BRATISLAVA. Na ulici medzi vilkami z čias socializmu v lukratívnej časti Nitry pod Zoborom je nový luxusný dom Pavla Gašpara neprehliadnuteľný.
Pôsobí nedostupne, pokojne by mohlo ísť aj sídlo Slovenskej informačnej služby, kam Ficova vláda Gašpara mladšieho teraz tlačí za šéfa.
Vstupný priestor sleduje bezpečnostná kamera upevnená na stĺpe elektrického vedenia. Vo štvrtok popoludní v dome ani v jeho okolí nebolo vidno žiadny pohyb. Aj pokojná ulica v lokalite s výhľadom na celú Nitru bola ľudoprázdna.
Luxusné sídlo Gašpar dostaval zhruba pred dvoma rokmi. Vzniklo výraznou prestavbou starého domu, ktorý Gašpar s manželkou kúpil v roku 2016. Z pôvodnej stavby veľa nezostalo.

Z akých peňazí a za koľko Gašparovci nehnuteľnosť kúpili, nie je známe. Ministerstvo spravodlivosti, kde je Gašpar štátnym tajomníkom, na otázky SME neodpovedalo. Pôvodný majiteľ domu je podľa zistení redakcie už po smrti.
Pod Zoborom sa ceny starších nehnuteľností pohybujú od 200-tisíc eur vyššie. O pár ulíci ďalej je dnes na predaj rodinný domček skolaudovaný v roku 2006. Obytná plocha má rozlohu 102 štvorcových metrov a cena je 225-tisíc eur.

Zábery z google maps z apríla 2021 ukazujú, že zhruba v tomto čase sa stavba nového domu Gašparovcov začínala. Z pôvodnej budovy zostal len skelet. Na obrázku z októbra 2022 vidno už novú vilu, ktorá je takmer hotová. Dokončiť ešte bolo treba terénne úpravy a oplotenie.
Dnes už je vila dostavaná. Štátnym tajomníkom je Pavol Gašpar od októbra, nová vláda Roberta Fica zo Smeru ho vymenovala na svojom prvom zasadnutí.

Zarábal biedne
Gašpar má dnes 36 rokov a počas doterajšej kariéry nemal zamestnania, v ktorých by mohol nadštandardne zarobiť. Právo vyštudoval na Paneurópskej vysokej škole v roku 2011.
V rokoch 2012 až 2013 bol radovým vyšetrovateľom v Nitre. Potom nastúpil ako štátny radca do kancelárie Súdnej rady. Už po dvoch mesiacoch, v januári 2014 sa stal asistentom sudcu na Najvyššom súde. Platovo si pohoršil.
„Vždy mal ambície pracovať na prokuratúre alebo v súdnictve. Vzhľadom na to sa aj za cenu zníženia platu asi o 30 percent rozhodol odísť z polície a pripravovať sa na justičnú skúšku,“ tvrdil vtedy jeho otec Tibor Gašpar, ktorý bol policajným prezidentom.
Predsedom Najvyššieho súdu bol Štefan Harabin. Obaja odmietali, že by sa Gašpar mladší dostal na súd protekčne, aj keď obišiel výberové konanie.
„Nemá žiadne výhody. Oproti bývalej profesii si výrazne platovo pohoršil,“ potvrdila v tom čase aj Harabinova kancelária.
Na dom sa našlo
Pre nízke platy boli vtedy súdni úradníci v štrajkovej pohotovosti. Vo februári 2015 zorganizovali celoslovenský štrajk. Na protest do Bratislavy ich prišlo zhruba päťsto.
Plat asistenta sudcu bol v spomenutom období podľa odborárov zhruba 650 eur v hrubom. V roku 2016 postúpil Gašpar na pozíciu vyššieho súdneho úradníka s platom asi 800 eur.

V tom istom roku kupoval aj dom, ktorý neskôr prestaval na luxusnú vilu. Mal 28 rokov. Či si bral hypotéku, alebo neskôr úver na prestavbu, nie je známe.
Na pozícii súdneho úradníka Gašpar junior vydržal do roku 2019. Po absolvovaní potrebnej praxe sa stal advokátom. Aj keď v životopise pri nominácii na šéfa SIS píše, že v advokácii je od roku 2019, nie je to pravda.
„Mgr. Pavol Gašpar bol zapísaný do zoznamu 25. januára 2021. S účinnosťou od 20. novembra 2023 má pozastavený výkon advokácie na vlastnú žiadosť,“ odkázala advokátska komora.
Gašparovci a Bödörovci
Riadnym advokátom tak bol Gašpar iba necelé tri roky. Zhruba v tom období postavil aj svoje rodinné sídlo. Vlani nastúpil na ministerstvo. Tento týždeň v stredu ho vláda schválila na pozíciu šéfa tajnej služby. Konečné slovo bude mať prezidentka Zuzana Čaputová.
Gašpar starší je teraz poslancom Smeru a predsedom brannobezpečnostného výboru. Zároveň čelí obžalobe zo zneužívania funkcie policajného prezidenta v prospech oligarchu Norberta Bödöra.
Kandidátom Smeru na šéfa SIS bol pôvodne Tibor Gašpar. Prezidentka však odkázala, že pre trestné stíhania ho určite do funkcie neschváli.
Zlatý rok 2021
Denník SME zmapoval aj ďalšie majetky jeho syna. Vyzerá to tak, že v minulosti kúpil viacero starších nehnuteľností, aby ich neskôr zhodnotil, ako dom pod Zoborom.
V roku 2017 podľa údajov z portálu transparex.sk kúpil byt v starom bytovom dome neďaleko centra Nitry. Bytovka je ohradená a má uzavretý vstup len pre svojich obyvateľov. K bytu tam Gašpar prikúpil aj garáž.

Naplno sa však rozbehol v roku 2021. Hoci vtedy práve staval prepychovú vilu, vyšlo mu aj na kúpu ďalších dvoch nehnuteľností. Išlo opäť o starší rodinný dom, vhodný na prestavbu, v časti Nitry Horné Krškany, a tiež chalupu v pôvodnom stave v Banskej Hodruši.
Chalupa stojí na peknom mieste v súkromí vedľa miestneho cintorína. Keď sa tam SME bolo vo štvrtok pozrieť, pri ceste sa pásla srnka.
Majetkové pomery
Do realitného biznisu sa Gašpar mladší zrejme plánoval pustiť aj v Česku. V máji 2020 sa stal štatutárom firmy Colbey Company so sídlom v Prahe. Firma má v predmete činnosti prenájom nehnuteľností, bytov a nebytových priestorov.
Vo funkcii však bol podľa českého obchodného registra iba do januára 2021. V súčasnosti je firma bez vedenia. Jediným členom dozornej rady je Gašparov brat Peter.
Hoci Pavol Gašpar riaditeľom SIS zatiaľ nie je, tají už dôkladne. Okrem toho, že na otázky týkajúce sa jeho majetku neodpovedá, stále nie je zverejnené ani jeho oficiálne majetkové priznanie. Majetky iných úradníkov, ktorí nastúpili po príchode Ficovej vlády, sú už prístupné.
Po nástupe do tajnej služby bude musieť Pavol Gašpar prejsť bezpečnostnou previerkou. V rámci nej sa zisťuje aj to, či majetok uchádzača zodpovedá jeho predchádzajúcim príjmom. Šéfovi SIS však robí previerku samotná tajná služba, takže by to preňho nemal byť problém.

Beata
Balogová
