BRATISLAVA. "Nech pánboh žehná slovenským ľuďom a nech pánboh ochraňuje Slovenskú republiku," zavŕšil Peter Pellegrini svoj polhodinový príhovor, keď v polovici januára ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta.
Osloviť sa tým zrejme snažil najmä kresťansko-konzervatívnych voličov strán ako KDH či SNS, ktorí s Pellegrinim inak výraznejšie nesympatizujú.
V inej časti prejavu zas využil knieža Svätopluka a jeho "prúty", ku ktorému sa hlásia najmä ľudia so silnejším národným cítením, napríklad voliči SNS či extrémistických strán ako Republika. K prívržencom Pellegriniho zvyčajne nepatria.
Už od prvých predbežných prezidentských prieskumov z konca roka je zrejmé, že Pellegrinimu na víťazstvo vo voľbách nemusia stačiť len jeho prirodzení sympatizanti - najmä voliči jeho Hlasu a väčšia časť voličov Smeru.
Aj preto sa už mesiac v kampani snaží cieliť aj na sympatizantov ďalších strán. V tomto duchu sa už dvakrát zastal slovenských hokejistov v ruskej hokejovej lige KHL, aby mohli reprezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta.
Podobným jazykom sa môže priblížiť voličom, ktorí nemajú proukrajinský postoj, napriek ruskej vojenskej agresii.

Predseda Hlasu sa v kampani s blížiacimi sa voľbami, ktoré budú už o 36 dní, opakovane prihovára voličom, pre ktorých nie je prvou voľbou. Prieskumné agentúry naznačujú v prvom kole tesný súboj medzi ním a bývalým ministrom zahraničných vecí za SaS Ivanom Korčokom.
Aj podľa najnovšieho februárového prieskumu agentúry AKO by Korčok za Pellegrinim v prvom kole zaostal o 1,8 percenta hlasov. Lídra Hlasu by volilo 39 percent voličov, Korčoka 37,2 percenta oslovených.
"Peter Pellegrini chce konzervatívnejších či nacionalisticky ladených voličov uistiť, že on je pre nich voľbou," hodnotí analytik agentúry NMS Market Research Mikuláš Hanes.
"Chce presviedčať potenciálnych voličov z tohto tábora, aby neodchádzali k Andrejovi Dankovi alebo Štefanovi Harabinovi, hoci tí ho označujú za liberálneho kandidáta," tvrdí sociológ Hanes.
Rusko je časťou jeho kampaňového koktejlu
Z volebných tém, ktorými Pellegrini cieli na voličov mimo svojho prirodzeného elektorátu, vytŕča zmierlivý sentiment k Rusku. Postavil ho na zľudovenom tvrdení, že šport a politika sa nemajú miešať.
Z predošlých vyjadrení predstaviteľov hokejového zväzu vyplývalo, že o účasti slovenských hokejistov z KHL na šampionáte sa chystajú rozhodnúť v apríli.
Pellegrini aj tak vyzýva zväz, aby sa neunáhlil a neprijal rozhodnutie, ktoré "pod nezmyselným mediálnym a politickým tlakom opozičných strán ako PS a SaS znemožní hokejistom reprezentovať našu vlasť“.
Výzvu zverejnil deň po rozhodnutí Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorá zakázala účasť tímov Ruska a Bieloruska na podujatiach v sezóne 2024/2025. Na minuloročné majstrovstvá slovenskí hráči z KHL prístup nemali.

"Každému kvalitnému Slovákovi, ktorý chce reprezentovať Slovensko s dvojkrížom na hrudi, to máme umožniť," opakoval predseda Hlasu aj vo štvrtok v televízii Joj. "Chalani" podľa neho len "živia svoje deti a manželky".
Už v januári sa Pellegrini zastal hokejového brankára Júliusa Hudáčka, ktorý musel odísť z českého Kladna pre nesúhlas fanúšikov s jeho predošlým pôsobením v KHL. Dnes hrá v Nemecku.
Nepriamo vtedy Pellegrini dokonca prirovnal údel hokejového brankára k osudu Ukrajincov, na ktorých zaútočilo Rusko. "Neničme životy ľudí, neničme ich ani zbraňami, ani slovami,“ tvrdil vo facebookovom videu.
V polovici januára tiež zverejnil fotografiu zo stretnutia s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom.
Aj Pellegriniho nadbiehanie voličom mimo jeho elektorátu Pellegrini aj Korčok využívajú na vzájomné vyhraňovanie sa voči sebe - vo videách na sociálnych sieťach, v rozhovoroch pre médiá či na tlačových besedách.
"Chcem veriť, že aj SZĽH má jasne nastavený morálny kompas a postoje, v tomto prípade voči lige, ktorá je otvoreným propagandistickým nástrojom diktátorského režimu, ktorý vedie agresívnu vojnu proti nášmu susedovi,“ reagoval na Pellegriniho Korčok.
Diktát Bruselu pre sledovateľov konšpiračných webov
V kampani Pellegrini využil aj pomerne zložitú tému prijímania rozhodnutí na úrovni Európskej únie. Diktátom z Bruselu čitateľov strašia najmä konšpiračné weby.
Pellegrini vraví, že Korčok by sa vzdal práva veta na európskych samitoch, čo " je uvažovanie, keď mu je Brusel bližší ako Bratislava, Banská Bystrica či Košice". Prihovárať sa tak môže voličom Republiky, ĽSNS a čiastočne aj podporovateľom strán SNS či Smeru.
Korčok totiž v rozhovore pre Postoj povedal, že podporuje debatu o tom, čo ďalej so zahraničnou politikou EÚ, v ktorej krajiny rozhodujú jednohlasne. Vraví, že sa treba pozrieť "na niektoré oblasti a položiť si otázku, či by mohli byť prijímané kvalifikovanou väčšinou".

Maďarský premiér Viktor Orbán svojím vetom aj nedávno ako jediný z 27 lídrov krajín EÚ ohrozoval balík 50-miliardovej pomoci pre Ukrajinu. Za bol pritom aj Robert Fico.
Konkrétny návrh na zrušenie veta, ktoré už dnes využívajú iba pri hlasovaniach vo vybraných oblastiach, pritom na stole ani nie je. Aj pri jeho rušení by museli byť za všetky krajiny vrátane Slovenska. Prezident tiež na rozhodovanie na európskych samitoch dosah nemá, keďže na ne za Slovensko chodieva premiér.
Pellegrini okrem toho v kampani pri zmienkach o EÚ, ktorú označuje za priestor na zlepšovanie kvality života, zvykne dodať, ako "nebudeme podliezať Bruselu".
Kresťanstvom a tradíciami to skúšal Šefčovič
Osloviť voličov, ktorí s kandidátom skôr nesympatizujú, sa v kampani snažia kandidáti bežne.
Keď sa o to v roku 2019 usiloval kandidát Smeru a eurokomisár Maroš Šefčovič, jeho kampaň pôsobila umelo.
Dlhoročný eurokomisár pracujúci v Bruseli sa pokúšal premeniť na žoviálne pôsobiaceho politika, ktorý má rád ľudové jedlá, vykrúca staršie dámy na oslavách MDŽ a hoci sa predtým verejne nábožensky neprezentoval, v kampani už o sebe vyhlasoval, že bol vždy veriaci.
Jedným zo symbolov jeho neprirodzene pôsobiacej kampane sa stalo video s misou z jenského skla, plnou vyprážaných rezňov. "Sme spolu takmer tridsať rokov a Majo si nevie predstaviť nedeľu bez rezňov," prihovárala sa vo videu Šefčovičova manželka Helena.
Čo hovoria dáta: Nerozpráva to svojim
Aj dáta ukazujú, že Pellegrini vyjadreniami z posledných týždňov mieri na voličov, pre ktorých nie je prvou voľbou.
Voličov Hlasu, v porovnaní s voličmi Smeru, SNS či Republiky, až tak veľmi nezaujíma, či strana, ktorú podporujú, obhajuje tzv. národné záujmy.
Dôležité je to iba pre tretinu voličov Hlasu, ukazujú dáta z vlaňajšieho modelu NMS. V porovnaní s dvoma tretinami voličov Smeru, viac ako polovicou voličov SNS a takmer tromi štvrtinami podporovateľov Republiky.
Pre Pellegriniho je najpodstatnejšie, aby podporu ďalších strán získal najmä pre druhé kolo volieb. Spoliehal by sa v ňom najmä na podporu pôvodných voličov Andreja Danka a Štefana Harabina.
"Či ich aj dokáže osloviť, bude záležať aj na tom, ako konzistentne na nich bude pôsobiť," vraví Hanes.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
