SME

Kauza platinové sitká sa vracia po vyše dvanástich rokoch. Kde sú dnes hlavní aktéri?

Súd opäť začal konať.

Ilustračné foto Ilustračné foto (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Trest desať rokov väzenia súd v januári 2018 vymeral znalcovi Ondrejovi Balogovi v kauze predaja platinových sitiek ešte za vlády Ivety Radičovej. Aj keď od verdiktu uplynulo už šesť rokov, dodnes nie je právoplatný. Teraz sa kauza na súde opäť konečne pohla.

Správa štátnych hmotných rezerv pod vedením nominantky SDKÚ Evy Hrinkovej predávala v roku 2011 vzácnu platinu ako prebytočný majetok. Znalec sitká z platiny ocenil ako bežné technické súčiastky.

V elektronickej aukcii ich za necelých 668-tisíc eur kúpila firma Heneken podnikateľa Michala Hudobu, ktorý mal vtedy dvadsaťsedem rokov a bol blízky SDKÚ. Trhová hodnota platiny pritom bola zhruba tri milióny eur. Víťaznú ponuku firma predložila sekundu pred koncom aukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Kauzu otvorila televízia Markíza. Hudoba vtedy na otázku redaktora Jána Malocha, či je bežné, že v jeho veku mal k dispozícii státisíce eur na kúpu platiny, odpovedal stroho. "No určite, bez problémov."

Šéfka úradu Hrinková prišla o funkciu. Vyšetrovanie sa jej však nedotklo. Polícia v kauze obvinila spolu so znalcom Balogom vedúceho služobného úradu hmotných rezerv Juraja Lettricha a úradníka Jána Koritka.

Ľudia okolo SDKÚ

Aj Lettrich mal blízko k SDKÚ. Ešte počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pracoval u vtedajšieho ministra obrany Juraja Lišku. Mladý podnikateľ Hudoba zo Sliača v roku 2006 kandidoval za stranu vo voľbách ako študent.

Neskôr sa ukázalo, že je vzdialeným príbuzným Dzurindovho exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka. Firma Heneken zároveň sídlila v rovnakých priestoroch ako Černákova spoločnosť Sitno Holding.

SkryťVypnúť reklamu

Proces v kauze platinových sitiek sa na Okresnom súde Bratislava I naťahoval. Keď v januári 2018 konečne padol verdikt, za vinného bol uznaný len znalec Balog. Lettricha súd oslobodil spod obžaloby. Úradníka Koritka ešte pred tým súd pre dlhotrvajúcu práceneschopnosť vylúčil na samostatné konanie a zabudlo sa na neho.

V októbri 2019 krajský súd na základe odvolania pôvodný verdikt zrušil a nariadil kauzu prejednať znova.

Odvtedy sa nedialo nič. Prípad mal totiž pridelený problémový sudca Stanislav Dutko, ktorý bol disciplinárne stíhaný za vážne chyby v iných veciach. Hrozil mu najprísnejší trest - odvolanie z funkcie sudcu. Vyhol sa mu tým, že odišiel do penzie.

Ťahanice na súde

Nový sudca spis podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka dostal v júni 2020 a potom ďalší v novembri 2022. Stále sa však nič nedialo.

SkryťVypnúť reklamu

Trestný úsek Okresného súdu Bratislava I bol dlhodobo známy tým, že mal niekoľkoročné prieťahy. Dôvodom bol zlý personálny stav a veľký nápad káuz, ktoré nemal kto riešiť.

Po preverení týchto skutočností bude vytýčený termín hlavného pojednávania.

Pavol Adamčiak, hovorca súdu

Kauza platinové sitká sa pohla po tom, ako zmenou súdnej mapy vznikol Mestský súd Bratislava I, ktorý po novom rieši všetky trestné veci z celého mesta. Uznesením z júla minulého roka sudca rozdelený spis opäť spojil a začal konať.

"Súd preverí skutočnosti súvisiace s pripojenou trestnou vecou. Najmä, či obžalovaný v tejto veci je spôsobilý z hľadiska zdravotného stavu zúčastniť sa na hlavnom pojednávaní," povedal Adamčiak. Následne bude podľa neho vytýčený nový termín hlavného pojednávania.

Aktéri podnikajú

Obžalovaný Balog už nie je znalcom. Po kauze ho ministerstvo spravodlivosti zo zoznamu znalcov vyškrtlo. V súčasnosti vedie firmu, ktorá sa v Košiciach zaoberá likvidáciou rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov, použitého oleja a tukov.

SkryťVypnúť reklamu

SME sa s Balogom spojilo telefonicky. O tom, že súd začal vo veci konať, zatiaľ nič nevedel. Nikto ho v tejto veci nekontaktoval.

S jeho spoluobžalovaným Letrichom sa redakcii v pondelok hovoriť nepodarilo. Lettrich má dnes tiež firmu, ktorá sa podľa obchodného registra zaoberá činnosťami od stavebných prác cez organizovanie školení až po prenájom nehnuteľností a motorových vozidiel.

Druhým konateľom vo firme je podnikateľ Ladislav Kozmon. Zviditeľnil sa v roku 2006, keď po zlúčení pôvodnej Strany demokratickej ľavice so Smerom založil novú SDĽ a kandidoval s ňou vo voľbách. Smer to vtedy označil za pokus Dzurindu a spol. odobrať mu cez známu značku SDĽ časť voličov.

Z firmičky veľký hráč

Lettrichovo meno sa spomínalo aj v súvislosti s čudným projektom výstavby továrne na výrobu vakcín. Štátne hmotné rezervy ju za prvej Ficovej vlády najskôr plánovali v utajenom režime postaviť na východe pri Šarišských Michaľanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Po nástupe Radičovej vlády nové vedenie hmotných rezerv zmenilo lokalitu na Malacky, kde sa budoval priemyselný park Eurovalley. Funkcionár úradu Lettrich bol pritom v minulosti výkonným riaditeľom firmy Eurovalley, ktorá projekt zastrešovala.

Výstavba sa začala v roku 2011. Štát do projektu nalial trinásť miliónov eur, no nikdy ho nedokončil. Teraz ministerstvo zdravotníctva pozemky s nedostavanou halou ponúka na predaj ako nepotrebný majetok.

A čo je dnes s firmou Heneken podnikateľa Hudobu, ktorá platinové sitká v roku 2011 nakúpila? Rozrástla sa na obchodníka so zliatinami kovov s distribučnou sieťou po celom svete.

V rokoch 2016 až 2019 sa zisky firmy podľa portálu transparex.sk pohybovali rádovo v desiatkach tisíc eur. Zlom nastal v roku 2020. V rokoch 2021 až 2022 to už bolo takmer šesť miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

"V štátnych hmotných rezervách som nikdy osobne nebol, vypovedal som aj na súde. Z našej strany považujem túto vec za uzavretú," povedal Hudoba SME v súvislosti s kauzou platinových sitiek v roku 2020. V prípade nebol nikdy obvinený, vypovedal ako svedok.

V roku 2021 bola firma Heneken finalistom súťaže EY podnikateľ roka. Vo videoprezentácii Hudoba spomína, ako začal podnikať ešte ako 16-ročný, keď prvý kontrakt napísal na sestru, ktorá už bola plnoletá.

Pochválil sa tiež, že vo voľnom čase rád cestuje, plaví sa na jachte a griluje.

Načítavam video...
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu