BRATISLAVA. Dvojka poslednej kandidátky Milan Krajniak píše knihu, jednotka Boris Kollár glosuje politické dianie v krátkych videách či vysvetľuje, ako sa zotavuje z transplantácie vlasov, ktorú absolvoval v Turecku.
Petra Krištúfková má novú prácu v štátnom podniku a bulvár ju odfotil, ako sa drží za ruku s ministrom pôdohospodárstva zo Smeru Richardom Takáčom.
Ani sto dní od nástupu vlády Roberta Fica a ešte o mesiac viac od parlamentných volieb sa Sme rodina nepozviechala z katastrofálneho výsledku v septembrových voľbách.
Strane, ktorá dovtedy vo vládnej koalícii s OĽaNO, SaS a Za ľudí spoluriadila krajinu, odovzdalo v septembri hlas iba 2,21 voličov, spolu 65-tisíc ľudí. Len samotnému Kollárovi pritom pred štyrmi rokmi dalo preferenčný hlas asi trikrát viac voličov.
Sme rodina od volieb nezvoláva tlačovky, neposiela vyhlásenia do médií ani nijako systematicky nekomentuje kroky členov vlády Roberta Fica, s ktorým Kollár pred voľbami vylučoval spoluprácu.
"Mám za to, že každej vláde treba dať sto dní," napísal ešte v októbri na facebook predseda Sme rodina. Aj web jeho strany stále propaguje staré heslá a program ešte k septembrovým voľbám.
Úplne odlišne pritom postupujú Kollárovi bývalí kolegovia z vlády, ktorých vo voľbách postihlo rovnaké fiasko. Mimo parlamentu ostala aj strana Demokrati bývalého premiéra Eduarda Hegera, ktorej dalo hlas 2,93 percenta voličov.
Rovnako ako Sme rodina nezískali pre slabý výsledok ani štátny príspevok, z ktorého by nasledujúce štyri roky mohli financovať svoju činnosť.
Kollárova strana sa pritom na milióny od štátu za výsledok vo voľbách mohla spoliehať od roku 2016, odkedy sa prvý raz dostala do parlamentu. Na účet jej ročne prichádzalo posledné roky 1,2 milióna eur.
Predstavitelia Demokratov sa ale, na rozdiel od Kollárovej strany, aktívne snažia udržať v pozornosti médií a verejnosti.
Nový predseda Jaroslav Naď spolu s Jurajom Šeligom vystupujú na tlačovkách k zisteniam týkajúcich sa práce generálneho prokurátora aj k prepisovaniu trestnej politiky na Slovensku.
Bývalý štátny tajomník Michal Kiča pravidelne podrobuje kritike kroky ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, členka Demokratov a manželka jedného z perzekvovaných policajtov Natália Svítková vystupovala na protivládnych protestoch.
Kollárovi ostala po vysokej funkcii ochranka
"Teraz sa venujem tomu, že dokončujem knižku o slovenskej histórii a to ma napĺňa," hovorí niekdajší minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak, ktorý uplynulý týždeň ohlásil koniec v strane Borisa Kollára.
Krajniak, ktorý v politike pôsobil alebo sa ňou aktívne zaoberal aspoň pätnásť rokov vraví, že aktuálne dáva dohromady "26 príbehov z našich dejín, ktoré by mali charakterizovať našu národnú mentalitu a identitu". Ako sa bude publikácia volať, ešte povedať nevie.
V minulosti bol Krajniak aj poradcom vtedy ešte ministra vnútra za KDH Daniela Lipšica, bol aj členom jeho strany Nova, ale aj zakladateľom webu Konzervatívny výber. Bývalý člen vlády, ktorý sám seba kedysi nazýval Posledným križiakom, chce do konzervatívnych médií prispievať aj dnes.
Sme rodina a jej financie:
- K decembru 2022 mala Sme rodina podľa poslednej zverejnenej výročnej správy majetok v hodnote 3,4 milióna eur, z toho 2,4 milióna v stavbách,
- z príjmov tvoril najväčšiu položku štátny príspevok za výsledok vo voľbách 2020 - za rok 2022 strana dostala 1,2 milióna eur (podobnú sumu Sme rodine štát vyplatil aj v roku 2023 a 2021, za rok 2020 to bolo 3,5 milióna eur). Tieto peniaze však už strana nedostane.
- Ďalšie príjmy strany v roku 2022 tvorili: za prenájom nehnuteľností 130-tisíc eur (strana vlastní priestory na Leškovej ulici 5 v Bratislave), z členských príspevkov 5,5-tisíca, z darov 1320 eur, príjmy za iné bezodplatné plnenia 26-tisíc eur,
- Sme rodina minula na kampaň vo voľbách do NR SR 1,9 milióna eur. Na kampaň ku komunálnym voľbám 2022 minula cez milión eur.
- Informácie o situácii strany za rok 2023 ešte nie sú dostupné, výročná správa ešte zverejnená nie je.
Zdroj: Výročná správa Sme rodina za rok 2022
Rezervovane už ale Krajniak odpovedá na otázky o budúcnosti strany, z ktorej po nevydarených voľbách odišiel. "K politickým a straníckym otázkam sa nebudem vyjadrovať," odpovedá stručne. Dodáva len, že on sám nevstupuje do žiadnej strany a žiadnu ani nezakladá.
S Kollárom nekomunikuje ani bývalý minister dopravy Andrej Doležal. Niekdajší nominant Sme rodina však nikdy nebol členom Kollárovej strany ani za ňu nekandidoval vo voľbách.
Minister, ktorý do vlády Igora Matoviča vstupoval ako manažér známy z médií a bývalý riaditeľ pre inovácie v spoločnosti Towercom, vraví, že po skúsenosti so štátnou správou sa "určite vráti do súkromného sektora".
"Mne tá štátna a verejná správa v zásade nič nehovorila," vraví Doležal s tým, že v tejto svojej misii nabral ďalšie skúsenosti, ale považuje ju za ukončenú. Doležal je stále na úrade práce, podpis zmluvy je však podľa neho už na spadnutie.
Na otázky o budúcnosti Sme rodina neodpovedá ani predseda Kollár. V piatok nedvíhal telefón a na esemesky odvtedy nereagoval.
Niekdajšiu funkciu predsedu parlamentu a šéfa jednej z najrelevantnejších politických strán, Kollárovi okrem videí komentujúcich politiku pripomína aj stále pridelená štátna ochranka.
Ako bývalému predsedovi Národnej rady mu po zaniknutí funkcie patrila ochrana ešte 90 dní - do 23. januára. Kollár požiadal o jej predĺženie aj po tomto termíne, s čím premiér Robert Fico súhlasil, informovalo ministerstvo vnútra. Dôvody ale rezort vnútra nijako nevysvetlil, spadajú podľa neho "do kategórie utajovaných skutočností".
Kollár sa zatiaľ nevyjadruje k tomu, koho z prezidentských kandidátov Sme rodina konkrétne podporí. Pre Hospodárske noviny len povedal, že to bude "proslovenský kandidát, nie niekto, kto by chcel odovzdávať nejaké enormné kompetencie do Bruselu". Jasné zatiaľ nie je ani to, či strana bude kandidovať v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu.
V jednom zo svojich videí zverejnenom na facebooku ale napríklad Kollár komentuje spor o to, kto je v politike podržtaška či ironicky hovorí o "počine hodného génia", že sa proti svojmu koaličnému partnerovi Petrovi Pellegrinimu rozhodol kandidovať predseda SNS Andrej Danko.
V polovici marca by mal zasadnúť snem Sme rodina a bude sa voliť vedenie strany, ale Kollár si bol istý, že predsedom ostane.
Po neúspechu strany vo voľbách si novú prácu našla niekdajšia Kollárova partnerka a podpredsedníčka Sme rodina Petra Krištúfková. Od januára pôsobí ako komunikačná expertka v štátnom podniku Letové prevádzkové služby, ktorý spadá pod ministerstvo dopravy, upozornili tiež Hospodárske noviny.
Ani ona v piatok nereagovala na správu, či a ako intenzívne sa ešte venuje aj práci v strane.
Zlom prišiel na jar
Pomerne stabilné preferencie strany Sme rodina začali padať približne od apríla 2023.
Bolo to po tom, čo bývalá partnerka predsedu strany Barbora Richterová začala na sociálnych sieťach obviňovať Kollára, že nejaví záujem o ich dvoch synov a neplatí výživné. Cez bulvárne médiá sa potom téma rozšírila.
Pridalo sa neskôr aj obviňovanie z toho, že Kollár vraj na sledovanie Richterovej mohol zneužiť SIS, ktorá vtedy spadala pod Sme rodina. Richterová to písala v trestnom oznámení na neznámeho páchateľa, ktoré rozoslala poslancom.
Opísala aj incident z Miami z roku 2012, keď ju Kollár napadol. Predseda Sme rodina priznal, že Richterovú vyfackal. Tvrdil, že tak konal, lebo Richterová cez miestnosť odhodila ich syna, ktorého zachytila taburetka.
Polícia sa prípadmi zaoberá, žiadnu osobu podľa policajného prezídia dosiaľ neobvinili.
Mesiac pred voľbami začala Kollára obviňovať ďalšia z jeho bývalých mileniek Ema Ferusová z toho, že ju psychickým nátlakom dvakrát prinútil ísť na potrat. Ide o dcéru niekdajšieho bosa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa.
Predseda Sme rodina za tým videl diskreditačnú kampaň "organizovanej skupiny", za ktorou je konkurzný právnik, ktorý v minulosti vystupoval na mafiánskych zoznamoch Zoroslav Kollár. Aj on sa pred voľbami so svojimi videami zapojil do antikampane voči predsedovi Sme rodina. Zoroslav Kollár vraj núkal Ferusovej 40-tisíc eur, aby o Kollárovi šírila nepravdivé informácie. Boris Kollár k tomu zverejnil nahrávku a podal na políciu trestné oznámenie.
Denník SME už v analýze na jar 2023 upozorňoval, že Kollárovi voliči sú citlivejší na osobné aféry predsedu Sme rodina viac ako na jeho kroky vo vládnej koalícii. To sa prejavilo na klesajúcich preferenciách strany, ktoré aj v súčasnosti podľa agentúry Focus dosahujú 2,4 percenta.
Štyri dni po prehratých voľbách navyše NAKA zasahovala vo viacerých firmách, vrátane budovy, v ktorej sídlia Kollárove firmy a Sme rodina tam má stranícku centrálu. Ide o známy objekt na Leškovej ulici v Bratislave, odkiaľ vysiela aj Kollárovo Fun radio. Policajti boli aj v firme Slovclean spájanej s exposlancom Sme rodina Martinom Borguľom.
Polícia preverovala účtovníctvo firiem pre podozrenia zo škôd na dani z pridanej hodnoty. Od piatku neodpovedala na otázky, v akom štádiu je prípad.

Beata
Balogová
