BRATISLAVA. V Národnej rade pokračovala rozprava k vládnej novele Trestného zákona v druhom čítaní.
Stredajšej diskusii o novele Trestného zákona v pléne opäť dominovali vystúpenia opozičných poslancov. Vystúpil aj minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý opäť odmietol tvrdenia opozície. Hovorí o demagógii a zavádzaní.
Opozícia to vidí inak, poslanci z jej radov opakovane namietali nielen proces prijímania novely, ale aj jej obsah.
Susko sa opäť oháňal ľudskými právami
Minister odmieta, že by novela chránila páchateľov a nie poškodených. "Je to absolútna demagógia a zavádzanie. Je to presne naopak," vyhlásil.
Novela podľa Suska chráni najmä ústavné práva a základné ľudské práva, a to najmä ochranu osobnej slobody, ochranu rodinného života, právo na spravodlivý proces a právo na stíhanie zákonným spôsobom.
Minister Susko zopakoval, že v minulom volebnom období sa zneužívalo trestné právo na politické účely a dochádzalo k porušeniam ľudských práv. Tvrdenie, že novela ide proti právam poškodených, je podľa neho nepochopenie princípu návrhu.
Susko odmietol aj niektoré ďalšie argumenty opozície, ako napríklad to, že zo strany vlády nie je záujem na vyšetrenie a dokončenie stíhania v niektorých prípadoch a kauzách. Nemyslí si, že by po prijatí novely malo dochádzať k veľkým prieťahom v konaniach.
Opozícia hovorí o účelových zmenách
Tina Gažovičová (PS) reagovala, že celá novela naznačuje možné premlčanie činov súvisiacich s vládami Smeru a Hlasu, a že mnohé kauzy už nikdy nepôjdu pred súd.
"Tie kauzy sa majú dostať pred súd. Vy sa pýtate, či pomohli drakonické tresty, nie nepomohli, ale toto pomôže ešte menej," podotkla.
Ján Hargaš (PS) dodal, že Susko vie veľmi dobre selektívne reagovať na tie veci, ktoré sa mu hodia.
Opoziční poslanci sa pýtali aj na analýzy k navrhovaným zmenám a opätovne apelovali na odbornú diskusiu v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Ján Horecký (KDH) hovorí, že sa zmena trestnej politiky v aktuálnej situácii javí ako účelová a v praxi môže mať dôsledky ako všeobecná amnestia na trestné činy páchané ľuďmi blízkymi vládnej koalícii.
Hvorecký namietal, že koalícia prijíma zmeny nedemokratickým a z odborného hľadiska nezodpovedným prístupom v skrátenom legislatívnom bez snahy o konsenzus či profesionálnu spoluprácu len silou valca vládnej väčšiny.
Peter Kalivoda (Hlas) skonštatoval, že tu nejde o to, že by niekoho reálne zaujímala novela. Za vyjadreniami a konaním opozície vidí burcovanie ľudí, aby sa dostal národ na námestia a aby sa negatívna emócia vo verejnosti držala do prezidentských volieb. To je podľa neho jediný cieľ opozície.
Protest pred parlamentom
Rozprava k novele je obmedzená na 62 hodín. Hlasovať o vládnych zmenách by sa mohlo už tento týždeň.
K zmenám v trestnom práve sa dnes o 17:00 pred budovou parlamentu uskutoční protest, ktorý organizujú opozičné strany.
Verejnosť nesúhlasí s navrhnutým rušením Úradu špeciálnej prokuratúry či znižovaním trestných sadzieb za ekonomické trestné činy či korupciu.