BRATISLAVA. Prezident a jeho úrad by mal pomáhať preklenovať rozpory a nachádzať východiská pre spoločné riešenia.
Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol občiansky kandidát na prezidenta Ján Kubiš.
O mandát sa chce uchádzať s víziou zjednocovania súčasnej silno polarizovanej spoločnosti, ako prezident zastupujúci všetkých občanov, nie jednu skupinu.
"To bola napokon jedna zo žiadostí od tých, ktorí mi dali podpis pod moju prezidentskú kandidatúru," upozornil.
Spoločnosť poznačil politický boj
Priznáva tiež, že súčasný stav spoločnosti, ktorú výrazne polarizuje, vulgarizuje i destabilizuje terajší nevyberavý politický boj, bol aj pre neho samotného dôvodom vstúpiť do boja o prezidentský palác.

Za vážnu výzvu pre hlavu štátu považuje i harmonizáciu rôznych názorov, postojov, stanovísk s cieľom hľadať a presadzovať stratégie v prospech spoločnej krajiny.
"Po 30 rokoch samostatnosti, počas ktorých Slovensko napísalo úspešný príbeh, akoby sme stratili paru a nemáme víziu o tom, aké Slovensko chceme mať," upozornil.
Spolupráca namiesto sporov
Ako prezident by sa preto snažil byť zjednocovateľ všetkých aktérov, ktorí do formulovania vízie a stratégie budúcnosti Slovenska majú čo hovoriť.
"Prestaňme bojovať medzi sebou, poďme spolupracovať v prospech moderného, prosperujúceho a demokratického Slovenska," vyzval.

Je presvedčený, že predpoklady dosiahnuť svoje víziu mu dávajú jeho bohaté diplomatické skúsenosti overené aj v rizikových situáciách eskalujúcich konfliktov, napríklad v Afganistane či Iraku.
Ponúka kontakty vo svete
Zo siete kontaktov i medzinárodnej reputácie diplomata chce ťažiť na poste prezidenta ako človek, ktorý nebude len reprezentantom krajiny v zahraničí, ale aj strategický partner pri diskusiách, ktoré ovplyvňujú vývoj v najbližšom regióne i vo svete.
"Vždy pritom budem mať na prvom mieste záujmy Slovenskej republiky," zdôraznil.
Dodal, že v jeho najbližšom tíme sú ľudia s rovnakou filozofiou. Medzi nimi je napríklad generálmajor vo výslužbe Svetozár Naďovič, ktorý výrazným spôsobom prispel v negociáciách k odchodu sovietskych vojsk z Československa po páde komunistického režimu.
Rovnako patrí medzi jeho najbližších spolupracovníkov i bývalý kandidát na prezidenta a bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.
"Výrazne však načúvam aj hlasu mladých, Slovensko totiž nebude mať perspektívu, ak nebudú na Slovensku vidieť perspektívu mladí ľudia," zdôraznil.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)