BRATISLAVA. Hlavným problémom pri trestnom činu znásilnenia nie je premlčacia doba, ale nenahlasovanie tohto trestného činu, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Podľa neho by sa znásilnenia vyšetrovali jednoduchšie, keby ich obete nahlasovali skôr.
„Nebavme sa na základe strašenia a klamstiev opozície. Poďme sa baviť o tom, aby sme motivovali obete, aby nahlasovali tých kriminálnikov,“ uviedol.
Necitlivý prístup k obetiam
Koalícia si podľa neho vie predstaviť, že premlčacie lehoty pri znásilnení maloletých by sa zrušili úplne, pričom na ťahu je minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý už takéto možné zmeny naznačil.

"Ja osobne si viem predstaviť, že by sa vytiahlo viacero trestných činov proti životu a zdraviu, ktoré by sa špeciálne upravili," povedal. Šutaj Eštok ďalej dodal, že k tejto téme sa mohli vyjadriť aj odborníci, pričom zapracovali aj pripomienky generálneho prokurátora a európskych inštitúcií.
Poslankyňa za Kresťanskodemokratické hnutie Martina Holečková reagovala, že to nie je pravda, pripomienky, naopak, zapracované neboli.
"Som prekvapená z toho, akým necitlivým spôsobom sa staviate k tejto téme. Naozaj asi tú problematiku jednoducho nepoznáte," povedala a poukázala na to, že obete sa so znásilnením nevedia vyrovnať a odvahu nájdu v mnohých prípadoch až po rokoch.
Podľa nej nie pravdou ani argument koalície, že by sa znížením premlčacích lehôt snažili len priblížiť ostatným európskym krajinám.
Holečková pripomenula, že Švajčiarsko, Anglicko alebo Maďarsko napríklad nemá žiadnu premlčaciu lehotu pri znásilnení, v Česku je to 15 rokov, v Nemecku 20 rokov. Slovenská vláda ju znížila na 10 rokov.
Na ťahu je Pellegrini
Holečková apeluje na predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby nezdržiaval doručenie novely Trestného zákona rezortu spravodlivosti pre publikovanie v zbierke zákonov. Pripomenula, že Pellegrini má na doručenie zákona 21 dní.
"Ak by došlo k tomu, že by nejakým spôsobom naťahoval odovzdanie, tak by to bola presne tá obštrukcia, ktorú už začal premiér Fico tým, že šesť dní zdržoval podpísanie tejto novely," uviedla. Zároveň ocenila postup prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá novelu podpísala, no obracia sa pre ňu na Ústavný súd.
Minister komentoval, že ak prezidentka zákon podpísala, znamená to, že s ním súhlasí. Ak by zákon hlava štátu vetovala, v parlamente bola podľa neho koalícia pripravená upraviť niektoré ustanovenia, napríklad týkajúce sa premlčacích dôb vybraných násilných trestných činov, napríklad znásilnenia. Chcú tak reagovať na prípadné obavy občanov. Šutaj Eštok avizoval ďalšiu debatu o tejto téme v koalícii.
K listom od Európskej komisie týkajúcim sa novely sa bližšie nechcel vyjadrovať, poukázal na potrebu zachovania istej miery mlčanlivosti.
O všetkých zmenách rozhodnuté nie je
Minister Šutaj Eštok nevylúčil stiahnutie novely zákona o ochrane oznamovateľov z parlamentu, rozhodnutie je podľa neho na koaličnej dohode. "Uvidíme, čo s tým zákonom bude," skonštatoval. Holečková by stiahnutie novely uvítala.
V kontexte plánovaných zmien v Národnej kriminálnej agentúre minister potvrdil, že špecializácia útvaru bude zachovaná. Aj vzhľadom na zmeny v trestných kódexoch by mala prejsť časť policajtov na kraje.
Minister zopakoval zásadné výhrady k novému migračnému paktu Európskej únie, ktorý je v procese schvaľovania.
Holečkovej prekážajú navrhované vysoké sumy pre neprijatie migrantov, ale napríklad aj to, že do kvót sa nezarátavajú prijatí utečenci z Ukrajiny.