BRATISLAVA. Pavol Gašpar je nominácia premiéra. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12 to skonštatoval minister práce Erik Tomáš (Hlas) na margo toho, že vláda schválila nomináciu Pavla Gašpara na post riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS).
Tomáš nevidí zákonné prekážky pre jeho vymenovanie zo strany prezidentky Zuzany Čaputovej.
Kompetencie Hlas meniť nechcú
Minister práce zdôraznil, že strana Hlas, tak ako avizoval jej predseda Peter Pellegrini, nebude hlasovať za zmenu zákona, ktorá by hlavu štátu pripravila o možnosť vymenúvať šéfa SIS. Možnosť takejto zmeny naznačili strany Smer aj SNS.
Novým riaditeľom SIS by sa mal stať Pavol Gašpar, ktorý je momentálne štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
Do funkcie ho musí ešte vymenovať prezidentka, tá sa vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.
Tomáš bránil zmeny
Ak prezidentka Zuzana Čaputová nesúhlasila s novelou Trestného zákona, mala ju vetovať a vrátiť parlamentu, myslí si Tomáš.

Konanie hlavy štátu považuje za súčasť predvolebnej kampane, je toho názoru, že by malo prospievať prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi.
„Prezidentka využila jedinú možnosť, aby zastavila tento zákon, aby nebol platný," reagoval poslanec Národnej rady Michal Truban z hnutia Progresívne Slovensko.
Problematiku premlčacích lehôt pri trestnom čine znásilnenia v trestnej legislatíve podľa Tomáša veľmi necitlivým spôsobom otvorila opozícia.
Zdôraznil, že nejde špecificky len o premlčacie lehoty pri znásilnení, ale premlčacie lehoty sa skracovali generálne. Zároveň zmeny obhajoval tým, že cieľom je motivovať obete k čo najskoršiemu nahlasovaniu trestných činov.
Truban reagoval, že zo strany koalície je pokrytecké, že teraz požadujú od prezidentky vrátenie zákona, aby to mohli opraviť, a pri tom zároveň argumentujú, že premlčacie lehoty skracovali s cieľom motivovať obete k nahlasovaniu činov.