Európska komisia od Slovenska nedostala žiadnu oficiálnu žiadosť o zníženie ochrany medveďa hnedého. Na druhej strane Európska komisia pozorne sleduje zmeny v trestnej legislatíve, ktoré sa dotknú aj trestných činov proti životnému prostrediu, hovorí eurokomisár pre životné prostredie VIRGINIJUS SINKEVIČIUS.
Na budúci rok sa posilní úprava európskeho práva pre trestanie činov proti životnému prostrediu. "Zníženie trestov za usmrcovanie chránených druhov a ničenie biotopov by bolo krokom opačným smerom," hovorí k novele trestnej legislatívy, ktorá teraz prešla slovenským parlamentom.
Eurokomisár je na Slovensku v rámci návštev, ktoré komisári robia počas svojho mandátu postupne vo všetkých členských krajinách. Na Slovensku sa stretáva s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom, so slovenskými poslancami aj s mimovládnym sektorom. Ide sa tiež pozrieť do terénu na projekt ochrany dunajských luhov.
V rozhovore sa dočítate:
- ako pozorne Európska komisia sleduje aktuálne dianie na Slovensku,
- či už Komisia dostala žiadosť na zmenu legislatívy pre medveďa,
- ako vidí komisár zmenu trestov za zabíjanie dravcov,
- či chrániť prírodu dokážu iba bohaté krajiny
Slovensko má novú vládu. A nedá sa povedať, že by išlo o pokojné vládnutie. Každý týždeň sú v uliciach tisíce ľudí. Protestujú proti justičným reformám. Verejnosť však pozorne sleduje aj ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, jeho výroky aj personálne nominácie. Sledujete, čo sa deje na Slovensku?
Zvyčajne nám neprislúcha zasahovať do národnej politiky, ale toto dianie sledujeme veľmi pozorne.
Spolupracujeme so všetkými členskými štátmi. Rozprávame sa s nimi, aby sme napredovali v našej agende, a diskutujeme aj o eventuálnych problémoch.
Slovensko je krajina s bohatou prírodou a biodiverzitou a lesy pokrývajú štyridsať percent jeho územia. Má hojné vodné zdroje. Ukázalo pokrok v oblasti odpadového hospodárstva aj reforiem zameraných na jednotné riadenie národných parkov. A do plánu obnovy a odolnosti zahrnulo aj opatrenia, ktoré môžu pomôcť pri riešení výziev s odpadmi, ochranou prírody aj vôd. Toto je základ, na ktorom môžeme spolupracovať a kde bude treba, hľadať potrebné riešenia.
Medveď bol ako téma súčasťou predvolebného boja. Viedli sa o ňom vášnivé debaty a strana, ktorú minister životného prostredia Tomáš Taraba vo vláde reprezentuje ho označila ako "biologická zbraň na boj s vidiekom". Znie vám to povedome? Sú okolo medveďa takéto vášne aj inde v Európe?
Spolužitie s medveďmi je predmetom diskusie vo viacerých členských štátoch. Hoci tieto veľké šelmy môžu do istej miery zvýšiť existujúce sociálno-ekonomické tlaky v niektorých vidieckych oblastiach v Európe, nie je to ich vina.
Kde sa to deje, je veľmi dôležité podporovať chovateľov hospodárskych zvierat a iných ľudí, ktorých sa prítomnosť medveďov dotýka. Komisia vždy podporovala členské štáty v úsilí o zlepšenie stavu ochrany chránených veľkých šeliem vrátane medveďa. Treba zároveň uľahčiť ich spolužitie s človekom aj hospodárskymi zvieratami.
Ak majú krajiny problém s veľkými šelmami, majú k dispozícii finančné prostriedky EÚ na pomoc chovateľom hospodárskych zvierat. Ale Slovensko tieto možnosti nevyužíva. Pravidlá štátnej pomoci EÚ umožňujú členským štátom kompenzovať až sto percent priamych a nepriamych nákladov na škody spôsobené chránenými druhmi.
Krajinám sme tiež dali usmernenia, ako predchádzať prípadným problémom, ktoré vyplývajú zo spolužitia s medveďmi.
Minister Taraba chce znížiť stupeň ochrany medveďa. Pre medveďa bol už aj v Bruseli. Máte už oficiálnu slovenskú žiadosť?