BRATISLAVA. Špeciálna prokuratúra zanikne, kauzy Petra Kažimíra či Miroslava Výboha budú premlčané a ľudia ako Tibor Gašpar či Norbert Bödör budú môcť vyviaznuť s podmienkou.
Parlament vo štvrtok schválil rozsiahlu novelu trestných kódexov, proti ktorej od decembra pravidelne protestovali desaťtisíce ľudí.
Oproti prvej verzii, ktorú koalícia predstavila ešte v decembri na Mikuláša, prešli aj pozmeňujúce návrhy poslanca Smeru a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Aj Gašparovi bude vďaka zmene zákona napríklad v kauze Očistec, kde je medzi obžalovanými, hroziť miernejší trest. Namiesto 10 až 15 rokov za korupciu bez možnosti podmienky, mu budú hroziť už len štyri až 10 rokov väzenia, čo znamená aj možnosť podmienečného trestu.
Ide len o jeden z mnohých dosahov zmien nového Trestného zákona na veľké kauzy.
Ďalšou témou je skrátenie premlčacej lehoty, ktoré je pomerne radikálne. Napríklad pri trestných činoch, kde hrozil páchateľovi trest najmenej desať rokov, sa skráti premlčacia lehota z 20 rokov na 15.
Poslankyne PS a SaS upozornili, že zmeny premlčania v kombinácii so zmenou textu zákona (slovo "najmenej" bude nahradené slovom "prevyšujúcou" sadzbu) v praxi spôsobí aj to, že sa radikálne skráti premlčacia lehota po znásilnení, a to z 20 rokov na 10. Rovnaké skrátenie sa týka napríklad aj sexuálneho zneužitia detí.
V samom finálne schvaľovania zmien v parlamente sa táto zmena stala kľúčovou v opozičnej kritike zmien.
"Spomeňme si napríklad na kauzu Čistý deň, na zneužívanie detí rodinnými príslušníkmi, kňazmi. Ako dlho trvá, kým sa to vyšetrí? A teraz sa má tá doba ešte znižovať na polovicu,“ upozorňovala poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

Napriek schváleniu novely však ešte nejde o definitívny výsledok. Očakáva sa veto prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá tiež, rovnako ako opozícia, ohlásila aj podanie na Ústavný súd, ak vládna väčšina jej veto prelomí.
V rámci toho by mohli koaliční poslanci dodatočne upraviť aj niektoré zmeny, vrátane kritizovaného premlčania znásilnenia. Koalícia však zatiaľ neavizovala, že by mala takýto záujem. Prijaté znenie novely v tomto bode obhajoval v treťom čítaní napríklad poslanec Smeru Erik Kaliňák.
Schválená novela hovorí o tom, že nová legislatíva by mala vstúpiť do platnosti v polovici marca. Špeciálna prokuratúra by mala zaniknúť 20. marca. Ak zmeny nadobudnú účinnosť, prinesie to viaceré zásadné zmeny v doterajšej trestnej politike štátu.