BRATISLAVA. "Ako počítame, tak počítame, pod návrhom je len dvadsaťosem podpisov,“ glosoval v pondelok predseda parlamentu Peter Pellegrini z Hlasu zlyhanie opozície, ktorá nedodala dosť podpisov poslancov, aby sa mohla pokúsiť odvolať z funkcie ministerku kultúry za SNS Martinu Šimkovičovú. Na zvolanie schôdze parlamentu treba aspoň tridsať podpisov poslancov.
Progresívne Slovensko vysvetľuje nedostatok podpisov "administratívnym omylom", koalícia už chybu využíva, aby spochybnila kompetentnosť opozície.
"Chceli vládnuť, ale nevedia ani narátať do tridsať," povedal podpredseda Smeru Ľuboš Blaha.
Denník SME sa predsedu poslaneckého klubu PS MARTINA DUBÉCIHO pýtal, čo sa presne stalo.
Čo sa v piatok minulý týždeň stalo, že vám k návrhu na zvolanie schôdze za odvolanie ministerky kultúry chýbali aspoň dva podpisy?
Tak ako sme to komunikovali už v pondelok v stanovisku - nedopatrením vznikla administratívna chyba, ktorá je opraviteľná a v utorok bude napravená. Návrh na odvolanie ministerky Šimkovičovej podáme znova.
Čo je tá administratívna chyba?
Nebudem na nikoho ukazovať prstom a rozoberať naše interné veci. Pri koordinácii viacerých ľudí a okolností vznikla chyba a teraz sa ide ďalej.
Jedna z možností je, že ste v piatok mali v podpisových hárkoch aspoň tridsať podpisov na zvolanie schôdze, ale nie všetky hárky ste napokon aj odovzdali. Bolo to takto alebo inak?
Je to náš interný proces a nevidím zmysel v jeho pitvaní. Poučili sme sa z toho. To, že ministerka Šimovičová je vo funkcii a poslanec Smeru Tibor Gašpar si pretláča svoj promafiánsky balíček, to je to, čo je podstatné.
Otázka, či ste v piatok mali aspoň tridsať podpisov, je jednoduchá. Mali ste ich dosť?
Budem sa opakovať, ale je to administratívna vec, v ktorej sa nebudem špárať, lebo to nie je podstatné. Zlyhal ľudský faktor, každý z nás už v živote určite urobil nejakú chybu a o to viac nechcem na nikoho ukazovať prstom. Žiadna škoda nevznikla, návrh podávame znova v utorok.
Koľko budete mať v utorok podpisov pri druhom pokuse o zvolanie schôdze?
Bude ich vyše tridsať.
Keď ste to skúšali v piatok, mali ste tridsať podpisov od opozičných poslancov aspoň prisľúbených?
Podpisov tam bolo toľko, koľko ich bolo. To už je v tomto momente jedno.
Koalícia však toto technické pochybenie využíva aj politicky. Pýtajú sa, ako by ste chceli riadiť štát, keď nepoznáte rokovací poriadok. Nedali ste si pozor, či už máte dosť podpisov, alebo ste nevedeli, že podpisov potrebujete aspoň tridsať?
Samozrejme, že vieme, že bolo treba tridsať podpisov. Vedel to aj pán Pellegrini, že návrh bude mať takúto podporu, keďže už náš poslanecký klub toľko má.
Keby nezneužíval procesy v kancelárii Národnej rady, tak mohol namiesto natáčaní instagramových videí na chybu taktne upozorniť. Po zvolení za predsedu parlamentu tvrdil, že v parlamente zavedie novú politickú kultúru. Namiesto toho to politicky zneužil.
Pochybil politik PS alebo pracovník z prostredia strany? Stala sa tá chyba v PS alebo u niektorej z ostatných opozičných strán, ktoré majú byť podpísané pod návrhom tiež? Viete dať priamu odpoveď na tieto otázky?
Odpoveď na tieto otázky poznám, ale chcem byť fér, a preto zopakujem - nechcem ich už zbytočne rozoberať.
Ako predseda klubu PS beriete zodpovednosť na seba?
Absolútne beriem, že od predsedu klubu sa očakáva, že bude stáť za svojimi ľuďmi a tiež za dohodami s partnermi. V tomto kontexte teda pokojne časť zodpovednosti vezmem na seba a nemám problém priznať, že sa stala chyba. Poučíme sa z toho, aby sa to neopakovalo.
Ide o banálne zlyhanie bez škôd. Napriek tomu ho nechcete vysvetliť. Ako to ide dokopy s dôrazným prístupom Progresívneho Slovenska k transparentnosti politiky štátu?
Nechceme niekoho nechať verejne bičovať vo verejnom priestore za administratívne zlyhanie. Poučíme sa a teraz už treba upriamiť pozornosť na to podstatné, čo sa deje v parlamente.

Beata
Balogová
