BRATISLAVA. Pavla Gašpara, syna obžalovaného policajného exprezidenta Tibora Gašpara, navrhol premiér Robert Fico do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby.
Vláda Smeru, Hlasu a SNS v stredu Ficov návrh odobrila.
O tom, že sa vláda chystá o nominácii rozhodnúť, vopred neinformovala. Bod programu s týmto návrhom zverejnili na poslednú chvíľu.
Pavol Gašpar sa stal po jesenných predčasných voľbách a vytvorení štvrtej Ficovej vlády štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti pod ministrom Smeru Borisom Suskom.

Ministerstvo predkladalo a obhajovalo aj kontroverznú novelu Trestného zákona, ktorá ruší špeciálnu prokuratúru a zmierňuje premlčacie lehoty pre ekonomických aj násilných kriminálnikov.
Pod Gašpara mladšieho v rezorte spadala práve sekcia trestného práva.
V dôsledku schválených zmien z minulého týždňa by aj Gašparov otec v kauze Očistec mohol dostať už iba podmienku.
Pôvodne chcel pritom Smer za šéfa SIS Tibora Gašpara. On sám však predpokladal, že by ho prezidentka Zuzana Čaputová do tejto funkcie ani po schválení vládou nevymenovala.

Rozhodnutie vlády ešte automaticky neznamená, že sa Pavol Gašpar skutočne stane riaditeľom SIS. Podľa zákona o tajnej službe totiž riaditeľa vymenúva prezident na návrh vlády.
Musí Gašpara prezidentka vymenovať?
Keď sa krátko po parlamentných voľbách začalo hovoriť v Smere o možnej nominácii Tibora Gašpara na šéfa SIS, zo strany zaznievalo, že prezidentka Čaputová by s jeho vymenovaním mohla mať problém.
„Vo vzťahu k tomu, ako interpretuje moju osobu, sa domnievam, že by s mojou nomináciou mala nejaký problém,“ predpokladal vtedy sám Gašpar pre portál Pluska.
Tibor Gašpar je totiž obžalovaný v kauze Očistec za zosnovanie zločineckej skupiny a vyšetrujú ho aj ďalších dvoch kauzách.
V prípade Pavla Gašpara takéto prekážky nie sú. Nie je totiž trestne stíhaný, hoci v minulosti bol obvinený v kauze poľovníckej chaty za krivú výpoveď a prísahu.
Prezidentka doteraz akékoľvek podmienky k vymenovaniu riaditeľa SIS verejne nekomunikovala. Odpoveď na otázku, či má právomoc Pavla Gašpara nevymenovať do funkcie napriek návrhu vlády nie je jednoznačná.

V prospech tejto možnosti by podľa vedúceho Katedry ústavného práva Trnavskej univerzity Mareka Káčera mohol stáť argument, že ako vrchná veliteľka ozbrojených síl a prijímateľka správ SIS musí mať k riaditeľovi služby aspoň základnú dôveru.
Opačný záver – že Gašpara nemôže odmietnuť vymenovať – vyplýva z tvrdenia, že prezidentka má síce podľa ústavy zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, no Slovenská informačná služba nie je z ústavy zriadená inštitúcia.
„Tajná služba nie je upravená v ústave, môže byť preto pochybnosť, či môže postupovať tak, že ho nevymenuje,“ tvrdí Káčer.
Prezident už raz nomináciu vlády odmietol
Na Slovensku už existuje precedens, ktorý by mohla nasledovať aj prezidentka Čaputová. Prezident Michal Kováč v roku 1993 odmietol vymenovať nominanta vlády HZDS Ivana Lexu do čela tajnej služby.
Mečiarovo HZDS vtedy našlo riešenie, ako prezidenta z procesu vymenovania vynechať. Vláda zmenila zákon. Kompetenciu vymenovať šéfa SIS získala vláda na návrh premiéra. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu sa kompetencia opäť vrátila hlave štátu.
"Keby súčasná vláda chcela nasilu pretlačiť svojho nominanta proti vôli prezidentky, tak pravdepodobne bude musieť postupovať tak, ako to v minulosti urobil Vladimír Mečiar, teda by museli zmeniť zákon,“ myslí si Káčer.
Pomohol mu otec, Kaliňákovi chcel na poľovníckej chate pichnúť vidličku do čela
Podobne ako v politike potiahol Tibor Gašpar svojho syna vyššie v minulosti aj v polícii.
Gašpar mladší je tiež bývalým policajtom, ktorý začínal na okresnom riaditeľstve polície v Nitre.
Po krátkom čase požiadal o preloženie na Úrad boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA), ktorý bol považovaný za elitnú zložku polície.
„Sedel som u policajného prezidenta Tibora Gašpara v kancelárii. Oznámil mi, že k nám príde jeden mladý vyšetrovateľ. Keď mi povedal, že je to jeho syn Pavol Gašpar, zostal som veľmi prekvapený,“ opísal bývalý funkcionár NAKA Peter Chudý pre podcast portálu Aktuality.
Gašpar požiadal Chudého, aby na jeho syna dohliadol. Pod dohľadom ho mal aj dnes už bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko, ku ktorému Gašpara ml. dali do kancelárie.
„Pridelili mi ho ako skúsenejšiemu vyšetrovateľovi. Nemal záujem o prácu, nechcel sa to ani naučiť. Bol slabý vyšetrovateľ a mal viacero prešľapov. Napríklad povedal, že ide na telesnú výchovu, ale nezúčastnil sa na nej, za čo bol riešený pohovorom,“ zaspomínal si pre Aktuality Daňko.
Po roku práce vyšetrovateľa Gašpar z polície odišiel na Najvyšší súd, kde sa stal asistentom sudcu. Toto pôsobenie mu zabezpečilo potrebnú prax na to, aby mohol ísť na justičnú skúšku a aby sa následne stal advokátom, čo sa aj stalo.
Na oči verejnosti sa Pavol Gašpar opäť dostal po zverejnení nahrávok zo známej poľovníckej chaty pri obci Čifáre, ktoré vznikli v čase, keď bol jeho otec vo väzbe.
Zo slov Gašpara ml. z chaty bolo jasné, že má ťažké srdce na bývalého ministra vnútra zo Smeru Roberta Kaliňáka.
„Sa tu roztopíme z neho, ko...ta, sku...ho, špinavého, cigánskeho (…) Tu bude vyprávať, že kto rodina. Ko...t, by som mu pichol tú vidličku do čela,“ hovoril Gašpar advokátovi Marekovi Parovi, ktorý bol na chate tiež. Para je dnes jedným z poradcov premiéra Fica.
„Ježiš, jak ho dobijem raz, strašne, ho zje...em z tej motorky, mu dám takú čelovicu,“ pokračoval Gašpar.
Gašpar bol v kauze poľovníckej chaty obvinený zo zločinu krivej výpovede v štádiu prípravy. Národná kriminálna agentúra sa v obvinení z februára minulého roka oprela o to, ako Gašpar junior podľa nahrávok z chaty pripravoval Kaliňáka na výsluch.
Vysvetľoval mu, že „by potrebovali rozbiť“ svedectvo o tom, ako sa dostal k funkcii exšéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.
Stíhanie Gašpara však prokuratúra už po dvoch mesiacoch zrušila s vysvetlením, že bolo nezákonné a neopodstatnené. Policajná inšpekcia, naopak, dodnes stíha policajta Martina Juhása, ktorý dal so súhlasom súdu chatu odpočúvať.
Gašpar sa tiež ešte ako advokát pokúšal námietkami „zbaviť“ sudkyne Pamely Záleskej v kauze Valčeky týkajúcej sa jeho klienta a vzdialeného príbuzného, oligarchu blízkeho Smeru Norberta Bödöra.

Trojčlenný senát na Najvyššom súde však nielen, že námietke nevyhovel, ale Gašpara aj napomenul. Jeho aktivity senát vyhodnotili ako "bezprecedentný pokus o diskreditáciu sudkyne“.
Gašpar totiž v minulosti pracoval ako vyšší súdny úradník na Okresnom súde v Nitre, kde Záleská začínala a dnes je na Špecializovanom trestom súde. V odovzdanej e-mailovej komunikácii so Záleskou z rokov 2017 a 2018 sa snažil Pavol Gašpar navodiť dojem, že sudkyňa je jeho dlžníčkou. Tvrdil, že od neho pred rokmi prijala hodinky či notebook.
Odvodil z toho záver, že by teda nemala rozhodovať o jeho klientovi, keďže je zaujatá.
„Najvyšší súd má dôvod sa domnievať, že komunikácia medzi sudkyňou a obhajcom Mgr. Pavlom Gašparom bola predložená obhajobou v snahe neprípustným spôsobom ju využiť tak, aby bola dôvodom na vylúčenie nepohodlnej sudkyne,“ napísal senát pod vedením Juraja Klimenta.
Gašpar mladší je tiež aktívny na sociálnych sieťach, kde sa už aj ako štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti často vyjadruje k aktuálnemu dianiu.
Vo svojich príspevkoch napríklad špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica nazval "Danielito – kráľ ÚŠP" či vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu "zločincom NAKA".

Beata
Balogová
