Hoci už vtedy bol členom Hlasu, za šéfa nitrianskej fakultnej nemocnice ho vymenoval minister zdravotníctva v úradníckej vláde Michal Palkovič.
Keď sa po voľbách Hlas stal súčasťou koalície a obsadil rezort zdravotníctva, na rozdiel od iných šéfov štátnych nemocníc MICHAL FAJIN vo funkcii zotrval.
Na začiatku februára ho však ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu náhle odvolala. Fajin vraví, že doteraz nevie prečo.
"Nepracuje sa vám dobre, keď niekto z vašej vlastnej strany bojuje proti vám," vraví. V Hlase napriek tomu zostáva. Vraj kvôli Petrovi Pellegrinimu, ktorému verí.
V rozhovore sa dozviete
- ako došlo k odvolaniu Fajina
- ako vníma, že v Hlase navzájom proti sebe bojujú
- čo si sľubuje od stretnutia s Pellegrinim
- koľko dlhuje zdravotná poisťovňa Penty nitrianskej fakultnej nemocnici
- či je pravda, že Dôvera dáva nemocniciam podpisovať, že im nič nedlhuje, hoci dlhuje
- čo bude robiť po odchode z nemocnice
Už ste predýchali, že vás ministerka odvolala?
Povedali mi, aby som prišiel na ministerstvo pre urgentný príjem a heliport a zrazu som sa dozvedel, že som odvolaný. Ako riaditeľ nemocnice som mal dobré výsledky a podporu zamestnancov. Odvolanie je o to prekvapivejšie, že týždeň predtým ma za výsledky nemocnice pochválili.
Na ministerstve ste boli minulý týždeň v pondelok, čo boli tri dni pred vaším odvolaním. Už vtedy vám povedali, že vás odvolajú?
Nie. Vtedy bola téma len heliport a hľadanie peňazí na výstavbu urgentného príjmu, ktorý je veľkým problémom nitrianskej nemocnice.
Ministerka vám ani nič nenaznačila?
S ministerkou som sa vtedy nestretol. Bol som s generálnym riaditeľom sekcie implementácie Plánu obnovy a odolnosti a reforiem Lukášom Stankom. Potom mi volal generálny riaditeľ sekcie európskych programov a projektov Marek Brezničan, že ideme ďalej, a teda, aby sa začal v čo najkratšom čase stavať urgentný príjem.
Kedy ste sa teda dozvedeli, že máte skončiť?
Vo štvrtok na ďalšom rokovaní na ministerstve. Riaditeľka kancelárie ministerky mi dala termín na 10.20. S tým, že ideme preberať heliport a urgent. Nachystal som si kompletnú dokumentáciu.
Prekvapilo vás, keď vám na stretnutí ministerka zrazu povedala, že vás odvoláva?
Prekvapilo ma, že ma odvolala na základe mne neznámeho dôvodu.
Nepovedala vám žiadny dôvod?
Nie. Ale zákon jej to umožňuje. Na základe výberového konania som bol do funkcie vymenovaný na päť rokov. Tu vzniká otázka, či nie je potom výberové konanie fraška. Výberové konanie som vyhral 23. septembra. Na ňom mi povedali, že môj projekt na rozvoj nemocnice bol za dlhé roky najlepší.
Nebol za vaším odvolaním aj anonymný list zamestnancov nemocnice, ktorí sa v ňom ministerke na vás sťažovali?
Neviem, či pani ministerka tento list zohľadnila. Žiaľ, na Slovensku je taký trend - písať anonymy a upozorňovať na rôzne polopravdy a niekedy aj na výmysly.
Ten anonym bol kompletne založený na výmysloch a na očierňovaní môjho mena, pretože som podal trestné oznámenie na predchádzajúce vedenie nemocnice (na čele s Marianom Korytiakom, pozn. red.). Akceptovala ho slovenská aj európska prokuratúra.

Bolo viac ako jasné, že keď niekomu odkrojíte chápadlá chobotnice, tak sa bude brániť. Prišli mi aj výhražné SMS správy, na ktoré som nereflektoval, no som pripravený podať trestné oznámenie.
Bolo aj obdobie, keď vás ministerka ako riaditeľa nemocnice oceňovala?
Áno. Raz mi dokonca povedala: Nemáme lepšieho odborníka od teba.
Vaše odvolanie však bolo zvláštne aj v tom, že ministerka je z rovnakej strany ako vy - z Hlasu.
Zároveň vedením nemocnice poverila ďalšieho člena Hlasu Ondreja Šedivého. Dlhodobo chodil po nemocnici a kolegom vravel, že bude riaditeľ. Nepracuje sa vám dobre, keď niekto z vašej vlastnej strany bojuje proti vám.
Znamená to, že v Hlase má Šedivý vyššiu kartu ako vy?
Neviem. Pre stranu som robil od začiatku. V tom čase som pána Šedivého nevnímal ako člena Hlasu. Otázne je, kto stojí za pánom Šedivým.
Kto? Máte nejaký tip?
Nie.
Aký máte teraz pohľad na Hlas? Budete ďalej jeho členom?
Členom strany som kvôli Petrovi Pellegrinimu, pretože si myslím, že patrí k osobnostiam tohto štátu, ktoré majú autoritu.
On vás nesklamal?
Nemyslím si, že predseda strany rieši, kto je kde riaditeľom nemocnice. Nehovoril som s ním o tom. Zatiaľ má moju dôveru. V najbližších dňoch ho požiadam o stretnutie.
Čo si sľubujete od tohto stretnutia?
Nesľubujem si vôbec nič. Len by som veľmi rád vedel, prečo ma odvolali, a rád by som si vysvetlil nejaké veci.
Nečakáte od neho rehabilitáciu?
Relevantné bude výberové konanie, do ktorého sa iste prihlásim, lebo mi na nemocnici záleží. Zakladám si na tom, že za mnou nikto nestojí. Nemám za sebou žiadneho oligarchu ani nikoho, kto by mal nejaké zištné záujmy.
Aká je to vizitka vládnej strany, keď sa v nej takto navzájom odvolávajú ľudia?
Neviem odpovedať na túto otázku, pretože som zatiaľ na ňu nedostal relevantnú odpoveď.
V anonymnom liste, ktorý prišiel aj nám do redakcie, vám vyčítali, že ste ako riaditeľ neriešili dlh nemocnice.
Nemocnicu som prevzal s plánovaným dlhom štrnásť a pol milióna eur. Pri mojom odchode bol dlh osem miliónov. Z neho najväčšia časť je dlh Sociálnej poisťovni, do ktorej neplatí 90 percent slovenských nemocníc.
Keď som nemocnicu prevzal, bola splatnosť faktúr 125 dní po lehote. Dnes je to 43 dní. Znížili sme čakacie lehoty a zvýšili operatívu. Jediné oddelenie, ktoré znížilo operatívu, bolo, paradoxne, oddelenie primára Šedivého.
Nitrianska nemocnica bola v minulosti známa tým, že ako jedna z mála fakultných nemocníc bývala v plusových číslach. Bolo to najmä v časoch, keď jej šéfoval poslanec Smeru Jozef Valocký. Čo sa stalo, že sa tiež prepadla do dlhov?
Zisk, ktorý mal pán doktor Valocký, bol vytvorený na úkor materiálno-technického vybavenia. Neinvestoval ani do vecí, ktoré si vyžadovali investície. Až tak extrémne šetril.
Za minulého vedenia sa však začali kupovať veci bez verejného obstarávania. Napríklad, boli vyfaktúrované, ale nedodané hasiace prístroje. Neboli v skrinkách, v ktorých mali byť.
V januári vaša nemocnica potvrdila, že zdravotná poisťovňa Dôvera jej dlhuje 3,5 milióna eur. Čo je to za dlh?
Už je to vyše 4,6 milióna eur. Sú to Dôverou uznané výkony, ktoré nezaplatila. V novembri som preto pozastavil operácie pacientov Dôvery a presunul som ich na január, keďže od nového roka nabehol nový účtovný kvartál. Urobili sme to aj preto, aby sme získali čas na rokovania s Dôverou.
Michal Fajin (38)
- bývalý šéf nitrianskej fakultnej nemocnice
- člen Hlasu
- bol šéfom Nemocnice FBLR sv. Michala v Číži
- šéfoval aj kúpeľom v Číži
- bol riaditeľom Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch
- je známym hotelierom, obsluhoval dvoch pápežov.
- je ženatý
Nepozastavil som operácie všetkých pacientov Dôvery, iba tých, ktorí mali odkladnú, plánovanú starostlivosť.
Nezaplatené, ale uznané výkony však nemala len Dôvera. Union mal dlh voči našej nemocnici 600-tisíc eur, ale zaplatil ho. Dôvera nám iba zvýšila platby za výkony na rok 2024. Nitrianska nemocnica by tak v tomto roku mala od Dôvery dostať o 1,3 milióna eur viac ako rok predtým.
Ale to vám aj tak nepokryje náklady.
Nepokryje to náklady, lebo napriek zvýšeniu si už v októbri vyrábate stratu.
Keď sme v januári o dlhu Dôvery napísali, poisťovňa Penty reagovala, že to nie je pravda.
Pravda je v účtovníctve. Keď nemocnica nemá účtovne zaplatené výkony v spomínanej výške, tak kto má pravdu? Čísla nepustia. Povedal som im: Preplaťte nám aspoň špeciálny zdravotnícky materiál, čo je 1,8 milióna eur. Odpovedali, že to nie je možné.
Argumentoval som, že majú najviac peňazí zo všetkých zdravotných poisťovní (Dôvera mala za rok 2023 na svojom účte podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou historicky najvyššiu hotovosť zo všetkých poisťovní v hodnote takmer 228 miliónov eur, pozn. red.). Povedali nám, že to zaplatia, keď sa dofinancuje sektor zdravotníctva 308 miliónmi eur, ktoré prišli do systému. Potom bolo debata o tom, že nám zvýšia platby za iné výkony.
V kuloároch sa hovorí, že Dôvera dáva podpisovať nemocniciam vyhlásenia o tom, že im nič nedlhuje, hoci im dlhuje.
Dôvera dlhuje takýmto spôsobom viacerým nemocniciam. Naše kroky sme konzultovali aj na online zasadnutí Asociácie štátnych nemocníc. Riaditelia nemocníc to podpisujú. Tento problém je dlhodobý a bolo by potrebné, aby ho vyriešil zriaďovateľ. My sme oznámili ministerstvu, že sa to deje.
Aká bola reakcia?
Reakcia bola, že berieme na vedomie.
Kto z ministerstva takto reagoval?
Pán Milan Brdársky - generálny riaditeľ sekcie správy majetku štátu, zakladateľských práv a finančného kontrolingu.
O každom probléme nemocnice sme ministerstvo informovali. Ako zriaďovateľ by sa malo za nás minimálne postaviť. O to viac, že v niektorých procesoch má len ministerstvo právo sa odvolať.
Človek by však očakával, že keď ste s ministerkou z jednej strany, spojíte sa a budete mať spolu väčší výtlak.
Všetko, čo sme pre nemocnicu spravili, bolo len zásluhou vedenia. O pomoci sme rokovali len s vicepremiérom pre plán obnovy Petrom Kmecom (Hlas), ktorý je rodákom z Nitry. Povedali sme mu, že je hanba, že nemocnica nemá urgentný príjem. Uznal, že je to pravda.
Povedal, že by chcel byť nápomocný, hľadal finančné prostriedky. Pani ministerka sa do môjho odvolania so mnou na túto tému ani len nestretla.
V spomínanom anonymnom liste sa tiež písalo, že za vašej éry boli v nemocnici zvláštne nominácie. Prevádzkovým riaditeľom sa stal hovorkynin manžel Kamil Kubinec, hoci má len bakalársky titul. Ekonomický námestník Michal Adami nemá ani ten. Avšak podľa kolektívnej zmluvy sa na tieto posty vyžaduje vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
Dostali sa tam preto, lebo mali výsledky. Nepozeral som sa na to, či majú vysokú školu. Nie je to moje kritérium. Niekedy aj človek bez vysokej školy má lepšie výsledky ako ten, ktorý ju má.

Pán Kubinec už predtým robil na investičnom oddelení a pán Adami nie je prvýkrát vo vedení nemocnice. Za svoj život prešiel sedemnástimi nemocnicami.
V kolektívnej zmluve sa píše, že v prípade, ak nemocnica takého človeka potrebuje, nemusí mať vysokú školu, čiže ja som nič neporušil.
Problémom bolo aj to, že sa vám nedarilo zastabilizovať Očno-ušno-krčnú kliniku, na ktorej lekári podali hromadné výpovede.
Dali výpovede, lebo pána prednostu Jána Korcha zobrali policajti opitého v novembri minulého roka z operačky. On neodišiel do dôchodku, ako sa o tom písalo v novinách.
Prečo lekári podali výpovede, keď ich prednostu zobrali policajti?
Podali výpovede, lebo nemali vedenie.
Nevedeli ste vymenovať nové vedenie tejto kliniky?
Primariátom sme poverili lekárku, ktorá bola na oddelení z pohľadu trvania atestácie najdlhšie, ale nemala záujem byť primárkou, lebo sa na to necítila.
Vycestoval som do troch najväčších českých nemocníc a našiel som v nich vedenie pre kliniku. Žiaľ, aj tam sú výpovedné lehoty. Oslovili sme aj ďalších troch lekárov, ktorí sa do nemocnice vrátia, ak si to bude nové vedenie želať.
Zastabilizovali sme vedenie kliniky aj lekárov. Polovica lekárov stiahla výpoveď ihneď a druhá polovica k 31. januáru.
Urážalo vás, keď o vás počas výkonu funkcie riaditeľa nemocnice hovorili ako o hotelierovi, ktorý sa nerozumie zdravotníctvu?
Vôbec ma to neurážalo. Ja som v hotelierstve niečo dosiahol. Obsluhoval som dvoch pápežov. Nie každý má také curriculum vitae (životopis, pozn. red.) v hotelierstve ako ja.
Čo sa týka mojej skúsenosti so zdravotníctvom, vedenie nitrianskej nemocnice bolo už mojím tretím projektom v tomto sektore. V zdravotníctve som osem rokov. Najskôr som bol riaditeľom Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Potom som bol štyri a pol roka v Špecializovanej nemocnici FBLR (Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, pozn. red.) sv. Michala v Číži a v kúpeľoch Číž.
Čo budete robiť po odchode z nitrianskej nemocnice?
Vraciam sa zatiaľ naspäť do kúpeľov Číž a špecializovanej nemocnice FBLR Sv. Michala. Ale prišli mi aj iné pracovné ponuky zo súkromnej, ale aj zo štátnej sféry.

Beata
Balogová
