BRATISLAVA. Štvrtá vláda Roberta Fica má za sebou prvých sto dní.
Koalícia svoje pôsobenie hodnotí kladne, opozícia poukazuje na rôzne problémy.
Ministri Hlasu sa chvália
Vicepremiérka a ministerka hospodárstva Denisa Saková z Hlasu uviedla, že pracujú najusilovnejšie, ako sa dá. "Jednotlivé veci, ktoré sme sľúbili ešte pred voľbami, postupne plníme," zhodnotila.
V rezorte hospodárstva boli pre Sakocú prioritami do konca minulého roka stabilizácia cien energií a kompenzácie voči domácnostiam a zraniteľným subjektom, ako aj dorokovanie výnimky na ruskú ropu.
Podpredseda vlády pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec z Hlasu vidí svojich prvých sto dní v úrade "vcelku okej". "Robíme stále analýzu plánu obnovy, rozbehli sme spoluprácu s Ukrajinou a robíme veľmi pozitívne kroky aj v oblasti podpory vedy, výskumu," načrtol.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zo strany Hlas podotkol, že nedostal 100 dní, keďže bol odvolávaný krátko po vyslovení dôvery kabinetu. "Pre mňa je to symbolické číslo, ale my sme tu ako ministri a musíme pracovať od prvej chvíle 24 hodín denne," povedal.
Minister práce Erik Tomáš z Hlasu si myslí, že sa darí prijímať zákony pre ľudí. Pripomenul napríklad 13. dôchodok, 300 eur pre každého poberateľa dôchodku, bonifikáciu hypoték, odvodové úľavy pre potravinárov či pomoc sociálnym zariadeniam s energiami. "Dosť slušný účet za prvých 100 dní," komentoval.
Tomáš verí, že vládna koalícia je a bude stabilná. Strana Hlas sa podľa neho bude držať toho, aby sa škriepky riešili za zatvorenými dverami.
Najväčšie výzvy ešte len prídu
Ministerstvo financií bilancuje prvých sto dní ako mimoriadne úspešných, najmä s ohľadom na situáciu, v akej preberalo verejné financie. Prioritou bola podľa ministra Ladislava Kamenického zo Smeru príprava rozpočtu.
"Verejné financie sme po tri a pol roku nekompetentných vlád prebrali v katastrofálnom stave, s najvyšším deficitom v Európskej únii a extrémnym nárastom dlhu. Tie najväčšie výzvy však máme ešte len pred sebou. Dôležité je, že máme jasný plán a ciele, ako postupne ozdraviť verejné financie a ako postaviť Slovensko opäť na nohy," doplnil Kamenický.
Ministerstvo presadilo viaceré zákony a legislatívne opatrenia. Okrem rozpočtu na rok 2024, boli prijaté konsolidačné opatrenia na stabilizáciu verejných financií. Ministerstvo presadilo aj zavedenie bankovej dane, pomohlo s nárastom splátok hypoték pri refixácii ako aj s vysokými cenami energií.
Taraba chváli efektivitu
Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba nominovaný SNS považuje vládu za absolútne súdržnú.
"Vláda funguje enormne efektívne, prijali sme veci, ktoré by predošlej vláde trvali roky," vyhlásil po rokovaní kabinetu.
Zámery vlády podľa Tarabu brzdia obštrukcie opozície. V rezorte životného prostredia je podľa svojich slov spokojný, nemá záujem viesť ministerstvo hospodárstva.
Ministerstvo kultúry vyzdvihlo podporu hradov
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) hodnotí prvých 100 dní vo funkcii ako náročných. Rezort poukázal na to, že sa zrekonštruovali strechy historickej budovy Reduty či pomohli Umeleckému súboru Lúčnica.
"Intenzívne pracujeme na projektoch obnovy Spišského hradu, objektov ľudovej architektúry v Múzeu slovenskej dediny v Martine a ďalších kultúrnych pamiatok v správe Slovenského národného múzea," doplnila Šimkovičová.
Ministerstvo pripomenulo aj ukončenie projektov kreatívnych centier. "Pokračujeme aj v úspešnom a užitočnom projekte 'Ľudia a hrady' v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny, čo vnímame nielen ako prínos pre obnovu zrúcanín hradov, ale aj pre cestovný ruch a podporu nezamestnaných," uviedla ministerka.
Matovič hovorí o vláde mafie
Štvrtá Ficova vláda za svojich prvých sto dní vládnutia dokázala napáchať viacej zla v porovnaní s jeho druhou, jednofarebnou vládou, tvrdí líder hnutia Slovensko Igor Matovič.
Zároveň povedal, že je legitímne nazývať vládnu garnitúru aj naďalej "vládou organizovaného zločinu" a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho ako "sluhu mafie".

Vláda robí podľa Matoviča Slovensku len hanbu, devastujú právny štát a spravodlivosť, hazardujú s bezpečnosťou Slovenska navonok, ale aj dovnútra.
Exminister vnútra Roman Mikulec kritizoval kroky súčasného šéfa rezortu Matúša Šutaja Eštoka, ktorý niekoľko dní po nástupe do funkcie vyhodil vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana tri dni pred jeho odchodom do civilu, a preradil ho na Okresné riaditeľstvo do Popradu. Okrem toho zrušil miesta viceprezidentov Policajného zboru.
"Súd musel neodkladným opatrením rozhodnúť, že v prípade minimálne jedného viceprezidenta Branka Kišša, ktorý sa mal vrátiť naspäť do zamestnania, minister Šutaj Eštok porušil zákon," uviedol Mikulec.
Exminister vnútra pripomenul, že zákon zo strany aktuálneho ministra vnútra bol porušený aj pri postavení vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu mimo služby. Mikulec nazval prvých 100 dní úradovania Šutaja Eštoka "sto dňami hanby, pomsty a diletantstva".
Ľubomír Galko na tlačovej besede uviedol, že minister zahraničia a európskych záležitostí Juraj Blanár ťahá Slovensko zo skupiny demokratických a vyspelých západných krajín smerom k autoritárskemu a nedemokratickému režimu agresora.
Galkovi sa taktiež nepáčilo, keď premiér Robert Fico povedal, že v ukrajinskom Kyjeve nie je vojna. Zároveň to uviedol v deň, keď bolo mesto opäť bombardované zo strany Ruska.
Ani pokoj ani konsolidácia
Ficova vláda počas svojich prvých sto dní podľa SaS urobila viaceré prešľapy. Nepriniesla pokoj ani konsolidáciu verejných financií, navyše prispieva k demontáži demokracie a právneho štátu.
Líder SaS Richard Sulík označil za najväčšiu chybu vlády predloženú novelu Trestného zákona, ktorá podľa neho spôsobí hospodárske škody a ohrozí aj bezpečnosť krajiny. Poznamenal, že namiesto upokojovania spoločnosti dospela vláda k početným protestom v uliciach.

Okrem toho poukázal Sulík na niektoré kauzy novej vlády, ako napríklad odmenu takmer osem miliónov eur pre právnika zastupujúceho rezort hospodárstva pri jednom úkone, dopravnú nehodu podpredsedu Národnej rady Andreja Danka, zastrašovanie vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo strany premiéra a podobne.
Mária Kolíková v súvislosti s novelou Trestného zákona poukázala najmä na proces jej predloženia a pretláčania. Nedá sa to podľa nej vnímať inak ako snaha o pomoc konkrétnym ľuďom.
Odborníci sa podľa Kolíkovej v praxi nemajú šancu pripraviť sa na rozsiahle zmeny zo dňa na deň. Kritizovala aj obmedzovanie diskusie v parlamente.
Juraj Krúpa vidí viaceré negatíva v práci ministerstva vnútra. Už v úvode sa podľa neho ukázala snaha o likvidáciu právneho štátu, pričom upozornil na prístup k niektorým vyšetrovateľom pracujúcim na exponovaných kauzách. Kritizoval aj snahu o odobratie kompetencií Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti či ambíciu zrušiť Národnú kriminálnu agentúru.
Čo sa týka zdravotníctva, Jana Bittó Cigániková nevidí veľa krokov na hodnotenie. "Zdravotníctvo stojí na mieste, nepohlo sa pozitívnym smerom," poznamenala s tým, že vládny program v tejto oblasti bol síce dobre vypracovaný, rezortu však chýba politická sila a odvaha.
Bittó Cigániková za nešťastné považuje aj výmeny riaditeľov štátnych nemocníc. Rovnako zvýšenie zdravotných odvodov bez hodnoty pre pacientov, čo podľa nej prispelo k zníženiu tlaku na prijímanie zmien a riešenie problémov.

Marián Viskupič kritizoval prístup vlády k verejným financiám. Negatívne vníma štátny rozpočet, poukázal na najvyšší deficit v rámci krajín Európskej únie aj na kritiku Európskej komisie, ktorá podľa neho vyvrátila deklarovanú konsolidáciu.
Kritiku adresoval aj zrýchlenému prijatiu vládneho návrhu o pomoci pri splácaní hypoték. Namieta, že na pomoc nemajú nárok tí, ktorí si hypotéku prenesú do inej banky. Tým sa podľa Viskupiča obmedzil konkurenčný boj medzi bankami a prehral občan.
Chyby vidí Viskupič aj v konsolidačnom balíčku. Tvrdí, že poškodí konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Kritizuje aj ďalšie opatrenia, napríklad zvýšenie dane z dividend.
Prednosť dostali opäť "naši ľudia"
Vláda nerieši problémy bežných ľudí, rieši svoju beztrestnosť a moc, povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Jediné, na čom jej podľa neho záleží, je novela Trestného zákona.
Cieľom novely Trestného zákona je podľa Šimečku dosiahnutie amnestie pre "našich ľudí", a preto je vláda ochotná ohroziť bezpečnosť obyvateľov a paralyzovať trestný systém. Pripomenul, že novela prináša zmeny v trestných sadzbách.

Vláda tiež podľa šéfa progresívcov sľubovala pokoj, stabilitu a odborné vládnutie, no namiesto toho ukazuje svoje neodborné nominácie, nekompetentne pripravené zákony a vzájomné hádky medzi koaličnými partnermi.
Vláde sa však podľa Šimečku svojimi krokmi podarilo zjednotiť opozíciu, vyvolať odpor občianskej spoločnosti aj odborníkov a pritiahnuť ľudí na námestia.
Zo sľubov nie je nič
Vláda pred voľbami sľubovala pokoj a konštruktívne riešenia, namiesto toho vidíme hádky, chaos a plné námestia protestujúcich ľudí, uviedol zasa predseda KDH Milan Majerský.
"Nastupujúca vláda nám sľubovala, že už nebude v parlamente, v tejto krajine a vo vláde chaos. (...) Sľubovali pokoj a konštruktívne riešenia a vidíme to, že sú tu hádky. (...) A neprešlo ani sto dní, a z týchto riešení, o ktorých vláda rozprávala celú kampaň, nie je nič," skonštatoval Majerský.
Chaos v krajine je podľa šéfa KDH výsledkom politikárčenia. Poukázal aj na "hanebnú" novelu Trestného zákona.

Predstavitelia hnutia skritizovali aj kroky vlády v konkrétnych rezortoch. Jozef Hajko poukázal na schválený tohtoročný rozpočet, ktorý podľa neho bude viesť k zadlžovaniu Slovenska. Skritizoval aj, že vláda nepredstavila opatrenia, ktoré by prispievali k hospodárskemu rastu.
František Majerský vytkol vláde, že nerieši zdravotníctvo. Podotkol, že jeho odpolitizovanie neprebieha, a tiež, že sa stále nevie, čo bude ďalej s projektmi z plánu obnovy. Dodal, že vláda nerieši ani problém nedostatkového personálu.
Igor Janckulík okrem iného skritizoval, že rezort dopravy vyčlenil málo financií na opravu mostov, ktorú si vláda určila za prioritu.
Ján Horecký naopak ocenil, že ministerstvo školstva nadviazalo na pripravovanú novelu školského zákona. Skritizoval však, že zanedbáva priority a rieši to, čo nemusí.