BRATISLAVA. Pred maratónom hlasovaní ku kritizovanej novele Trestného zákona pristane na hlavnom rečníckom pulte pred spravodajcom Tiborom Gašparom fľaška Coca-Coly. Poslancovi Smeru ju priniesol opozičný poslanec Alojz Hlina z poslaneckého klubu SaS.
"Môžeme sa na to pozerať aj ako na pitný režim, ale symbolika toho, čo Coca-Cola v našom politickom priestore znamená, je silnejšia," vraví Hlina. Chcel vraj takto odkázať na pitie koly Robertom Ficom v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v kauze Gorila, ku ktorému sa predseda Smeru nikdy nepriznal.
"Ich arogancia pokračuje aj dnes," dodáva opozičný poslanec. Stíhaný bývalý policajný prezident a v súčasnosti poslanec Smeru Gašpar v parlamente predkladal rozsiahle zmeny v trestnej politike štátu, ktoré sa pritom budú týkať aj jeho samotného.
Vďaka prijatým zmenám by aj on v kauze Očistec mohol dostať už iba podmienku.
Poslanci Smeru, Hlasu a SNS do šiestej večer v druhom čítaní prijali všetky Gašparove pozmeňujúce návrhy, ktorými novelu ešte dodatočne upravoval. Neskôr o pol deviatej 78 hlasmi novelu schválili aj v treťom čítaní.
Tak ako sa Gašpar nedotkol prineseného sladeného nápoja, tak si koalícia nevšímala ani upozornenia opozície, aby sa ku konfliktu záujmov priznali stíhaní koaliční poslanci, ktorým môžu prijaté zmeny pomôcť.
Z podplácania je obvinený aj podpredseda parlamentu z Hlasu Peter Žiga.
Ten si počas štvrtkového hlasovania s predsedom SNS Andrejom Dankom opakovane vymenil viacero krátkych konverzácií, na ktorých sa spoločne pobavili.
Koalíciu závažnejšie nevyrušili ani zistenia opozície, ktorá prišla na to, že Smer vo svojom návrhu mieni až o polovicu skrátiť aj premlčaciu lehotu za trestný čin znásilnenia - z dvadsiatich na desať rokov.
"Ako za toto môžete hlasovať?" pýtala sa rozhorčene poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
Suska nepočúvali vlastní, Gašpar opravoval omyly
Ešte pred začatím štvrtkovej šnúry v hlasovaní pred poslancami vystúpil minister spravodlivosti zo Smeru Boris Susko.
"Keď pominie spravodlivosť, žiť na zemi už nebude mať pre ľudí cenu," začal Susko svoje vystúpenie citátom od Immanuela Kanta, počas ktorého sa však poslanci Smeru medzi sebou zhovárali a v sále bol preto šum.
"Pšššt," upozorňoval ich na diaľku opozičný poslanec Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, aby poslanci počúvali vlastného ministra.
Medzi prvými krokmi, ktoré v parlamente urobil Suskov kolega Gašpar, bolo prednesenie ďalšieho pozmeňujúceho návrhu, ktorým doplnil a opravil svoj vlastný 12-stranový návrh z predchádzajúceho dňa. Vysvetlenie, že chyba nastala "pre zlyhanie tlačiarne", pobavilo opozíciu.
Podľa informácií SME dodatočné zmeny vznikali na poslednú chvíľu a písali ich aj krátko predtým, ako ich Gašpar v stredu podvečer predložil.

"Či už so zmenami súhlasíme, alebo nie, spôsob, akým je to pripravené, je chaotický, zlý a nezodpovedá vážnosti dokumentu, ktorý budeme prijímať," upozorňoval predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Výzvy opozície, aby koaliční poslanci nepodporili rozsiahle zmeny, aby novelu stiahli alebo aspoň odložili hlasovanie, koalícia odmietla.
Dopady rozsiahlej novely pretláčanej bez odbornej diskusie sa pritom ukazovali ešte aj v deň jej prijímania v parlamente. "Neviete, o čom idete hlasovať. Trikrát sa tu menili podmienky pre premlčanie," varovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Včera poslankyňa Števulová upozornila, že premlčaciu lehotu pri znásilnení idete skrátiť z dvadsať rokov na desať. Pre koho je toto dobré?" pýtala sa.
Hlasovať napriek všetkému poslanci začali po 11. hodine a pokračovali v ňom v druhom čítaní až do šiestej večer.
Poslanecký klub Slovensko Igora Matoviča totiž využil ďalšiu z možností, ako aspoň o niekoľko hodín schválenie oddialiť. Požiadali, aby parlament nehlasoval len o ich tridsiatich pozmeňujúcich návrhoch, ale aj o každom z bodov ich pozmeňujúcich návrhov.
Jediný návrh poslanca Ľubomíra Galka mal pritom až 365 bodov a len rozhodovanie o jeho dvoch návrhoch preto trvalo štyri a pol hodiny. Zmeny pritom boli len o tom, že bod po bode navrhoval vypustiť jednotlivé paragrafy návrhu koalície.
Vďaka tomuto postupu stlačili poslanci vo štvrtok tlačidlo "za", "zdržal sa" či "proti" viac ako štyristokrát.
Na prvý pohľad prekvapivo koaliční poslanci podporili aj niektoré body z Galkovho návrhu. Ukázalo sa však, že nešlo o nič podstatné. Galkovi prešlo iba vypustenie troch bodov z návrhu, ktoré koalícia chcela tak či tak vypustiť aj sama.
Krátky rozruch v rokovacej sále nastal, keď z hlasovania vynechali pozmeňujúci návrh opozičného poslanca Gábora Grendela. Pod jeho návrhom síce bolo podpísaných potrebných pätnásť poslancov, Grendelov podpis však chýbal. "Nespĺňa potrebné náležitosti," oznámil Pellegrini.
Žilinka nevie, či jeho pripomienky prijali
Na mimoriadne dlhé hlasovanie sa viacerí poslanci pripravili. Priniesli si energetické nápoje, po hodinách hlasovania si medzi sebou posúvali sladkosti.
Bývalý hovorca Smeru a dnes poslanec Ján Mažgút to po asi sedemdesiatich hlasovaniach okolo obeda nevydržal a posilnil sa hneď v prvom rade sály Národnej rady sójovým kmeňom. Rokovací poriadok presadený v minulosti jeho koaličným kolegom Dankom pritom zakazuje nosiť si do sály jedlo.
Hoci Mažgútov prehrešok prešiel bez povšimnutia, Pellegrini neskôr upozornil poslankyňu KDH, aby v sále netelefonovala.
Predseda Hlasu a od januára už aj kandidát v blížiacich sa prezidentských voľbách viedol schôdzu počas celého hlasovania.

Práve Pellegrini sa v polovici januára po protivládnych protestoch stretol s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a ministrom Suskom a začal pripúšťať dodatočné zmeny v kritizovanej novele.
Generálny prokurátor však nepotvrdil tvrdenia predstaviteľov koalície, že v dodatočných pozmeňujúcich návrhoch zohľadnili aj jeho pripomienky.
Žilinka pri najväčšej zmene trestnej politiky za dvadsať rokov vraví, že nevie, v akej miere koalícia jeho pripomienky premietla do prijatých zmien. Žiadal napríklad sprísniť tresty za korupciu. "Nepoznám pozmeňujúce návrhy," povedal Žilinka v parlamente, v ktorom vystúpil v rámci pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok. Vyhol sa pritom odpovedi na otázku opozície, aké konkréte zmeny požadoval.
Koalícia znížila premlčacie lehoty za znásilnenie, vyvolalo to pobúrenie
Po skončení dlhého hlasovania o pozmeňujúcich návrhoch pokračoval parlament v rokovaní o novele vo finálnom treťom čítaní. V rozprave začala opozícia hromadne kritizovať Smer, Hlas a SNS, že skracujú aj premlčacie lehoty za znásilnenia. Doposiaľ pritom nebolo verejne známe, že by novela z dielne koalície menila aj tie.
Schválená zmena znamená, že ak obeť do desiatich rokov znásilnenie alebo sexuálne násilie neoznámi, alebo aj keď oznámi, no polícia nenájde páchateľa, trestnosť činu zanikne.
Poslankyňa PS Zuzana Števulová ministra spravodlivosti Suska na spornú úpravu upozornila neverejne už v stredu v nádeji, že ju koalícia do štvrtkového hlasovania opraví. To sa ale nestalo.
„To ani znásilnenie nezaberie, ani to nie? Preboha, nebláznite,“ vystúpil poslanec z klubu SaS Alojz Hlina. „Znásilnenie je už moc, znásilnenie je dosť hnusná vec, či nie?“ pýtal sa koaličných poslancov.
„Uvedomujete si, čo idete páchať? Viete sa pozrieť do očí po tomto hlasovaní svojim manželkám, dcéram, sestrám?“ pýtal sa Michal Šipoš z klubu Slovensko a menovite sa obracal na poslankyne vládnej koalície.
Poslankyňa Martina Holečková z KDH trasúcim sa hlasom vyzývala poslancov, aby škodlivé zmeny zastavili. Prečítala slová ženy, ktorá znásilnenie zažila. „Pred 15 rokmi som bola znásilnená, ohrozoval ma nožom, aj dnes mi búši srdce a potia sa mi dlane,“ čítala Holečková. „Je to odporné, hnusné, sama sebe sa hnusím a cítim sa špinavá. Každý deň sa zobúdzam s myšlienkou na samovraždu."
Čerstvý poslanec Smeru Richard Glück skrátenie premlčacej lehoty obhajoval a zľahčoval krok koalície. „Veď sa pozrite, čo sa deje vo svete, v tej Amerike, že po 18 rokoch si nejaká žena spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe toho tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ povedal Glück vo svojom vôbec prvom vystúpení v parlamente.
Poslancom sa stal iba dnes po tom, čo v parlamente vystriedal poslanca Martina Nemkyho. Glück je známy tým, že udrel do tváre predsedu OĽaNO Igora Matoviča, ktorý prerušil tlačovku Smeru a potom o týchto úderoch Glück klamal.
Vo štvrtok tvrdil, že skrátená lehota má predsa motivovať ženy čo najskôr znásilnenie nahlasovať. „Tak asi o tom vie, všime si to, keď ju niekto znásilní,“ rečnil Glück, ktorý svoje vystúpenie čítal z mobilného telefónu.
Z radov opozície sa ozvali výkriky: „Hanba! Čo si to dovoľujete?“, ale aj otázky, ako násilníka nahlási žena čo najskôr, ak s ním žije v jednej domácnosti a ohrozuje ju.
Hlina potom opísal, že videl, ako Glückovi text jeho vystúpenia najprv skontroloval Gašpar. „Prišlo mu to esemeskou,“ povedal opozičný poslanec.
Aj Gašpar v parlamente obhajoval skrátenie premlčacích lehôt, hoci tvrdil, že koalícia odsudzuje všetky útoky voči ženám.
Po vlne opozičnej kritiky zasiahol až predseda parlamentu Pellegrini, ktorý o pol deviatej večer predčasne navrhol ukončenie rozpravy. Koaliční poslanci potom zmeny v Trestnom zákone schválili - aj so skrátením lehôt k znásilneniam.
Na ťahu je prezidentka
Aj keď poslanci Smeru, Hlasu a SNS zmeny prijali, prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že zákon zrejme parlamentu vráti. Bude mať na to čas 15 dní.
Vládna koalícia však má dostatok hlasov na prelomenie veta hlavy štátu. Opozičné strany, ale aj prezidentka sa ešte môžu obrátiť na Ústavný súd, ktorý sa rozhodne, či podnet prijme a predbežným opatrením pozastaví účinnosť zmien, alebo nie.
Aj jeden deň účinnosti zmien by však znamenal nižšie tresty pre páchateľov aj premlčanie niektorých káuz.
Už navždy by ostali premlčané aj kauzy oligarchu z úzadia Smeru Miroslava Výboha, bývalého ministra financií zo Smeru Petra Kažimíra, ktorý je dnes guvernérom Národnej banky, či Jaroslava Haščáka.

Beata
Balogová
