SME

PS a SaS podali návrh na odvolanie ministerky kultúry Šimkovičovej

Nechcú ignorovať masívnu petíciu.

BRATISLAVA. Hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita podávajú návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS).

Sto dní ministerky vo funkcii odhalilo podľa týchto opozičných strán aspoň sto dôvodov, prečo sa do čela rezortu kultúry nikdy nemala dostať.

Ministerka kultúry pre TASR reagovala, že iniciatívu na jej odvolanie považuje za bežnú súčasť politického boja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo nekultúry

Ako uviedla poslankyňa za SaS a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, z ministerstva kultúry sa pod vedením Martiny Šimkovičovej stalo ministerstvo nekultúry, polarizácie a nenávisti.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemôžeme ignorovať podpisy viac ako 180-tisíc ľudí, ktorí majú čo povedať do kultúry a vyjadrujú sa k jej nekompetentnosti a tomu, ako nenávistne a polarizujúco vedie tento rezort. Preto je nevyhnuté, aby sa táto téma dostala aj na pôdu parlamentu,“ povedala.

Súvisiaci článok Šimkovičová je Ficov bič pomsty (komentár) Čítajte 

Ministerka petíciu obyvateľov namiesto sebareflexie spochybňuje, preto sa ju opoziční poslanci pokúsia odvolať v parlamente.

Podľa Lucie Plavákovej z PS Šimkovičová ukazuje, že vôbec nerozumie ľuďom v kultúrnej obci ani problémom, ktoré kultúra na Slovensku má. Zároveň nechápe, že rozmanitosť je základným a kľúčovým kameňom kultúry, umenia a tvorivosti.

„Jej nenávistné, homofóbne a transfóbne vyjadrenia nepatria do úst žiadneho ministra či ministerky a už obzvlášť nie do úst ministerky kultúry,“ zdôraznila Plaváková. Podľa Zory Jaurovej nejde iba o Šimkovičovej poburujúce vyjadrenia, nekompetentnosť či nebezpečné zámery.

SkryťVypnúť reklamu

„Ministerka, ktorá nekomunikuje s nikým v kultúrnej obci, nevníma jej problémy a necíti sa jej súčasťou, nemá čo na tejto pozícii robiť," povedala Jaurová.

Súvisiaci článok Jaurová: Šimkovičová nedá peniaze LGBTI projektom? Buď tára alebo porušuje zákon Čítajte 

Má podporu Danka

Predseda SNS a podpredseda Národnej rady Andrej Danko deklaroval, že Šimkovičová má jeho plnú podporu.

"Som rád, že peniaze nedáva na dúhové pochody, ale na opravu strechy filharmónie. Martina Šimkovičová poukazuje na mnohé veci," uviedol Danko.

"Verím, že to veľmi rýchlo 'zarežeme', nepotrebujeme zbytočný cirkus," dodal na margo mimoriadnej schôdze k jej odvolávaniu.

Mimoriadna schôdza by mohla byť podľa šéfa parlamentu Petra Pellegriniho zvolaná koncom budúceho týždňa. Koniec Šimkovičovej vo funkcii Hlas podporiť neplánuje.

"Nebudeme podporovať návrhy opozície. V koaličnej zmluve je ukotvené veľmi jasne, čierne na bielom, že koaličný partner nemôže hlasovať o odvolávaní člena vlády s opozíciou," zdôvodnil Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadné výhrady k ministrovi si podľa neho koaliční partneri môžu povedať na koaličnej rade alebo v osobnom kontakte s ministrom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  6. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  7. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo
  8. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. Invázne rastliny ako superpotraviny
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  7. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  8. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 6 714
  2. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 3 610
  3. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 3 184
  4. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 171
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 2 867
  6. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 2 251
  7. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 1 940
  8. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 780
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš.

Kubiš skončil na pretekoch Okolo Dánska opäť v top 10.


Kanada U18 vs. USA U18: ONLINE prenos z turnaja Hlinka Gretzky Cup 2025.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo semifinále na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2025: Kanada U18 - USA U18.


Momentka zo zápasu Slovensko - Česko (Hlinka Gretzky Cup 2025)

Slovensko obsadilo konečné šieste miesto.


a 1 ďalší
Na snímke kapitán Vladimír Weiss ml. (vpravo) a jeho spoluhráči reagujú po prehre v odvetnom zápase 3. predkola Ligy majstrov vo futbale ŠK Slovan Bratislava – Kajrat Almaty.

Do kapitána Slovana sa po poslednom prehrešku pustil aj Guram Kašia.


SkryťZatvoriť reklamu