BRATISLAVA. Ani záznam správ zo šifrovacej aplikácie Threema z mobilu odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera niekedy ako dôkaz nestačí.
Prokuratúra nedávno pre údajný nedostatok dôkazov v justičnej korupčnej kauze Búrka rozhodla, že zastavuje trestné stíhanie advokátky Evy Timár Myjavcovej zo Šale.
Výpis z Kočnerovej Threemy a výpoveď bývalého sudcu Vladimíra Sklenku boli jediné dva nepriame dôkazy proti advokátke. Na súdny proces s ňou to podľa Jána Hrvináka zo špeciálnej prokuratúry bolo málo. Vyšetrovania po vyše troch rokoch dospelo do stavu dôkaznej núdze.

Denník SME opätovne preskúmal komunikáciu Timár Myjavcovej s Kočnerom a zistil, že sa spolu nedohadovali len cez Threemu, ale aj cez aplikáciu Viber. Správy sa týkali aj kauzy, pre ktorú polícia advokátku stíhala.
Threema a Viber
Dôležitý rozdiel medzi Threemou a Viberom je v tom, že pri Threeme účasníci nie sú spojení priamo cez svoje telefónne čísla. Komunikácia je zabezpečená cez jedinečné kódy, ktoré sa vygenerujú pri inštalácii aplikácie.
Aj preto prokurátor v uznesení píše, že hoci stotožnenie advokátky s komunikujúcou osobou v Threeme je vysoko pravdepodobné, nebolo jednoznačne preukázané.

„Navyše komunikáciu z aplikácie Threema je stále možné hodnotiť len ako nepriamy a podporný dôkaz,“ napísal.
Advokátka Timár Myjavcová je Kočnerova známa. Obvinená bola zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Zo získaných dôkazov vyplývalo, že na Kočnerovu žiadosť pripravovala súdne rozhodnutia v prípadoch, na ktorých mal osobný záujem.
Konajúci sudca dostal verdikt na USB kľúči, stačilo sa už len podpísať. Sprostredkovateľom bol bývalý bratislavský sudca Vladimír Sklenka, ktorý sa priznal, a o všetkom vypovedal.
Pre úbohú justíciu
Timár Myjavcová počas vyšetrovania poprela, že by pracovala pre Kočnera. Nevedela odpovedať, či s ním komunikovala cez Threemu. Na otázku, či mala aplikáciu v mobile, advokátka odpovedala, že tomu ona nerozumie. Jej telefón vraj lepšie ovláda jej 11-ročná dcéra. Keď sa k nemu dostala polícia, bol už premazaný.
Z údajnej komunikácie medzi advokátkou a Kočnerom cez Threemu bola najvýpovednejšou správa z 18. apríla 2018. Druhá strana ňou reaguje na Kočnerovu žiadosť, aby napísala verdikt, lebo sudca nestíha.

„Keďže aj všetky doteraz som robila ja, lebo ,pán sudca‘ nestíha, tak to urobím pre tuto úbohú justíciu,“ znela odpoveď.
Kočner vo výpovedi poprel, že by išlo o Timár Myjavcovú. Priznal len, že kajúcnikovi Sklenkovi odovzdal na USB kľúči napísané rozhodnutia. Nepísala ich však podľa neho obvinená advokátka. Išlo vraj o veľmi blízku osobu, ktorú vo výpovedi odmietol menovať.
“Keďže aj všetky doteraz som robila ja, lebo „pán sudca" nestíha, tak to urobím pre tuto úbohú justíciu.
„
Viber ako dôkaz
Po analýze Kočnerovej Threemy sa polícii podarilo určiť skutočnú identitu najmä tých ľudí, ktorí sa priznali (napr. sudca Sklenka – pozn. red.).
„Pri iných osobách, medzi ktoré patrí aj obvinená, sa podarilo spárovať komunikáciu len na úrovni vysokej pravdepodobnosti, a to vďaka kontextu správ,“ píše prokurátor v uznesení o zastavení stíhania Timár Myjavcovej.
Analýza komunikácie cez aplikáciu Viber stavia kauzu do nového svetla. Vo výpisoch je priamo telefónne číslo advokátky, ktoré používa aj dnes.
Má ho uvedené aj ako kontakt na stránke Slovenskej advokátskej komory, keďže ako advokátka je stále činná. Keď sa jej denník SME v pondelok na číslo dovolal, odmietla hovoriť. „Pekný deň vám želám. Dopočutia,“ povedala a zložila.
Od septembra 2014 do mája 2018 je v komunkácii cez Viber dvanásť správ, v ktorých Kočner píše Timár Myjavcovej na jej číslo, aby si pozrela Threemu.
“Pekný deň vám želám. Dopočutia.
„
Pre úbohú justíciu 2
Jedna sa viaže aj ku dňu, keď Kočner najskôr cez Threemu písal spomínanú žiadosť o prípravu rozsudku. „Prosím ťa, napísala by si Vladovi rozsudok pre Romana. Nestíha a bolo by to takto rýchlejšie. Dík,“ napísal Kočner v Threeme 17. apríla 2018 o 20.26 h večer.
Odpoveď v ten deň neprišla. Na druhý deň ráno o 6.48 h napísal Kočner cez Viber Timár Myjavcovej správu: „Dobré ráno. Pozri prosím Threemu. Ďakujem.“
O 9.39 h mu prišla už spomínaná odpoveď z Thremy. „Keďže aj všetky doteraz som robila ja, lebo ,pán sudca‘ nestíha, tak to urobím pre túto úbohú justíciu.“
Výpoveď Kočnera o tom, že Timár Myjavcová s kauzou nemala nič spoločné, tak má trhlinu. Práve Kočnerovo svedectvo pritom podľa prokuratúry rozhodlo o tom, že trestné stíhanie advokátky pre dôkaznú núdzu zastavila.
Vypovedať sa Kočner rozhodol až po vyše troch rokoch od začiatku vyšetrovania – vlani v septembri.
Nemám rád Threemu
Zo správ cez Viber vyplýva, že Timár Myjavcová skutočne nebola zvyknutá komunikovať cez Threemu a Kočner to od nej vyžadoval. „Ahoj. Kuk threemu,“ písal jej aj v máji 2018. „Ahoj. Threema,“ odkázal v septembri 2015.
Prvá zmienka o Threeme medzi nimi cez Viber je ešte zo septembra 2014. „Dobrý, Threema nefunguje, zajtra letíme domov,“ písala Timár Myjavcová Kočnerovi.
Problém s Threemou mal podľa výpisov z aplikácie Viber aj jej manžel Tibor Timár, ktorý je tiež advokát. „Prosím Ťa, spojazdni si threemu,“ písal mu Kočner v auguste 2016. „Nemam rad threemu,“ odpovedal advokát.

„Neviem, prečo ju nemáš rád, ale kvoli mne by si ju mohol používať. Viber už vedia rozbiť. Threemu nie,“ nástojil Kočner na svojom. Advokát odpovedal, že to pre neho teda urobí.
Redakcia požiadala Úradu špeciálnej prokuratúry o odpoveď, či pri vyšetrovaní brali do úvahy aj záznamy komunikácie cez Viber. V uznesení o zastavení stíhania Timár Myjavcovej sa totiž spomína iba Threema. Prokuratúra na otázky do uzávierky neodpovedala.

Beata
Balogová
