BRATISLAVA. Odstaveným vyšetrovateľom NAKA Róbertovi Magulovi a Jánovi Čurillovi súdy definitívne odmietli vydať neodkladné opatrenie. Znamená to, že sa naďalej nemôžu vrátiť do práce.
Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý tak potvrdil rozhodnutie Mestského súdu Bratislava IV. Senát rozhodol pomerom hlasov 3:0.
Ide o prvé rozhodnutie krajského súdu, ktoré je už právoplatné.
Ministerstvo vnútra to interpretuje tak, že jeho šéf Matúš Šutaj Eštok neporušil zákon, keď policajtov postavil mimo služby napriek tomu, že majú status chránených oznamovateľov. Rozhodnutie však hovorí "len" o tom, či mali policajtom súdy pred týmto opatrením vydať neodkladné opatrenie.

V tejto otázke odkázal krajský súd na konanie pred správnym súdom, kde by sa podľa neho mali vyšetrovatelia domáhať nápravy správnou žalobou. Neodkladným opatrením by totiž krajský súd podľa senátu Ondreja Krajča podriaďoval správny súd civilnému súdu.
"Odvolací súd v predmetnej veci dospel k záveru, že v tomto prípade treba uprednostniť právne prostriedky ochrany v správnom konaní, resp. v súdnom konaní podľa Správneho súdneho poriadku," píše sa v odôvodnení rozhodnutia. V senáte sedeli okrem Krajča aj sudkyne Jana Vlčková a Monika Holická.
Ministerstvo vnútra očakáva, že rovnako dopadnú aj ďalší vyšetrovatelia.
"Veríme, že aj v ostatných obdobných prípadoch budú rozhodnutia v prospech ministerstva vnútra a bude zachovaný princíp právnej istoty," komentovalo rozhodnutie ministerstvo vnútra.
Rozhodnutie o Čurillovi a Magulovi však nezaručuje, že krajský súd rozhodne rovnako aj v prípade zvyšných odstavených vyšetrovateľov okolo Čurillu.
Odvolania v ich prípade má krajský súd ešte na stole.
Právny zástupca čurillovcov Peter Kubina hovorí, že rozhodnutia rešpektuje, no zároveň avizuje podanie dovolaní.
"Ak by mal tento záver platiť, znamenalo by to, že podstatná časť zamestnancov štátu v služobnom pomere (policajti, hasiči, finančná správa, zbor väzenskej a justičnej stráže) v skutočnosti nemá k dispozícii neodkladnú právnu ochranu oznamovateľa protispoločenskej činnosti napriek tomu, že ju týmto ľuďom výslovne priznáva zákon aj smernica EÚ," hovorí Kubina.
O dovolaní bude rozhodovať Najvyšší súd.
"Toto dovolanie bude odôvodnené porušením práva na spravodlivý proces, konkrétne vo forme odopretia súdnej ochrany," dodal Kubina, ktorý do budúcna avizuje aj možné podanie na Ústavný súd.
Šutaj Eštok po rokovaní vlády zopakoval, že zákon platí pre všetkých a odmieta protežovanie akejkoľvek skupiny. Odmietol, že by sám zasahoval do vyšetrovania, alebo živého spisu.
Šutaj Eštok rozhodol o pozbavení výkonu štátnej služby šiestich príslušníkov NAKA ešte koncom októbra. Policajti následne podali na súd návrhy na neodkladné opatrenia, ktoré by im umožnili vrátiť sa do práce.
Mestský súd Bratislava IV v tejto súvislosti nariadil v prípade Štefana Mašina, Milana Sabotu a Branislava Dunčka neodkladné opatrenia, na základe ktorých sa mohli vrátiť do práce. Návrhom zvyšných policajtov súd nevyhovel.

Beata
Balogová
