BRATISLAVA. Za vrcholiacej pandémie koronavírusu bolo nepredstaviteľné, že by vo večerných televíznych správach denne nevystupoval hlavný hygienik Ján Mikas. Bol jednou z popredných tvárí boja proti pandémii. Po jej doznení sa z médií vytratil.
Zmenilo sa to príchodom nového splnomocnenca vlády pre "preverenie riadenia pandemických opatrení" - antivaxera Petra Kotlára z klubu SNS. Z Mikasa vraj chce teraz urobiť kajúcnika.
„Príde moment, keď mu navrhneme, aby sa stal kajúcnikom. Mohol by sa nám zísť,“ povedal Kotlár pred týždňom počas predvolebného mítingu prezidentského kandidáta Štefana Harabina v Martine, kde bol hosťom.
Do funkcie splnomocnenca, ktorý má vyšetriť zlyhania štátu v pandemických časoch, vláda Kotlára vymenovala 18. januára. V jeho tíme je spolu s Harabinom aj antivaxerská advokátka Adriana Krajníková.
Antivaxeri vtedy odmietali okrem očkovania aj rúška. Ignorovali zákaz zhromažďovania, spochybňovali dosah pandémie. Odvolávajú sa na to, že štát opatreniami protizákonne obmedzoval ich osobné slobody.
Nehľadali vinníkov, našli vlastizradu
Sekretariát má Kotlár podľa schváleného štatútu na Úrade vlády, kde mu vyčlenili aj zamestnancov, ktorých môže riadiť. Štatút hovorí, že jeho úlohou je posúdiť a analyzovať zákonnosť, hospodárnosť, účelnosť a efektivitu opatrení prijatých v tom čase.
Súčinnosť Kotlárovi majú poskytnúť štátne úrady, ale aj samospráva a fyzické a právnické osoby.
„Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu,“ tvrdil Kotlár po vymenovaní do funkcie. Na mítingu v Martine už bol v úvahe o tom, čo by chcel dosiahnuť, ostrejší.
“Pán splnomocnenec vlády dosiaľ nekontaktoval pána hlavného hygienika.
„
„Dnes som nad tým celý deň rozmýšľal. Či by to nemalo byť jedno veľké trestné oznámenie pre vlastizradu,“ vyhlásil Kotlár pred priaznivcami Harabina.
Vlastizrada je podľa trestného zákona najzávažnejší zločin vo vzťahu k republike. Dopustiť sa jej môže občan, ktorý v spojení s cudzou mocou spácha trestný čin úkladov proti štátu, teroru, záškodníctva alebo sabotáže.
Hrozí zaň väzenie od pätnásť do dvadsaťpäť rokov alebo doživotie.
Pátrač s fajkou v ruke
Kotlár nie je právnik, ale lekár. Vyštudoval odbor všeobecné lekárstvo na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. Ďalej sa špecializoval v odboroch ortopédia a televýchovné lekárstvo.
Skutočnosť, že z antivaxera urobila vláda kontrolóra pandemických opatrení, znepokojila viacerých odborníkov.
Epidemiologička Alexandra Bražinová to označila za výsmech vlády vede. "To, že hoci je lekár, povyšuje svoje názory nad vedecké dôkazy, je trestuhodné," povedala po jeho vymenovaní.

V životopise, ktorý odovzdal Úradu vlády, Kotlár píše, že je človek, ktorý pracuje a uvažuje samostatne. Je však schopný fungovať aj v tíme pri presne zadefinovaných kompetenciách. "Som vytrvalý, trpezlivý, nepodplatiteľný a dobre znášam kritiku. Viem si priznať chybu," napísal o sebe.
Dodal, že nemá pocit vlastnej dôležitosti, neuráža sa a je zástancom tradičnej rodiny. Medzi svojimi záujmami spomína filozofiu, šport, motocykel, fajčenie fajky a pitie "veľa dobrej kávy".
Aj kajúcnik je zrazu dobrý
Mikas ako kajúcnik by podľa Kotlára mohol počas vyšetrovania vypovedať "odkiaľ to prišlo", teda kto v skutočnosti opatrenia počas pandémie riadil. Za informácie, ktoré by poskytol, môže potom dostať úľavy ako napríklad miernejší trest.
Hlavný hygienik Kotlára komentovať nechce. "Pán splnomocnenec vlády dosiaľ nekontaktoval pána hlavného hygienika," povedala Mikasova hovorkyňa Daša Račková.

Inštitút kajúcnika je jednou z hlavných vecí, ktorá súčasná koalícia kritizuje. Súčasťou jej plánovaných zmien v trestnej politike štátu je aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý využíva kajúcnikov pri vyšetrovaní závažných káuz z predchádzajúcej éry Smeru.
Najviac proti kajúcnikom vystupuje premiér Robert Fico. Pridáva sa však aj šéf Hlasu Peter Pellegrini a tiež predseda SNS Andrej Danko.
"To, čo treba zastaviť na Slovensku, je tento chorý systém. Kajúcnikov nemá žiaden štát v takom rozsahu ako my," povedal Danko 3. decembra v televízii Markíza.
“Štandardne o prípadných personálnych zmenách vopred neinformujeme.
„
Hlavným hygienikom je Mikas od roku 2016. Verejne začal viac vystupovať až v čase pandémie, ktorá sa rozbehla na jar 2020. Prepracoval sa až medzi celebrity na stránkach bulvárnych médií.
Zároveň Mikas čelil kritike vtedajšej opozície. V januári 2021 ho strana Hlas vyzývala, aby odstúpil.
Vo funkcii však zostal aj po tom, ako sa ministerkou zdravotníctva stala nominantka Hlasu Zuzana Dolinková. Na otázku, či má Mikas jej dôveru, ministerstvo v piatok priamo neodpovedalo.
"Štandardne o prípadných personálnych zmenách vopred neinformujeme," odkázalo.

Beata
Balogová
