BRATISLAVA. Tomáš Hellebrandt z Progresívneho Slovenska sa v stredu vzdal mandátu poslanca. Až následne vyplynulo, že hlavným dôvodom je, že pri ošetrení v žilinskej nemocnici zamlčal infekčnú chorobu, ktorou trpí, a preto naňho nemocnica dala trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia nákazlivého ochorenia.
Informáciu o ňom navyše bez uvedenia podrobností zverejnil premiér Robert Fico, ktorý vyvolal na sociálnych sieťach dohady o zdravotnom stave.
Denník SME sa preto pokúsil formou otázok a odpovedí zrekonštruovať prípad Hellebrandt a zároveň priblížiť, aký je postup pri prijatí infekčného človeka s nákazlivou chorobou do nemocnice.
Čo sa udialo?
Hellebrandt sa v stredu neočakávane vzdal mandátu poslanca. Ako dôvod uviedol osobné dôvody.
V ten istý večer premiér Robert Fico (Smer) v statuse na sociálnej sieti vyzval PS, aby vysvetlilo, či vzdanie sa mandátu ich poslanca súvisí s incidentom v nemocnici, pre ktorý na neho nemocnica podala trestné oznámenie. Okamžite to vyvolalo špekulácie o zdravotnom stave bývalého poslanca progresívcov.
Hellebrandt vo štvrtok zverejnil status, v ktorom situáciu potvrdil. „Pri mojom pobyte v žilinskej nemocnici som lekárov neupovedomil o mojej zdravotnej diagnóze. Neurobil som tak zo strachu, že táto osobná informácia sa dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Zdá sa, že som sa bál oprávnene,“ povedal.
Čo povedal Tomáš Hellebrandt?
Bývalý poslanec tvrdí, že s ochorením žije už vyše 15 rokov. „Zodpovedne beriem lieky a pravidelne chodím v zahraničí na kontroly a liečbu. Vďaka tomu nie som infekčný a nepredstavujem žiadne ohrozenie pre lekársky personál ani iných ľudí, s ktorými som v styku,“ uviedol vo svojom vyjadrení.
"Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, nevedel som, že to musím niekde aktívne hlásiť. Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami pred tým, ako som sa sem vrátil. Svojej chyby som si vedomý, a preto som odstúpil," dodal.
Podľa právnej analýzy, ktorú má k dispozícii, vraj nespáchal trestný čin, keďže nikoho neohrozil. „Moja chyba spočíva v neohlásení, čo je správny delikt, nie trestný čin. Tým ju nechcem nijako zľahčovať a preberám za ňu plnú zodpovednosť. Som presvedčený, že na politika musia platiť prísnejšie kritériá,“ dodal. Zároveň sa ospravedlnil personálu žilinskej fakultnej nemocnice.
Hellebrandt nemá informácie o trestnom oznámení na svoju osobu. „Je zarážajúce, že takouto informáciou, ak je pravdivá, disponuje premiér Robert Fico, a rád by som sa ho spýtal, z akého zdroja a z akého titulu ju má k dispozícii,“ vyhlásil bývalý poslanec.
Aké má ochorenie?
Hellebrandt vo svojom vyjadrení hovoril iba o zdravotnej diagnóze, s ktorou žije 15 rokov. Bližšie podrobnosti neuviedol.
Žilinská fakultná nemocnica bližšie na otázky neodpovedá. "Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina k prípadu nebude vyjadrovať," napísala jej hovorkyňa Zuzana Fialová.
Za aký skutok dala nemocnica na Hellebrandta trestné oznámenie?
Tomáš Hellebrandt (41)
- bývalý poslanec parlamentu za PS,
- vyštudoval ekonomiku na Oxfordskej univerzite a na Londýnskej škole ekonomiky,
- ako ekonóm pracoval v Bank of England,
- po príchode na Slovensko pracoval ako analytik na ministerstve financií,
- v roku 2023 bol zvolený za poslanca parlamentu za PS,
- otvorene sa hlásil k orientácii LGBTI+.
Ani na túto otázku nemocnica neodpovedala. Reagovala len žilinská krajská prokuratúra.
"Do podateľne Okresnej prokuratúry Žilina bolo 30. januára 2024 doručené trestné oznámenie podané Fakultnou nemocnicou Žilina. Vec sa nachádza v štádiu predprípravného konania, vzhľadom na čo nie je nateraz možné poskytnúť bližšie informácie," uviedol Martin Kokles, hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline.
Žilinská nemocnica podala na Hellebrandta podľa informácií SME trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného skutku ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.
Má pacient pred operáciou povinnosť oznámiť, že má infekčnú/nákazlivú chorobu? Robí sa v tomto zmysle s ním nejaký pohovor alebo musí vyplniť dotazník?
"Súčasťou každého predoperačného vyšetrenia je aj anamnéza, kde sa lekár na takéto choroby opýta," odpovedá lekár a právnik Peter Kováč.
Mohla nemocnica aj bez oznámenia Hellebrandta zistiť, že má infekčnú a nákazlivú chorobu?
Áno. Má na to niekoľko možností. Mohla to zistiť z jeho zdravotnej dokumentácie alebo v rámci predoperačných vyšetrení.
Je každá infekčná alebo nákazlivá choroba, ktorou človek trpí, zapísaná v jeho zdravotnej dokumentácii?
"Samozrejme, že sa to zapisuje do zdravotnej dokumentácie," odpovedá na túto otázku infektológ Peter Sabaka.
Napriek tomu sa však podľa neho môže stať, že do zdravotnej dokumentácie sa informácia o infekčnej chorobe nedostane. "Je to možné pri ochorení diagnostikovanom a liečenom v zahraničí," vraví Kováč.
Okrem toho sa do dokumentácie nemusí táto informácia dostať aj preto, lebo u nás stále dobre nefunguje elektronické zdravotníctvo, známe ako eHealth.
Dokáže nemocnica v rámci predoperačných vyšetrení zachytiť infekčné ochorenie, ktorým trpí pacient?
"V rámci predoperačného vyšetrenia sa robí aj skríning na infekčné ochorenia," vraví Sabaka. Primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny z bratislavských Kramárov Alena Koščálová vysvetľuje, že sa v rámci neho zvykne vyšetrovať HIV, syfilis a žltačka typu B a C.
Toto vyšetrenie by však by sa však malo robiť len so súhlasom pacienta.
Ako sa postupuje, ak pacient odmietne skríning na infekčné ochorenia?
"Každý pacient, o ktorom lekár nemá potvrdenie, že nie je infekčný, tak sa berie ako infekčný," vysvetľuje infektológ. Je to podľa neho základné pravidlo.
"Ak aj má lekár potvrdenie, že pacient má negatívne skríningové vyšetrenia, tak aj tak sa musí brať ako potenciálne infekčný," dodáva. Znamená to, že lekár používa ochranné pomôcky a dodržuje zásady, ktoré zabraňujú tomu, aby sa nakazil alebo infekciu preniesol na niekoho iného.
Je pravda, že ak sa pacient zodpovedne lieči na infekčné ochorenie, v istej fáze liečby už túto nákazu neprenáša na svoje okolie?
To, že niekto trpí nejakou vážnou chorobou, automaticky neznamená, že je neustále nákazlivý pre svoje ochorenie. Moderná medicína a lieky dokážu zabezpečiť, že človek dokáže žiť plnohodnotný život a nie je pre svoje okolie nákazlivý.
"Existujú infekčné chronické ochorenia, ktoré ak sú správne liečené, tak je pacient de facto neinfekčný," vysvetľuje Sabaka.
"Ak majú pacienti nedetekovateľnú vírusovú nálož, nie sú infekční pre okolie," vraví aj Koščálová.
"Pri niektorých infekčných chorobách pacient pri správnej a adekvátnej liečbe nie je infekčný. V tomto zmysle ošetrujúci zdravotnícki pracovníci pacienta aj informujú. Ak pacient nebol poučený o tom, že má informovať o svojej chorobe zdravotníckych pracovníkov, potom je vylúčené spáchanie úmyselného trestného činu," vysvetľuje Kováč.
Zákon o verejnom zdravotníctve podľa neho stanovuje, že fyzická osoba je povinná oznámiť neodkladne ošetrujúcemu lekárovi a úradu verejného zdravotníctva alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení.
"Avšak priestupku sa dopustí len ten, kto neinformuje o svojom akútnom prenosnom ochorení alebo o svojom bacilonosičstve. Za to možno uložiť pokutu v blokovom konaní do 99 eur," vraví Kováč.
Lekár a právnik dodáva, že podľa dostupných informácií ide u bývalého poslanca o chronické ochorenie, takže v jeho prípade nemusí ísť ani o priestupok.
Dávajú nemocnice bežne trestné oznámenie na ľudí, ktorí zamlčia infekčnú chorobu?
Odborníci, ktorí pracujú s infekčnými chorobami, hovoria, že nie je bežné, aby nemocnica dávala trestné oznámenie v prípadoch, že by aj človek zamlčal svoju chorobu.
"Nepamätám si, že by naša nemocnica dávala na takýchto ľudí trestné oznámenie," vraví Sabaka. Vedomosť o trestnom oznámení za zamlčanie infekčnej choroby nemá ani Koščálová.
"Neviem o žiadnom podobnom prípade," vraví aj Kováč. Vzťah lekára a pacienta je podľa neho založený na dôvere.
"Ako môže pacient dôverovať nemocnici, ktorá podáva na pacienta trestné oznámenia v situácií, ktorá sa dala riešiť miernejšie? Nedá sa vylúčiť, že niekto zo zdravotníckych pracovníkov porušil svoju zákonnú povinnosť dodržiavať etický kódex a mlčanlivosť. Zdravotnícky pracovník je povinný sa k pacientovi správať korektne, s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a neznížiť sa k hrubému alebo nemravnému konaniu," dodáva lekár a právnik.
V čom je problém, že o tom informoval Robert Fico a spôsob, akým o tom informoval?
Spôsob, akým Robert Fico zverejnil informácie o poslancovi Hellebrandtovi, je problematický. Ako premiér by nemal mať informácie o zdravotnom stave súkromnej osoby ani informácie o trestnom konaní, pokiaľ ich nezverejnila polícia.
Na to poukázal na tlačovej konferencií aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. "Dozvedeli sme sa to z verejného statusu Roberta Fica, čo ma veľmi znepokojuje – odkiaľ má predseda vlády takúto informáciu? Ako ňou disponuje?“ vyhlásil.

Beata
Balogová
