BRATISLAVA. Rozsudok vo svojej druhej korupčnej kauze mal bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik spoznať už pred takmer dvoma týždňami. Namiesto toho si v jeho kauze štátne inštitúcie navzájom zvláštne protirečia.
Nejasnosti vznikajú okolo druhého obžalovaného z brania úplatku v knihe, Petra Košča známeho pod prezývkou Pán X. Podnikateľ s väzbami na tajnú službu je dlhodobo na úteku. Medzinárodný zatykač je na neho vydaný takmer tri roky.
Hoci na pojednávaniach v kauze Košč – Kováčik nikdy nezaznelo ani náznakom, že by sudca Michal Truban či obhajoba vedeli o mieste Koščovho pobytu, zvrat nastal pred januárovým pojednávaním, ktoré už mohlo byť posledné.

Termín však sudca na poslednú chvíľu zrušil pre "prekážku na strane samosudcu", ako aj „nedoručený preklad listu ministerstva spravodlivosti Kanady“.
Až v ďalších dňoch napokon vyšlo najavo, že Košč sa zrejme skrýva v Kanade. Slovenské ministerstvo spravodlivosti to potvrdilo pre blog Júlie Mikolášikovej s tým, že tieto informácie má dokonca už od apríla 2022. Posunula mu ich polícia.
„Ministerstvo spravodlivosti bolo informované o pravdepodobnom pobyte osoby na kanadskom území v apríli 2022 listom Národnej ústredne Interpol Bratislava,“ oznámilo ministerstvo.

Potom si ministerstvo vyžiadalo extradičné materiály od Špecializovaného trestného súdu, ktorý na Košča vydal zatykač, a balík dokumentov zaslalo do Kanady v júni 2022. Bol to podľa neho prvý kontakt s kanadským ministerstvom. Tým sa začalo jednanie o možnom vydaní Košča na Slovensko.
O tri mesiace neskôr, začiatkom septembra 2022, sa začal súdny proces, v ktorom je Košč obžalovaný z podplácania Kováčika. Hrozí mu trest do piatich rokov.
Konalo sa v Koščovej neprítomnosti a jeho obhajkyňa Eva Mišíková nežiadala ani o výsluch klienta cez telemost. Vysvetľovala, že s Koščom je v kontakte len sprostredkovane cez jeho brata, čo opakovala ešte aj na poslednom pojednávaní v novembri minulého roka.
Prednášala vtedy obsiahlu, takmer 30-stranovú záverečnú reč, v ktorej prvýkrát odznelo Kočšovo stanovisko k obvineniu, že Kováčika podplácal 50-tisíc eurami za to, že zastaví vyšetrovanie dvoch prípadov.
Dnes Mišíková opakuje, že informácie o pobyte klienta v Kanade nikdy nemala.
„Pre mňa je to nová vec,“ hovorí advokátka. Že do spisu pribudla žiadosť kanadskej strany o informácie, sa vraj dozvedela až v uplynulých dňoch, keď boli jej kolegovia študovať spis.
Sudca nehovorí o ďalšom postupe
Na odloženom súdnom procese by mala odznieť už len záverečná reč samotného Kováčika, keďže všetci ostatní svoje záverečné reči už predniesli. Nasledovať bude verdikt.
Januárové stanovisko sudcu Trubana naznačuje, že špecializovaný súd s rozhodnutím ešte počká. Sudca vybavuje odpoveď na dodatočné otázky kanadskej strany, počkať musí na úradný preklad dokumentov, ktorý je povinný.
„Kanadská strana žiada doplňujúce informácie týkajúce sa najmä vyžiadanej osoby, spáchaného skutku a podrobnejšie vysvetlenia k zaslaným extradičným materiálom,“ vysvetlilo slovenské ministerstvo spravodlivosti.
Komunikácia s Kanadou je o to zdĺhavejšia, že do procesu vstupuje ešte ministerstvo zahraničia. Aktuálne otázky zasielala Kanada na Slovensko ešte 16. októbra.

Z odpovede slovenského ministerstva spravodlivosti vyplýva, že Truban zatiaľ odpoveď pre kanadskú stranu nevypracoval. Kedy by ju mal mať hotovú, nie je jasné.
Na otázky SME Truban neodpovedal. Nevysvetlil ani svoj ďalší plánovaný postup, či po vybavení odpovede pre kanadské úrady vyhlási rozhodnutie v kauze alebo či napríklad nebude čakať na ukončenie konania o Kočšovom vydaní.
Nový termín pojednávania v kauze však zatiaľ nevytýčil.
Ak by pritom špecializovaný súd Košča napríklad oslobodil, padol by celý zatykač a konanie o extradícii na Slovensko. A to nezávisle od toho, že kauzou by sa po pravdepodobnom odvolaní prokuratúry ešte zaoberal Najvyšší súd.
Mišíková však už teraz ohlasuje, že po naštudovaní materiálov zrejme bude požadovať odklad verdiktu.
„Myslím si, že sudca by mal čakať,“ hovorí Mišíková s tým, že extradičné konanie je podľa všetkého neukončené.
Sused Taraba ho obraňuje
Zvláštny je aj postoj polície. Podľa odpovede ministerstva spravodlivosti ako prvá dostala informáciu, že Košč je v Kanade. Na otázky, kedy presne sa dozvedela o vypátraní Košča, a či bol vôbec zadržaný, však odpovedá vyhýbavo.
Policajné prezídium tvrdí, že takú informáciu nemá. Práve pod prezídium pritom spadá aj Národná ústredňa Interpolu, ktorý sa v apríli 2022 obrátil na ministerstvo spravodlivosti.
Viac polícia nepovedala ani po doplňujúcich otázkach, že jej stanovisko je v rozpore s odpoveďou ministerstva. Polícia zopakovala, že na odpovedi trvá.
„K informáciám, ktoré požadujete, ďalej uvádzame, že ich je možné poskytnúť len subjektom uvedeným v zákone o Policajnom zbore,“ dodala polícia.
Viac povedať nechcela ani špeciálna prokuratúra, ktorá prípad dozoruje.
„Predmetná vec je v štádiu súdneho konania, môžete sa obrátiť s otázkami priamo na súd,“ odkázala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Možné je tiež to, že Košč požiadal v Kanade o azyl. Polícia ani ministerstvo spravodlivosti však zhodne hovoria, že o tom nevedia.
Košč bol v minulosti považovaný na sivú eminenciu SIS, pričom jeho vplyv sa vraj neoslabil ani po úteku do zahraničia. Práve na základe toho pribudlo Koščovi v auguste minulého roka nové obvinenie, a to v kauze Rozuzlenie. Podľa tej bol dokonca údajne hlavou zločineckej skupiny, obvinení sú aj bývalí šéfovia SIS Vladimír Pčolinský a Michal Aláč, ale aj šéf Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný či bývalý siskár Martin Ciriak.
V minulosti Košč podnikal aj so súčasným ministrom životného prostredia za SNS Tomášom Tarabom. Ten má svoj rodinný dom neďaleko Koščovej vily v Pezinku, kde sa policajti v marci 2021 pokúsili podnikateľa zadržať. V tom čase však už bol v zahraničí, odkiaľ sa napriek prísľubom už nevrátil.
Taraba vlastní dom aj v Kanade. Svojho kamaráta bráni a o tom, že jeho trestný čin je „vymyslený“, hovoril aj cez víkend v RTVS.
„Vy viete, že jemu za ten trestný čin hrozí podmienka, za ten vymyslený trestný čin, kde nemáte žiadne dôkazy, len jedného jediného vášho kajúcnika?“ hovoril Taraba v nedeľu.
Dodal, že s Koščom bol v minulosti v kontakte aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten opakovane hovoril, že k trom stretnutiam došlo v čase, keď pôsobil ako advokát.

Beata
Balogová
