestného zákona. (SME)
Netolerujte násilie a šírte overené informácie, vyzval ľudí kultúrny aktivista Rastislav Mačura.
V Poprade protestovalo najviac ľudí od decembra, keď sa uskutočnil prvý protest. Organizátori odhadli, že prišlo približne tisíc ľudí. Pred týždňom ich bolo odhadom osemsto.
Účastníci na záver protestu zaspievali hymnu. (Korzár)
„Vláda Roberta Fica si pravidlá chce ohýbať a prispôsobovať pre seba, pre svojich priateľov a pre vlastný bezstarostný spánok," vravel v Rožňave bývalý poslanec Národnej rady za OĽaNO Richard Nemec.
"My, občania, sa musíme zomknúť. Nesmieme to dopustiť,“ apeloval na ľudí. (Korzár)
Líder PS Šimečka v Bratislave uviedol, že koalícia si nevie sadnúť „za jeden stôl“, zatiaľ čo opozícia stojí spolu s ľuďmi na námestiach.
„Sto dní vlády bolo premrhaných a vláda nám za ten čas všetkým ukázala, že občania Slovenska sú jej ukradnutí,“ vyhlásil predseda progresívcov.
Dodal, že našej krajine vládnu ľudia, ktorí prišli z minulosti, otravujú prítomnosť a kradnú budúcnosť.
„Za sto dní sa zjednotila opozícia, námestia po celom Slovensku, občianska spoločnosť, statoční prokurátori, policajti, právnici, študenti, kultúrna obec. Vidíte, pán Fico!“ Pomýlili ste si krajinu, Slovensko sa nepoddá," uzavrel Šimečka (SITA)
V Humennom vystúpil aj reportér Andrej Bán. Kritizoval Ficovu vládu a hovoril o problémoch ľudí na východe Slovenska.
Bán svoj prejav začal správou o 1,4-stupňovom zemetrasení na Zemplíne.
„Našťastie, to nebolo veľké zemetrasenie. Myslím si, že väčšie zemetrasenie by malo byť o necelých päťsto kilometrov na juhozápad odtiaľto, v parlamente a na Úrade vlády. Máme za sebou sto dní a ich motívom je, že sa má rušiť špeciálna prokuratúra, že sa má rekodifikovať Trestný zákon.“
Ďalej spomenul príbehy, ktoré úzko súvisia s týmito témami.
„Keď na objednávku Mariana Kočnera, aj keď o tom súd rozhodol inak, boli zavraždení Ján a Martina, tak pri mojich cestách na východ, do Michaloviec, som sa stretol s občianskymi aktivistami Marekom Bokom, Milanom Kaplanom, Patrikom Magdoškom. Zaujímal som sa o Diega Rodu a Vadalu, lebo informácie, ktoré boli vtedy k dispozícii, hovorili, že jeho článok, ktorý Janko, žiaľ, nestihol dopísať, sa mal týkať talianskych podnikateľov a ľudí napojených na taliansku mafiu. Stretli sme sa v Michalovciach s tridsiatimi miestnymi občanmi, ktorí mi hovorili, aby som sa nezaujímal o Vadalu a ani o Rodu, že tu máme iné problémy s grófkou. Ja poznám iba jedinú grófku, a to bola krvavá Bátorička.“ (Korzár)
Vo viac ako 30 mestách naprieč Slovenskom protestuje viac ako 60-tisíc ľudí.
V Bratislave je to 30-tisíc ľudí, Košiciach viac ako 10-tisíc, Žiline 4 500, Prešove 3 500, Nitra 2 000, Banská Bystrica 1 500 a Trnave, Prievidzi, Poprade a Spišskej Novej Vsi po tisíc.
V ďalších mestách sa zišli stovky ľudí. Protestuje sa aj v zahraničí v Prahe či Paríži. (SME)
Na Námestí SNP v Bratislave sa davu prihovoril Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka.
"Pán Gašpar by sa mohol stať šéfom SIS, to by bol úplný koniec demokracie v našej krajine," povedal Kuciak.
"Ďakujeme, že vám to nie je jedno, že bojujete s nami za to, aby pravda zvíťazila," dodal.
"Sme tu s vami," reagoval naňho dav. (SME)
Katka Koščová je stálicou protestov na východe Slovenska. Tentoraz vystúpila v Humennom.
„Ľudia potrebujú istotu kvalitného vzdelávania. Ľudia potrebujú konečne diaľnicu do Košíc. Ľudia potrebujú istotu a vedomie, že bude nastolená spravodlivosť, keď dôjde k zločinu. Kuciakovci a pani Kušnírová potrebujú tieto istoty. Rodičia Daniela Tupého takisto. Všetci potrebujeme žiť v krajine, kde funguje spravodlivosť, kde sa neohýbame a neprekrúcame v prospech našich ľudí,“ povedala.
V Humennom vystúpil aj bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati). Predtým vystúpil už v Rožňave a v Brne.
„Nazvime to zlovláda, je to už sto dní. Keď si uvedomíme, že viac ako tretinu času ju sprevádzame my na námestiach, tak je to veľmi silný rozmer a veľmi silný signál, ktorý vynášame a ktorý odovzdávame vládnej koalícii. Signál je jasný - tento štát nie je váš. Tento štát si nenecháme uniesť, sme pripravení bojovať.“
Od davu si vyslúžil obrovský potlesk.
Na záver si Humenčania zaspievali spolu s Katkou Koščovou hymnu Slovenskej republiky. Pomaly sa začali rozchádzať. Organizátori spolu so Zlaticou Kušnírovou išli ešte na dolnú časť námestia, na južné námestie, zapáliť sviečku k pamätníku zavraždenej dvojice Jána a Martiny. (Korzár)
Na proteste v Trnave ako prvý vystúpil župan Jozef Viskupič. Za občiansky sektor rečnil Michal Lipovský z Centra pomoci pre rodiny.
Za SaS sa na pódium postavila Mária Kolíková. Názor vyjadril tiež poslanec Martin Šmilňák, aj herec Michal Jánoš. Posledný vystúpil Ivan Štefunko z PS. (My Regióny)
Študenti 19. januára pred zorganizovaním protestu napísali opozičným stranám, aby im pomohli pri organizovaní protestov.
Zhromaždenie v Humennom ocenilo mladých študentov z gymnázia, ktorí vystúpili zo svojej komfortnej zóny a prišli na námestie.
„Hoci máme iba 16 rokov, neznamená to, že nemáme právo venovať sa spoločenskému dianiu. Akékoľvek vytláčanie z dialógu zásadne odmietame. V niektorých krajinách sa uvažuje o znížení hranice práva voliť na šestnásť rokov, a to preto, že mnohí tínedžeri v tomto veku majú široký politický prehľad ako ich rodičia či dokonca starí rodičia,“ povedali na proteste.
Pesničkár Jozef Mores hovoril v Žiline o otcovi, ktorý bol prenasledovaný komunistami pre svoju vieru.
Pripomenul absurditu a zločinný charakter komunistického režimu. Poznamenal, že súčasná vládna garnitúra by najradšej znova zaviedla normalizáciu, aká bola v sedemdesiatych rokoch.
Súvisiaci článok
Počet protestujúcich sa v Košiciach zvýšil na asi 10-tisíc ľudí, informoval aktivista Gálik. Vystúpil aj poslanec PS Kišš.
Pripomenul sľuby Smeru za posledných 13 rokov. Im je jedno, v akom stave je zdravotníctvo alebo školstvo, vyhlásil.
"Nedovolíme im ukradnúť našu krajinu, budeme im hádzať polená pod nohy. Páni Fico, Pellegrini, Danko, my nikam neodchádzame."
Mladí folkloristi spievali spolu s davom ľudovú pieseň Na Kráľovej holi. Má ísť o odkaz Smeru, ktorého členovia po víťazstve po voľbách "hulákali" z terasy túto pieseň. (Korzár)
Banskobystrické námestie sa zaplnilo protestujúcimi po tretíkrát. Tentokrát prišlo svoj nesúhlas s politickou situáciou vyjadriť približne 1500 ľudí.
„Chceme právny štát. Banská Bystrica sa hanbí za podržtašku,“ znie námestím.
Alžbeta Lukáčová zo štátnej opery spomína na situáciu z protestu Za slušné Slovensko. „Vyškierajú sa nám osoby zodpovedné za smrť Jána a Martiny,“ hovorí.
Súvisiaci článok
Počet protestujúcich v Spišskej Novej Vsi rastie, zišlo sa ich tam približne 900, čo je doteraz najviac.
Organizátor študentských protestov počas Nežnej revolúcie Miroslav Števík si myslí, že na Slovensku sa aj po 35 rokoch bojuje o charakter Slovenska.
„Opäť máme vládu Antinovembra '89. Panuje nenávisť k hodnotám demokracie. Sily sa snažia lámať naše právne hodnoty. Komunizmus a fašizmus sú cestou do pekla. Aj komunisti si mysleli, že tu budú večne, ale všetko má svoj koniec.“
V Poprade prečítali pozdrav od Martina Bútoru, bývalého poradcu prezidenta Václava Havla a bývalého veľvyslanca v USA.
"Sme prepojení túžbou po slobode, demokracii, po pravde. Je úžasné, že to cítia aj ľudia v Poprade, ktorí protestujú proti vládnej moci," odkázal Popradčanom.
Ľudia po jeho slovách kričali: "My to nevzdáme." (Korzár)
V Nových Zámkoch prišlo na protest asi 130 ľudí. Demonštráciu pripravili po tretíkrát.
"Sme svedkami toho, že na čele rezortu kultúry stojí osoba, ktorá sa rozhodla šíriť nenávisť. To nemôžeme dopustiť," vyhlásil na adresu ministerky Šimkovičovej herec a režisér Marek Lupták z miestneho Divadla Paradox. (My Regióny)
V Bratislave vystúpila Jana Ďurková, sestra vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku, ktorého minister vnútra postavil mimo službu.
"Nemôžete všetko!" kričí na pódiu v Bratislave na Námestí SNP.
"Otáčajú kormidlom a vedú našu milovanú krajinu smerom na východ, zatiaľ čo oni si užívajú slasti západu," prihovára sa davu Ďurková, ľudia zatiaľ skandujú: "Hanba!" "Fuj!" a "Mafia!"
"Zdiskreditovať bolo treba tých, ktorí sa nenechali kúpiť za kabelku," dodala. "Oni nebudú podržtaškami!"
Ľudia na slová sestry vyšetrovateľa reagujú slovami: Ďakujeme!
Cieľom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry je podľa Ďurkovej "rozbiť to, čo ohrozuje mocných tejto krajiny". (SME)
Ak začne platiť tento Trestný zákon čo len na jeden deň, tak prípady Výboha a Žigu budú premlčané, prihovoril sa Prešovčanom Galek z SaS.
“Hanba,” skandovalo zhromaždenie. Keď prišla reč na predsedu Hlasu Petra Pellegriniho, došlo aj na už tradičný pokrik: “Podržtaška…”
Ľudí prišlo minimálne toľko, ako minule, teda 3,5 tisíc.
“Nenechám sa odradiť, ja nebudem ticho,” ukončil svoj prejav v Prešove Jonathan Gresty, vysokoškolský pedagóg a spisovateľ, ktorý už takmer tridsať rokov žije v metropole Šariša.
Jeho prejav mal medzi prítomnými asi najväčší potlesk. “Dobre ši hutorel,” pochválil ho jeho nástupca na pódiu, mestský a krajský poslanec za KDH a riaditeľ školy Marián Damankoš.
Na proteste v Humennom vystúpila Zlatica Kušnírová, matka Martiny, zavraždenej snúbenice novinára Jána Kuciaka.
„Nie je vám ľahostajné, čo sa deje v našej krajine. Chcú zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Boja sa spravodlivosti a odhalenia. O všetkých týchto kauzách Janko písal a na ne poukazoval. Keď som sa ho pýtala, prečo to robí, tak mi odpovedal, že niekto to robiť musí. Hovoril mi, že ľudia to budú čítať, nakoniec si uvedomia, čo sa deje, a pridajú sa k nám. Moja dcéra, keď maturovala, tak jej spolužiaci napísali, že v živote má veľké plány, že v parlamente zmeny spraví. Jedna z káuz, o ktorých chcú, aby sa na ne zabudlo a znížili sa tresty, nie je ekonomická korupčná kauza, ale je to kauza káuz, vražda novinára a jeho snúbenice, vražda mojich detí,“ povedala na proteste.
Ďalej vyzvala na zvýšenú účasť, "aby sa nezabudlo na naše deti, na nás a do budúcna ani na vaše deti".
„Spravodlivosť musí zvíťaziť, nie pre Kočnera a pre jeho kumpánov, ale pre Martinku a Janka,“ dodala. Vyslúžila si veľký potlesk zhromaždených. (Korzár)
"Stávame sa krajinou, kde sa horšie žije poctivým ľuďom a lepšie grázlom," vraví Jana Bittó Cigániková z SaS.
"Dnes je to presne sto dní tejto hrôzovlády," privítala dav protestujúcich v Martine. (My Regióny)
V Rožňave protestuje asi tristo ľudí, je ich viac ako minulý týždeň, keď sa účasť odhadovala na dve stovky.
Študentka Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Scarlett Langová vystúpila v mene akademickej obce s podporou dekana Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.
Zastala sa študenta Právnickej fakulty Univerzity Komenského Mareka Janigu, ktorého prosba o diskusiu bola odmietnutá.
"Či už zo strany dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduarda Burdu, ale aj predsedu vlády Roberta Fica,“ povedala prítomným. (Korzár)
Výtvarník Marián Kusik z Humenného je presvedčený o tom, že občania by nemali byť ľahostajní k dianiu v krajine.
„Všetci vidíme, čo sa deje na politickej scéne. Ak sa bojíš, tak mlč. Ale ak si sa rozhodol rozprávať, tak sa neboj. Svet otvára cestu tomu, kto vie, kam chce ísť. Výsledkom nemá byť myšlienka, ale kľúčom k zmyslu života má byť to, v čom môžeme najlepšie uplatniť svoje schopnosti.“ (Korzár)
V Považskej Bystrici sa na proteste zišlo približne šesťsto ľudí. Ako prvá vystúpila mestská poslankyňa Brzá.
Počas príhovoru poslankyne odzneli heslá ako "hanba" a "nebudeme ticho". (My Regióny)
V Prešove to vyzeralo s účasťou na proteste biednejšie, napokon sa miesto stretnutia podarilo zaplniť.
Na minulý protest prišlo tri a pol tisíca ľudí, podobne aj dnes.
Prvým rečníkom bol mestský poslanec za KDH Rastislav Mochnacký. Ako vyhlásil, vláda Roberta Fica organizuje “premyslený únos našej krajiny”.
Vystriedal ho okresný šéf PS Ondrej Šarník. “Fico nie je demokrat,” povedal.
Politikov potom vystriedal hudobník Martin Husovský, ktorý nevynechal ani jeden protest.
Po tom, ako sa Košice na chvíľu spojili s protestujúcimi v Bratislave telemostom, sa slova ujala prvá rečníčka.
Renáta Zolnaiová z SaS sa davu opýtala, či je úlohou politikov vytvárať lepšie podmienky pre kriminálnikov.
Ľudia reagovali skandovaním: "Mafia."
Organizátori odhadli, že na košickú Hlavnú ulicu prišlo šesťtisíc protestujúcich. Dav obsadil priestor od pódia na Dolnej bráne po Pribinovu ulicu. (Korzár)
Začal sa už aj protest za záchranu právneho štátu v Rožňave. Ľudia pomaly zapĺňajú priestor na Námestí baníkov.
Ľudia si so sebou prinášajú aj transparenty, na jednom je nápis: „Stále máme blbý Smer.“ (Korzár)
Do série protivládnych protestov sa opäť zapojil aj Lučenec. Demonštrácia začala príhovorom Magdy Vášaryovej. (My Regióny)
Protest sa začal aj v Humennom. Na Námestie slobody pred Dom kultúry prišlo viac ľudí ako minulý týždeň, vtedy ich bolo 250.
„Pravda nepotrebuje počítať, koľko úst ju vyslovuje. Pravda potrebuje vedieť, že je pravdou. Naše stretnutia sú pravdivé,“ vystúpil na úvdod moderátor Ján Mičovský (Demokrati).
Po úvodných slovách moderátora sa ujal slova prvý rečník, dôchodca Ján Hudák z Topoľovky, ktorý vystúpil aj minulý týždeň.
„Musíme si uvedomiť, že by nám nemalo byť jedno, či pravda vyjde najavo teraz alebo opäť až po rokoch. Prečo? Pretože my, daňoví poplatníci, aj keď ja som dôchodca, financujeme výdavky štátneho rozpočtu. Nie sú to poslanci, ktorým by sme mali ďakovať, že nám, občanom, niečo dali.“ (Korzár)
"Chceme, aby sa tento zákon stiahol," reční Jozef Hajko z KDH pred davom v Bratislave na Námestí SNP.
Tvrdí, že v KDH sú realisti a uvedomujú si silu koalície, preto chcú navrhnúť pozmeňujúci návrh, aby špeciálna prokuratúra ostala zachovaná.
Koalícia podľa Hajka prišla s nejakými ústupkami iba pod tlakom protestov, ktoré pokračujú už tretí mesiac. (SME)
"Nedáme si ukradnúť budúcnosť," hlási odhodlane jeden z transparentov na proteste v Spišskej Novej Vsi.
Už po piatykrát sa proti zmenám v Trestom zákone protestuje aj v metropole Spiša. Postupne sa centrum mesta zapĺňa.
„Nedáme si ukradnúť Slovensko, právny a demokratický štát,“ prihovára sa z pódia moderátor Miki Macala. (Korzár)
Na Trojičnom námestí v Trnave sa po piatykrát začali schádzať ľudia. Ich počet je rovnaký ako doteraz.
Ide o minimálne 500 až 600 účastníkov. Protest má pokojný priebeh. Na poriadok v uliciach dohliada polícia.
„Je naším občianskym privilégiom vyjadriť nesúhlas a našou povinnosťou tak urobiť, keď si tu niekto uzurpuje krajinu,“ skonštatovala Lucia Francescato z PS.
Minulotýždňový protest v Trnave bol nabitý emóciami, inak to nie je ani teraz. (My Regióny)
"Som si istá, že ste prišli vyjadriť svoj názor," vraví Sofia Trommlerová v úvode protestu v Poprade.
V meste pod Tatrami pokračujú protesty naďalej vo forme občianskej iniciatívy. Pred obchodným centrom Forum sa ľudia stretli už šiestykrát.
(Korzár)V Bratislave sa koná ďalší opozičný protivládny protest.
V Bardejove na Radničnom námestí sa o 18. hodine uskutoční druhý občiansky protest proti krokom vlády v oblasti práva.
Protest organizuje aktivista Ľubor Balovič. V programe sú okrem neho ako ďalší rečníci uvedení architekt, grafik a predseda občianskeho združenia Kandelaber Jakub Lenart, občan Martin Zajac, poslankyňa mesta Bardejov Nataša Milistenferová (nezávislá), učiteľ Rudolf Muzelák, občiansky aktivista Jozef Jarina a študentka Zuzka Híjová.
Demonštráciu moderuje architekt a občiansky aktivista Adam Dzamba a o hudobný sprievod sa postará Edo Klena z Prešova.
Druhý občiansky protest bude aj v Humennom. Zhromaždeniu sa prihovoria Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny, speváčka Katka Koščová, reportér a publicista Andrej Bán, bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati) či výtvarník Marián Kusik. (Korzár)
Problémy ľudí sú úplne iné, odkázal Pellegrini k výzve Korčoka na diskusiu o novele Trestného zákona. (SITA)
K protestom sa po prvý raz pridáva Svit. „Sme malé mesto, ale rozhodli sme sa pridať,“ vysvetľujú organizátori.
Protest v meste pod Tatrami pripravili miestni občianski aktivisti a začiatok naplánovali už na 17. hodinu, teda o hodinu skôr, ako sa spustí vlna protestov naprieč Slovenskom. (Korzár)
Korčok vyzval svojho súpera v prezidentských voľbách Pellegriniho na debatu k novele Trestného zákona. (SME)
Proti znižovaniu trestov za korupciu sú aj voliči koalície, ukázal prieskum agentúry Focus pre Transparency International. (SITA)
Niekoľko desiatok Slovákov v Bruseli podporilo protesty proti krokom Ficovej vlády v oblasti justície a právneho štátu.
Demonštrácia je súčasťou širších protestných akcií koordinovaných medzi krajanskými združeniami v zahraničí. Protest s názvom Za spravodlivé Slovensko sa zrodil z iniciatívy Slovákov žijúcich v Bruseli a bol organizačne zastrešený platformou Od Tatier k Schumanu.
Protestujúci plagátmi, pískaním a štrnganím kľúčov vyjadrili nesúhlas so spôsobom vládnutia Roberta Fica.
Organizátori vyzvali Slovákov z Belgicka, aby prišli vyjadriť svoj názor na snahy zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a znížiť tresty za korupciu a tiež vyjadriť svoj postoj k personálnym nomináciám vlády.
Na podujatí, ktoré prebiehalo paralelne so summitom EÚ, na ktorom bol prítomný aj slovenský premiér Robert Fico, sa zúčastnili študenti, zamestnanci inštitúcií EÚ i krajania pracujúci v súkromnom sektore.
S prejavmi vystúpili aj europoslanci z troch rôznych politických frakcií – Martin Hojsík (PS/RE), Eugen Jurzcyca (SaS/ECR), Ivan Štefanec (KDH/EPP) – aj poslanec Peter Stachura (KDH).

Beata
Balogová

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Opozícia úplne stratila niť (komentár)
- Pochybili sme pri slintačke a krívačke? Takáč a Remišová čítajú správu eurokomisie odlišne
- Načo nám je vlastne táto vláda? (píše Samo Marec)
Najčítanejšie na SME Domov
- 1. Slintačka sa rozšírila do ďalšieho okresu, na farme je viac ako 3500 kráv Video 7 062
- 2. Pochybili sme pri slintačke a krívačke? Takáč a Remišová čítajú správu eurokomisie odlišne 2 916
- 3. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš 2 680
- 4. Minister Kaliňák: Para a Lindtner by boli vynikajúcimi kandidátmi na generálneho prokurátora 1 693
- 5. Lipšic v Aréne: Najprv politikom zrušíte obvinenia a potom dostanete rentu? Veľký problém s dôveryhodnosťou Video 1 610
- 6. Ficovho advokáta Lindtnera spomenul na súde bývalý člen sýkorovcov. Hovoril o úplatkoch 1 210
- 7. Štát ignoruje konšpirácie o slintačke a krívačke. Blaha obviňuje Brusel (Dezinfomaják #23) 1 161
- 8. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 952
- 9. O pár rokov nám nebude mať kto odobrať krv, tvrdia analytici 492
- 10. Kupuje vína pre Beyoncé. Američan má plán, ako opiť svet slovenským alkoholom 341
- 1. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš 53 158
- 2. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 39 325
- 3. Slintačka sa rozšírila do ďalšieho okresu, na farme je viac ako 3500 kráv Video 30 408
- 4. Pochybili sme pri slintačke a krívačke? Takáč a Remišová čítajú správu eurokomisie odlišne 14 148
- 5. V Poľsku a Česku nemožné, u nás sú Gorali novou menšinou. Prinesie to finančný príspevok 12 065
- 6. Kupuje vína pre Beyoncé. Američan má plán, ako opiť svet slovenským alkoholom 9 095
- 7. Ficovho advokáta Lindtnera spomenul na súde bývalý člen sýkorovcov. Hovoril o úplatkoch 7 513
- 8. Minister Kaliňák: Para a Lindtner by boli vynikajúcimi kandidátmi na generálneho prokurátora 6 004
- 9. Na hraniciach platia pre slintačku a krívačku nové opatrenia 5 446
- 10. Bývalý minister Lajčák bude radiť premiérovi Ficovi 2 846
- 1. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš 98 897
- 2. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 39 325
- 3. Slintačka sa rozšírila do ďalšieho okresu, na farme je viac ako 3500 kráv Video 30 408
- 4. Znalec z kauzy platinových sitiek je na mizine. Víťaz sa dostal medzi elitu 27 313
- 5. Hnutie Slovensko vyzýva generálneho prokurátora Žilinku, aby dokončil celý svoj mandát 23 384
- 6. Dôvody čistiek u daňových kriminalistov zahmlievajú. Exšéf finančnej správy hovorí o brutálnom hazarde s povesťou 21 152
- 7. Aréna so Šimečkom, Gröhlingom a Mikloškom: Chystáme plán, veľký protest, upratujeme strany Video 17 855
- 8. Ranný brífing: Trump poriadne zavaril Slovensku, opozícia nepochopiteľne otočila 17 534
- 9. Farmári protestujú, chcú radšej karanténu. Komisia stojí na strane vlády, ukazuje aj na Nemecko Video 17 033
- 10. Pochybili sme pri slintačke a krívačke? Takáč a Remišová čítajú správu eurokomisie odlišne 14 148
- 1. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš 98 897
- 2. Voľba šéfa parlamentu je fraškou. Kandidát Raši sa nepredstavil, opozícia sa posmievala Dankovi 49 478
- 3. Prieskum AKO: Strany z prvej trojky si opäť pohoršili, najviac stratilo PS 47 461
- 4. Novým spoluvlastníkom vily, v ktorej sa chystá dovolenkovať Fico, je miestny podnikateľ 45 723
- 5. Šéf kriminálky na Finančnej správe náhle končí. U daniarov sú napäté vzťahy 41 971
- 6. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 39 325
- 7. Zostáva im možno pár dní života. VšZP chce obmedziť liečbu v hospicoch 36 438
- 8. Vláda pre slintačku a krívačku vyhlásila mimoriadnu situáciu. Čo to znamená (otázky a odpovede) Video 34 328
- 9. Európska prokuratúra zadržala na Slovensku dvoch ľudí a zaistila majetok vo výške troch miliónov eur 33 999
- 10. Danko otvoril nový koaličný spor. Takmer zničil návrh Kaliňáka, jeho zas podrazil Kotlár Video 33 960
Komerčné články
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
- S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
- eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
- Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
- BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
- Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
- LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
- Knižnice získavajú novú príležitosť
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 471
- Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 358
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 666
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 072
- Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 044
- Ísť do kúpeľov je IN 4 795
- Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
- Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
- Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 3 205
- Päť dôvodov, prečo si plánovať dovolenku 2026 už teraz 2 750