BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú aj tretí deň 9. schôdze v diskusii o novele Trestného zákona, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. Novele sa parlament venuje v skrátenom legislatívnom konaní.
Opozícia k nej predložila doposiaľ viac ako 40 pozmeňujúcich návrhov. Rozprava k vládnej zmene trestného práva je obmedzená na 62 hodín, čas je rozdelený medzi všetky parlamentné politické strany.
Doterajšej diskusii dominovali vystúpenia opozície, ktorá kritizuje obsah novely. Hovorí o škodlivých zmenách pre krajinu, namieta najmä skracovanie premlčacích lehôt, zmeny trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti, ale aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

Opozícii nestačia ani úpravy novely navrhnuté vo výbore koalíciou, považuje ich za kozmetické. Poslanci predložili k vládnej novele aj desiatky opozičných pozmeňujúcich návrhov.
Koalícia, naopak, trvá na dôvodnosti novely. V úvode diskusie minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) predstavil zmeny, ktoré v spoločnej správe z výborov navrhla koalícia.
Tvrdí, že úpravy reagujú na výhrady odborníkov, Európskej komisie, ako aj na návrhy opozičných strán. Zopakoval dôvody na novelizáciu zákona.
Pýtali sa na vládnu brožúru
Poslanec Marek Lackovič (PS) sa počas rozpravy o novele Trestného zákona dotkol aj vládnej brožúry s názvom Únos spravodlivosti v rokoch 2020 - 2023. Konkrétne ho zaujímalo, kto publikáciu platil.
So svojou otázkou sa obrátil aj na koaličného poslanca Jána Mažgúta (Smer), ktorý práve sedel na mieste spravodajcu. V brožúre je ako autorský kolektív uvedené ministerstvo spravodlivosti spolu s Úradom vlády SR.
„Ak ministerstvo spravodlivosti, ktoré je vedené ako autor, platilo túto knihu, priznalo sa k únosu spravodlivosti, ktorý sa odohrával v rokoch 2020 až 2023. Nerozumiem, prečo sa k niečomu takému priznáva. Ako bývalý starosta si neviem predstaviť, že by som zneužil štvortisícovú obec na niečo také, nie to ešte ministerstvo spravodlivosti," povedal.
Lackovič tvrdí, že opozícia podá žiadosť o sprístupnenie informácií o tom, kto sa konkrétne podieľal na vypracovaní publikácie a koľko finančných prostriedkov na to bolo použitých.
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že v brožúre sa nachádzajú viaceré „nechutné klamstvá a skratky". Publikácia podľa nej neobsahuje žiadne odkazy na preukázanie daných tvrdení.
„Predpokladám, že to tlačili tlačiarne Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), to je tak nechutné. ZVJS nie je žiadna politická inštitúcia, aby tlačila takéto politické paškvily a ešte aj o klamstvách, ktoré sa týkajú jeho zariadení," uviedla. Vláde zároveň vyčítala, že zneužíva štát na „hrubé klamstvá".
Brožúru predstavil Kaliňák
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) v štvrtok predstavil publikáciu Únos spravodlivosti v rokoch 2020 až 2023. Ako uviedol, 140-stranová brožúra prináša 140 káuz a prípadov, pri ktorých boli masívne porušované ľudské práva.
„Nie sú tam domnienky, frázy, nie sú tam rôzne politické stanoviská, sú tam iba čisté fakty," priblížil minister a dodal, že brožúra obsahuje rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, Generálnej prokuratúry SR, ale aj Európskeho súdu pre ľudské práva. Brožúra by podľa Kaliňáka mala zodpovedať otázku, kde dochádzalo k porušeniam práv.
Zároveň podľa neho potvrdzuje, že za posledné tri roky „bola na prvom mieste politická moc a zneužívanie policajnej a trestnoprávnej agendy proti vybraným členom slovenskej spoločnosti".
Zdôraznil tiež úlohu Úradu špeciálnej prokuratúry vo viacerých konaniach. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) dodal, že daný materiál sa opiera o fakty, podporené rozhodnutiami rôznych, najmä súdnych autorít, ale napríklad aj verejného ochrancu práv, nie sú v ňom hodnotiace úsudky.