BRATISLAVA. Keď vláda v parlamente obhajovala svoj program, debatu viedli prevažne opoziční poslanci. Koaliční sa zapájali skôr zriedkavo a aj prejav premiéra trval niekoľko minút.
Gábor Grendel z klubu Slovensko (bývalé OĽaNO) pritom považuje rozpravu k programu vlády za akýsi krst ohňom pre nových poslancov. Tí koaliční ním však neprešli, hovorí Grendel.
Odvtedy sa obraz v parlamente v podstate nezmenil. Opoziční poslanci rozprávajú výrazne viac. Pribudli len ich obštrukcie k novele trestného zákona či k rozpočtu, pri ktorých rozprávajú ešte viac.
Zo 79 koaličných poslancov až 23 zatiaľ v pléne parlamentu nepovedalo viac než slovo „sľubujem“ pri skladaní poslaneckého sľubu. Parlament už pritom stihol od októbra schváliť 12 vládnych zákonov, ktoré prechádzajú s ľahkosťou.
Pri obštrukcii sa koaliční poslanci do rozpravy nezapájajú zámerne, aby ju ešte viac nepredlžovali. No neprihlasujú sa ani do rozpráv, kde k žiadnej obštrukcii nedochádza. V minulom volebnom období to pritom nebolo zvykom.
Pozreli sme sa ako vyzerala rozprava k niektorým známejším vládnym zákonom teraz a vtedy. Podľa prepisu rozpráv zverejnených na webe Národnej rady sa nám poradilo spočítať, ako dlho rozprávali jednotliví poslanci.
Keď sa rokovalo o 13. dôchodku či o pomoci ľuďom s hypotékou, scenár bol rovnaký. Za koalíciu návrh obhajoval prevažne minister. V rozprave vystúpil ešte spravodajca k zákonu skôr s procesnými vecami a jeden koaličný poslanec. Väčšinu času debatovali opoziční poslanci.
V minulom volebnom období to takto nebolo. Napríklad v rozprave k zákonu, podľa ktorého malo vzniknúť ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie alebo k zákonu, ktorý riešil odklad zájazdov v cestovných kanceláriách kvôli pandémii, vystupovali vtedajší koaliční aj opoziční poslanci viac rovnomerne.
O niečo viac sa dokonca zapájali vtedajší koaliční poslanci, ktorí obhajobu zákonov nenechávali len na ministrov.