BRATISLAVA. Obvinili ho v korupčnej kauze. Práve vtedy odišiel žiť do Dubaja, vydali naňho zatykač. Neskôr ho odvolali a v marci by mal prísť na Slovensko na svoj súdny proces.
To sú hlavné súvislosti, s ktorými je Miroslav Výboh, bývalý zbrojár, dnes podnikateľ vo finančnom a v realitnom biznise a blízky priateľ premiéra Roberta Fica zo Smeru, spájaný od roku 2021 na slovenskom internete.
Minulý rok sa však v krátkom čase na zahraničných webových stránkach od Indie až po Londýn objavili články, ktoré Výboha opisujú ako snaživého a úspešného podnikateľa s vášňou pre pretekanie a značku Ferrari - všetko výhradne v nekritickom alebo pozitívnom svetle.
Ich intenzita a publikovanie v krátkom časovom rozpätí pripomína riadenú PR kampaň.
Nie je zrejmé, či za článkami stojí Výboh, ani či o nich vedel. Na otázky SME jeho advokát Ladislav Smejkal priamo neodpovedal. Nevyjadril sa ani, či Výboh na pojednávanie v marci príde.

"Aktívne sa pripravujeme na hlavné pojednávanie, kde sme pripravení dokázať klientovu nevinu.(...) odporúčame klientovi, aby sa do médií nevyjadroval," reagoval Smejkal.
Články o Výbohovi vykazujú znaky prvého slovenského pokusu o vylepšenie vlastnej povesti v zahraničí.
Na pranie povesti sa dá využiť charita, sponzoring, ale aj PR agentúry, ktoré vyrobia články a weby, v ktorých dotyčný vyznie ako vzorný a úspešný podnikateľ.
Aj bieloruský diktátor Alexander Lukašenko si najal firmu, aby vylepšila jeho verejný obraz. Vylepšiť si povesť sa snažia aj predstavitelia a štátom krytí podnikatelia autoritárskych režimov v Katare, Saudskej Arábii či Rusku, keď investujú do futbalových veľkoklubov či tímov Formuly 1.
Okolnosti Výbohovho stíhania na Slovensku sa od času, keď články vznikli, zmenili. Ficova vláda schválila novelu Trestného zákona, ktorá Výbohovo stíhanie zastaví, ak začne byť účinná.
Dôraz na biznis, preteky a pocit vydretého úspechu
Piateho februára 2023 publikoval účet s menom "mieless68" článok na blogovacom portáli caramel.la s názvom "Who is Miroslav Výboh" (Kto je Miroslav Výboh - pozn. red.).
Prípad Miroslava Výboha
- obvinený je od augusta 2021 v kauze Mýtnik, ktorá súvisí s korupciou na finančnej správe,
- svedčia proti nemu bývalý šéf daniarov František Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba, ktorý profitoval zo zákaziek od finančnej správy,
- Výboh si od nich podľa obžaloby v roku 2016 vypýtal 150-tisíc eur pre Petra Pellegriniho, ktorý bol v tom čase štátnym tajomníkom ministerstva financií,
- bola to údajne cena za to, že Pellegrini zabezpečí politickú podporu pre projekt virtuálnej registračnej pokladnice,
- Pellegrini aj Výboh vinu odmietajú, pričom obvinený je len podnikateľ,
- Výbohovi hrozí trest tri až osem rokov väzenia.
"Miroslav Výboh vie, ako človeka nasmerovať životom na správnu cestu, a ide mu to bez problémov," začína sa text.
Vysvetľuje jeho pozíciu honorárneho konzula Monaka a spomína vedúcu funkciu vo vlastnej firme MiddleCap s pobočkami v Monaku, Londýne, Bratislave či v Dubaji a sídlom v Luxemburgu.
"Uskutočnenie životného sna si vyžaduje tvrdú prácu. Skutočný boj za tým poznajú len úspešní ľudia ako pán Výboh," presviedča článok.
Rovnaký účet v rovnaký deň pridal nový článok - vizitku Miroslava Výboha - aj na stránku Racing news na platforme wikidot.
Stručne ho opisuje ako muža s "úspešnou kariérou". Poskytuje prehľad firiem a pozícií, v ktorých pôsobil, a napokon Výboha opisuje ako pretekára, ktorý už v detstve jazdil na ferrari, no časom sa z hobby stala vášeň.
Tieto články boli len prvými zo série oslavných alebo aspoň nekritických výstupov rôznych webových stránok z rôznych krajín v roku 2023.
Publikované boli v ďalších týždňoch. Vo februári a v máji však v rozpätí niekoľkých dní pribúdali najčastejšie. Spája ich aj podobný obsah, niektoré sa podobajú aj štylistikou textu.
Od Indie po Londýn: vzor úspešného podnikateľa
O najslávnejšom rezidentovi zo Slovenska sa mohli v Dubaji 9. februára 2023 dozvedieť aj miestni.
Na webe najstarších tamojších novín publikujúcich v angličtine - Khaleej times - sa objavil článok s názvom: "Miroslav Výboh, úspešný slovenský príbeh, ktorý ukazuje, ako medzinárodných podnikateľov priťahuje Dubaj".
Webový portál novín má mesačnú návštevnosť štyri a pol milióna ľudí.
Cez Výbohov podnikateľský príbeh od jeho začiatkov v zbrojárskom priemysle v Dubnici nad Váhom po jeho finančný a realitný biznis článok, propaguje Dubaj ako údajne čoraz populárnejšie pôsobisko pre podnikateľov zo zahraničia.
Výber pozitívnych článkov o Miroslavovi Výbohovi z roku 2023:
Blogová stránka s Výbohovým menom v URL adrese. 12. január:
Blogerský portál Caramel.la, 5. február 2023:
Spravodajský portál Khaleej times, Spojené arabské emiráty, 9. februára 2023:
Český web "byznys denik", 12. február:
Miroslav Výboh nám ukazuje, jak prožít život naplno.
Český portál forcash, 15. február 2023:
Portál thunderbird37, 17. marec:
"Miroslav Výboh, úspešný podnikateľ zo Slovenska."
Londýnsky finančný a technologický spravodajský portál TechBullion, 13. máj 2023:
Lajfstajlový webový portál Wasila zo Spojených arabských emirátov, 16. máj 2023:
Indický lajfstajlový portál Verna magazine, 16. máj 2023:
Portál Good men project, 21. máj:
Len o tri dni neskôr vyšiel na českom portáli byznys denik ďalší nekritický text o Výbohovi. Je však už riadne označený ako "komerčný článok," teda platená reklama, pripomína však spravodajský článok.
Výboh dokáže podľa autora "chytiť príležitosť za pačesy". Po Nežnej revolúcii a otvorení hraníc na Západ sa začal "drať" do sveta. "A podarilo sa."
Obžalovaného podnikateľa nazýva lobistom a spomína aj jeho "slabosť pre autá značky Ferrari". Výboh preteká spolu so svojím synom Matúšom, na ktorého "preniesol svoju vášeň".
"Pretekanie má niečo spoločné s podnikaním - tiež a v ňom treba poučiť a zlepšovať," komentuje autor textu s tým, že Výbohove pretekárske úspechy sú slávou nielen pre jazdca, ale aj pre jeho krajinu.
V decembri 2021 sa na twitteri objavila Výbohova fotografia, na ktorej je v jednej z dubajských reštaurácií v spoločnosti jazdcov Scuderie Ferrari F1 Charlesa Leclerca a Carosa Sainza.
"Miroslav Výboh robí Slovensku rozhodne česť," sumarizuje text bez toho, aby zmienil jeho trestné stíhanie.
Niektoré články presnejšie spomínajú predlžovanie exkluzívnych zbrojných zákaziek niekdajšej Výbohovej firmy Willing na servis ruských stíhačiek MiG-29 za vlád Smeru. Nespomínajú však, že Fico Výboha označuje za blízkeho priateľa.
Neuvádzajú, že Výboh vystupoval aj v českej kauze Pandur, keď chcela česká vláda nakúpiť rovnomenné obrnené transportéry za podozrivých okolností.
Výboh v kauze vystupoval ako svedok. Čelil podozreniu, že za pokračovanie kontraktu pre českú armádu pýtal od istej zbrojovky úplatok osemnásť miliónov eur.
Aj ďalšie týždne vychádzali o Výbohovi podobné články, častejšie však až v máji. V rozpätí troch dní vtedy Výboha v pozitívnom duchu ukazuje článok indického lajfstalového portálu Verna magazine, podobne ladeného portálu Wasila zo Spojených arabských emirátov aj londýnska stránka TechBullion.
Kúpiť si povesť
V roku 2018 americký týždenník New Yorker opísal prípad PR agentúry Bell Pottinger, ktorú si najímali ľudia ako bieloruský prezident Alexander Lukašenko, či bývalý čilský minister financií z vlády diktátora Augusta Pinocheta, aby im vyprala povesť v zahraničí.
V ďalších prípadoch firma napríklad dokázala upraviť výstupy, ktoré po zadaní mena ich klientov ponúkne vyhľadávač Google tak, aby sa najskôr zobrazovali odkazy s pozitívnym obsahom.
Podobne ponúkali úpravu hesiel na Wikipédii, aby v nich boli klienti vykreslení v dobrom svetle.
Vyprať povesť je možné aj pomocou charity a sponzorstva. Najznámejším prípadom je kauza americkej rodinnej dynastie Sacklerovcov - majiteľov farmaceutických spoločností, ktoré vyrábali liek proti bolesti porovnateľne návykový ako heroín.
Firmy boli súčasťou krízy nadužívania opiátov v Spojených štátoch, keď s pomocou reklamy bagatelizovali zdravotné následky užívania týchto liekov.
Sacklerovci však zároveň boli donormi umenia a svetových múzeí, čím si kupovali lepšiu povesť.
"To je to, čo robili so všetkými týmito peniazmi, ktoré dávali múzeám a univerzitám. Ich bohatstvo bolo zarobené predajom drogy podobnej heroínu," povedal pre BBC Andrew Kolodny, riaditeľ organizácie Opioid Policy Research Collaborative na Brandeiskej Univerzite.
Čo je reputation laundering?
- Pranie reputácie je vylepšovaním verejného obrazu firiem alebo konkrétnych ľudí, aby sa pred verejnosťou javili v lepšom svetle.
- Na opranie povesti slúžia aj dary univerzitám, umeleckým či charitatívnym organizáciám.
- V sektore pôsobí množstvo PR spoločností a lobistov, ktorých si klienti môžu najať.
- Jednou z metód čistenia povesti môže byť rozširovanie dezinformácii, ktoré podrývajú skutočné informácie s negatívnym významom o osobe alebo firme.
- Súčasťou prania povesti je aj tzv. greenwashing, keď spoločnosti investujú do ekologických projektov a reklamy, zatiaľ čo v skutočnosti kryjú rozsiahlejšie neekologické aktivity.
- Na vylepšenie povesti slúži aj sponzoring populárnych športov, klubov a tímov v snahe obrátiť verejnú mienku vo svoj prospech.
- Pranie povesti a jej naprávanie nie je to isté. Pranie špinavých peňazí sa snaží zakryť nezákonné aktivity a zlé praktiky, zatiaľ čo oprava dobrého mena zahŕňa riešenie problémov v rámci spoločnosti alebo značky a vytváranie pozitívneho imidžu založeného na skutočných činoch spoločnosti a priznaniu si chýb a zlyhaní.
Zdroj: reputationx.com
Beztrestnosť zabezpečí Fico
Výbohovi za trestný čin prijímania úplatku vo veľkom rozsahu hrozí najprísnejšia sadzba 10 až 15 rokov.
Ak však Ústavný súd nepozastaví účinnosť novely Trestného zákona, ktorú vládna väčšina schválila minulý týždeň, už čoskoro Výbohovo trestné stíhanie zastavia.
Zákon znižuje lehoty premlčania aj na skutky, z ktorých je Výboh obžalovaný. Poukázal na to ešte v decembri špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, keď vysvetľoval dosah zmien, ktoré sa vtedy Smer spolu s Hlasom a SNS ešte len chystal presadiť.
"Týka sa to aj obvinených oligarchov Jaroslava Haščáka aj Miroslava Výboha. Nevidím v tomto verejný záujem," tvrdil Lipšic.
"Keby to aj Ústavný súd zrušil, im stačí jeden deň, aby dosiahli amnestiu na veľa vecí, kde bude trestné stíhanie zastavené," povedal.

Beata
Balogová
