BRATISLAVA. „Som vinný lebo každý inštruktor je zodpovedný za to, čo sa deje na strelnici. Je mi nesmierne ľúto, čo sa stalo,“ zneli úvodné slová bývalého inštruktora streľby na policajnej akadémii Vladimíra Šeparneva.
Samosudca bratislavského mestského súdu Roland Kemény mu v piatok uložil štvorročnú podmienku, ako aj zákaz vykonávať povolanie, kde by manipuloval so zbraňami. Študentke musí zaplatiť bolestné vo výške viac ako 48-tisíc eur.
Rozsudok ešte nie je právoplatný, prokurátor odvolal.
Prokurátor Peter Pilár navrhoval pre Šeparneva nepodmienečný trest tri roky s minimálnym stupňom stráženia. Sudcovi sa to však zdalo prísne, aj vzhľadom na jeho čistý register trestov. O finálnej výške trestu rozhodne krajský súd.
„Bolesti mám stále, čo je asi to najhoršie, čo môže byť. Hľadáme niečo, čo by mi pomohlo, aspoň ako-tak žiť nejako plnohodnotne,“ uviedla v piatok študentka Michaela. Na pojednávaní sa zúčastnila osobne. Napriek tomu, že ju bývalý učiteľ prosil o odpustenie, nikdy mu to neodpustí.
Šeparnev síce zlyhal v tom, že náboje pri nabíjaní zbrane od seba nerozpoznal vizuálne, ostré náboje sa však v priestoroch polygónu vôbec nemali nachádzať. Stále nie je známe, odkiaľ ostrý náboj pochádzal a kto ho do priestorov polygónu priniesol.
„Doteraz neviem, ako sa tam ten ostrý náboj za dvadsať centov dostal,“ uviedol bývalý inštruktor s tým, že náboje si pred streleckým krúžkom zobral z akadémie.
V článku sa dočítate:
- ako argumentoval prokurátor,
- detaily incidentu, ktorý sa v priestoroch akadémie odohral v minulosti,
- prečo by malo kadetke zaplatiť odškodné ministerstvo.
Ani prokurátor nevedel vysvetliť, ako sa v inštruktorovej nábojnici ostrý náboj ocitol, vyšetrovanie to nepreukázalo.
„Bolo vykonané dokazovanie vo veľmi značnom rozsahu, napriek tomu sa uvedená skutočnosť nepodarila preukázať,“ argumentoval Pilár.
Prečo navrhoval nepodmienečný trest
Michaela ako študentka prvého ročníka nemala predtým skúsenosti so zbraňami. Prokurátor vo svojej záverečnej reči zdôvodnil, že sa spoliehala na bezpečnosť, ktorú mal zabezpečiť Šeparnev.
„Bol povinný výcvik viesť tak, aby v rámci neho došlo k minimalizácii rizikových udalostí,“ argumentoval.
Považuje za nelogické, že Šeparnev na študentku mieril, keďže základom každého výcviku je podľa neho, že sa na telo nemieri. Sám sa na niekoľkých výcvikoch počas vyšetrovania zúčastnil.
„Obžalovaný v rozpore nielen so zaužívanou praxou, ale aj so zdravým rozumom do programu výcviku zahrnul mierenie zbrane na telo,“ uviedol Pilár. Dodal, že ak by Šeparnev pred streľbou muníciu v zásobníku skontroloval, ako profesionál by si všimol ostrý náboj.
„Nedošlo by k skutku a Michaela by sa mohla naďalej venovať svojim snom, ku ktorým okrem iného patrilo, že sa chcela stať príslušníčkou policajného zboru,“ zhodnotil prokurátor. Následne vymenoval všetky závažné zranenia, ktoré študentka utrpela.
Zdôraznil, že Michaela bola predtým aktívnou ženou, ktorá sa venovala atletike a futbalu. Poukázal na podobný incident z roku 2021, ktorý sa taktiež odohral na výcviku Šeparneva. Podľa neho obžalovaný doposiaľ nevykonal žiadne kroky k tomu, aby Michaele uhradil aspoň časť odškodného.

Náboje sa pomiešali aj v minulosti
Je pravdou, že náboje sa v priestoroch polygónu „pomiešali“ už v minulosti. Stalo sa to v polovici októbra 2021, keď sa ostrý náboj ocitol v zásobníku jedného zo žiakov.
Išlo o streľbu počas vyučovania, teda za prítomnosti väčšieho počtu študentov. Na hodine sa učili zaobchádzať so zbraňami, konkrétne so samopalom vzoru 58. Používali pri tom školské náboje, ktoré im rozdal Šeparnev.
Šok nastal vtedy, keď sa ozval výstrel spôsobený ostrým nábojom. Len šťastnou náhodou vtedy študent, z ktorého zbrane náboj vyšiel, nikoho netrafil.
Strela preletela niekoľkými stenami a skončila zavŕtaná v plechovej skrini. Šeparnev sa následne údajne prišiel poďakovať danému študentovi za to, že ho nezastrelil.
Rektorkou policajnej akadémie bola vtedy súčasná štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská, personálnu zodpovednosť voči Šeparnevovi nevyvodila.
Kurilovskú po postrelení kadetky bývalý minister vnútra Roman Mikulec odvolal z funkcie.
Vedenie policajnej akadémie pochybenie z roku 2021 nevysvetlilo, incident sa nevyšetroval. Policajná inšpekcia až po streľbe na študentku vykonala v priestoroch akadémie masívnu kontrolu. Zistila mnohé pochybenia, týkajúce sa označenia zbraní, ale aj uskladnenia nábojov.
Denník SME sa inšpekcie aj ministerstva vnútra krátko po vyhlásení rozsudku spýtal, akým spôsobom inštruktor nabíjal náboje do zbrane, odkiaľ ich získaval a či mal k nim prístup aj niekto ďalší.

Kadetka má nárok na doživotnú rentu
Akadémia kvalifikovala úraz kadetky ako služobný. Znamená to, že bolestné by malo zaplatiť ministerstvo vnútra. Michaela má zároveň nárok na dávky úrazového zabezpečenia.
Súd však Šeparnevovi uložil povinnosť kadetke bolestné uhradiť. Taktiež by mal za výdavky spojené s úrazom zaplatiť päťtisíc ministerstvu vnútra a viac ako 28-tisíc zdravotnej poisťovni Dôvera. Šeparnevov advokát Ľuboš Pejhovský pripustil, že proti náhrade škody podá odvolanie.
„Akadémia policajného zboru sa vyjadrila, že poškodená si má svoj nárok uplatniť, čo dosiaľ neurobila. Takže si myslím, že najlepší postup by bol taký, že si to uplatní a v spolupráci s akadémiou urobíme krok, ktorý bude v záujme s poškodenou,“ uviedol. Zároveň dodal, že Šeparnev nebude namietať výšku trestu.
Nie je vylúčené, že o tom, kto má uhradiť odškodné, bude vo finále rozhodovať súd v civilnom procese.

Beata
Balogová
