BRATISLAVA. Ako o "holom batoľati uprostred lúky" hovorí minister obrany Robert Kaliňák zo Smeru o Slovensku. Chce tým zdôrazniť bezbrannosť krajiny pri ochrane jej vzdušného priestoru.
S istou mierou zveličenia stav protivzdušnej ochrany pomenováva pomerne presne. Slovensko chránia už len tri kusy vyše 40-ročného sovietskeho systému protivzdušnej obrany 2K12 Kub s obmedzeným dostrelom do 24 kilometrov a do výšky 14 kilometrov.
Ozbrojené sily majú okrem toho 54 kusov z pleca odpaľovaných systémov 9K38 Igla s dosahom päť kilometrov a končiacou životnosťou.
Na Slovensku sú od októbra 2023 aj dva systémy Mantis s krátkym dosahom na ochranu objektov na východnom Slovensku a taliansky systém stredného doletu Aster 30 SAMP/T Mamba, ide však o dočasnú výpomoc NATO.
Kaliňák pred týždňom v RTVS povedal, že už začal diskutovať so Spojenými štátmi o nákupe ich systému protivzdušnej obrany dlhého dosahu MIM-104 Patriot.
Jeho slová sa dali vysvetliť aj tak, že zvažuje výrazný odklon od plánovanej prestavby protivzdušnej obrany, keďže ministerstvo plánovalo najskôr nakúpiť iné systémy stredného a krátkeho doletu z Izraela a Poľska. Obstaranie systémov dlhého doletu bolo plánované až po roku 2030.
Kaliňák začal hovoriť o nákupe jedného z najdrahších amerických systémov protivzdušnej obrany v čase, keď sa premiér a predseda Smeru Robert Fico dlhodobo a čoraz agresívnejšie vyjadruje na adresu USA.
"Takéto vyhlásenia sú nehodné spojenca NATO," reagovalo na Fica v januári americké veľvyslanectvo na Slovensku, keď o Ukrajine hovoril ako o nesuverénnej krajine ovládanej Spojenými štátmi.

Kaliňák chce pritom vyrokovať na Patriot zľavu, ktorú pôvodne Spojené štáty ponúkali Slovensku za bojové vrtuľníky AH-1Z Viper.
Pri zdôvodnení potreby kúpiť Patriot si Kaliňák pomohol skratkou, že ľudia na Slovensku majú nárok na ochranu. Ani jeden z najefektívnejších systémov protivzdušnej obrany, izraelská Železná kupola, pritom nechráni celé územie krajiny.
Motivácie Kaliňáka nakúpiť americký systém sú o to nejasnejšie, že kontrastujú s vyjadreniami Smeru z roku 2022. Keď vtedajšia vláda Eduarda Hegera darovala Ukrajine systém dlhého dosahu S-300, ktorý bol na konci životnosti, nahradili ho dočasne batérie Patriotov od spojencov z NATO.
O systéme S-300 vtedy šéf Smeru tvrdil, že je "podstatne výkonnejší a presnejší" než Patriot. Fico vtedy tiež povedal, že ani systém S-300 sovietskej výroby nechránil na Slovensku obyvateľov, ale opäť len kritickú infraštruktúru - "jadrové elektrárne a priemyselné centrá".
Hoci ministerstvo obrany s denníkom SME od zostavenia novej vlády Smeru, Hlasu a SNS nekomunikuje, denník hovoril s viacerými odborníkmi vrátane dobre informovaného zdroja z ministerstva obrany.
Na základe toho pripravil sériu odpovedí, čo sa bude diať s ochranou vzdušného priestoru Slovenska.