BRATISLAVA. Zhruba päť týždňov pred prvým kolom to v porovnaní s minulosťou na prezidentské voľby v krajine veľmi nevyzerá.
Bilbordy kandidátov sa v uliciach dajú nájsť len s námahou. Spoločnosť žije najmä novelou Trestného zákona a do diania len občas prenikne vyjadrenie niektorého z kandidátov.
Do prezidentských volieb je oficiálne prihlásených desať kandidátov. Reálnu kampaň však vedie podľa transparentných účtov len šesť z nich. S kampaňou v predchádzajúcich prezidentských voľbách sa to však porovnať nedá.
Spočítali sme, že kým súčasní kandidáti minuli dohromady zatiaľ len 367-tisíc eur, v roku 2019 to bolo päť týždňov pred voľbami takmer 1,7 milióna eur, teda 4,5-krát viac ako teraz.
Aj šéf agentúry AKO Václav Hřích si všimol, že kampaň je zatiaľ veľmi pasívna a kandidáti využívajú skôr ponúkaný mediálny priestor, než by sami aktívne investovali do kampane.
Pripisuje to tomu, že hlavných kandidátov verejnosť už dostatočne pozná, takže nemusia investovať financie do budovania svojej značky.
„Vtedy (v roku 2019, pozn. red.) drvivá väčšina kandidátov musela dať najskôr vedieť ľuďom, kto sú. Pani Čaputová alebo pán Mistrík neboli predtým príliš známi. Pán Šefčovič bol v politike, ale tiež nebol príliš známe meno,“ vysvetľuje Hřích.
Dnes majú výhodu Peter Pellegrini, Ivan Korčok a Štefan Harabin. Ľudia ich poznajú, takže môžu šetriť finančné zdroje na záverečnú fázu kampane.
Menej peňazí
Druhým dôvodom zatiaľ slabej kampane môže byť to, že súčasní kandidáti majú k dispozícii menej finančných zdrojov ako ich predchodcovia.
Okrem toho, že limity na kampaň nezohľadňujú rekordne vysokú infláciu v minulých rokoch, po novom sa tiež zrušila možnosť, že ku kampani kandidáta sa pripája aj iný subjekt, najčastejšie politická strana.
V praxi to znamená, že súčasní kandidáti môžu minúť na kampaň maximálne 500-tisíc eur. Čaputová minula dohromady zhruba 650-tisíc, Šefčovič 760-tisíc a Andrej Kiska dokonca 1,1 milióna eur.

Nie je to jediné obmedzenie. Ministerstvo vnútra hovorí, že politické strany nemôžu poskytnúť kandidátom dar, ktorý dostali ako štátny príspevok za výsledok v parlamentných voľbách.
Niektorých kandidátov to môže limitovať. No napríklad Hlas už poslal Pellegrinimu 250-tisíc eur a dostatočne nevysvetlil, odkiaľ peniaze zobral.
Pozreli sme sa na to, koľko peňazí zatiaľ vyzbierali jednotliví kandidáti a od koho dary pochádzajú.