BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová odmieta, že by so sudcami Ústavného súdu komunikovala o svojom zámere dať naň podnet pre novelu Trestného zákona, ktorú koalícia schválila minulý štvrtok v parlamente.
V nedeľňajšej relácii Na telo televízie Markíza zároveň vysvetlila, prečo túto novelu nevetovala, ale ju minulý týždeň v piatok podpísala.
Ak bude novela zákona zverejnená v Zbierke zákonov už v pondelok 19. februára, prezidentka môže hneď dať podnet na Ústavný súd. Ústavní sudcovia by tak mohli mať štyri týždne na to, aby pozastavili jej účinnosť, ktorá by sa mala stať realitou 15. marca.
Prezidentka zároveň naznačila, že novela Trestného zákona je ušitá na mieru niektorým poslancom vládnej koalície, ktorí sú trestne stíhaní, napríklad poslancovi Smeru Tiborovi Gašparovi. S vymenovaním jeho syna Pavla za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) sa Čaputová podľa vlastných slov nebude ponáhľať, ak ho vôbec vymenuje.
V článku sa dočítate
- či je pravda, že prezidentka lobovala na Ústavnom súde za svoj podnet
- prečo novelu Trestného zákona nevetovala, ale podpísala
- kedy vymenuje nového šéfa SIS
Odmieta lobing za podnet
„Nekomunikovala som s Ústavným súdom,“ odmietla prezidentka narážky premiéra Roberta Fica, že má kladné vybavenie svojho podnetu proti novele Trestného súdu vopred dohodnuté. „To, že to mám dohodnuté s ústavnými sudcami, je spochybnenie ich integrity,“ dodala Čaputová.
Takéto tvrdenia, ktoré sa snaží podsúvať verejnosti Fico, sú podľa nej útokom na demokraciu. „Vôbec nemám žiadnu istotu, ako dopadne Ústavný súd,“ podotkla. Čaputová rovnako odmieta, že by o svojom podnete rokovala s predsedom Ústavného súdu Ivanom Fiačanom. Hoci sa s ním nedávno stretla na oslave bývalého prezidenta Rudolfa Schustera, podali si podľa jej slov len ruky.
Divákom komerčnej televízie sa prezidentka priznala, že pre ňu nebolo ľahké podpísať novelu Trestného zákona, s ktorou nesúhlasí. Urobila tak pre to, aby mohla čo najskôr podať podnet na Ústavný súd.

Čaputová vysvetlila, že keby ju vetovala, koalícia by opravila len skrátenie premlčacích lehôt, napríklad za znásilnenie. Uviedla, že jej to napísal premiér v liste, dokonca vraj s návodom, ako to má urobiť.
Okrem toho prezidentka povedala, že keby zákon vetovala, koalícia by mohla naťahovať čas hlasovania o prelomení jej veta až tesne pred účinnosťou zákona 15. marca. Svoju domnienku zakladá na fakte, že Ficovi ako premiérovi trvalo šesť dní, kým podpísal novelu Trestného zákona, čím sa opäť zbytočne natiahol čas, ktorý mohol dostať Ústavný súd na jej posúdenie.
Prezidentka chce v podaní na Ústavný súd namietať nielen skrátenie premlčacích lehôt za násilné trestné činy, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry k 15. marcu, ale aj celkový štýl novely, ktorá by zbavila trestného stíhania niektorých členov koalície a jej blízkych podnikateľov.
Zrejme najviac Čaputovú počas relácie v súvislosti s touto novelou emočne zasiahol výrok poslanca Richarda Glücka (Smer), že skrátenie premlčacích lehôt za znásilnenie má ženy motivovať k tomu, aby tento zločin čím skôr nahlasovali.
Prezidentka sa na chvíľu pozrela nad seba. Zdalo sa, ako by sa jej v očiach zaleskli slzy. „Hľadám vhodné slová. Je to absolútne nepochopenie trestného činu znásilnenia a žien, ktoré ho zažili,“ povedala po chvíli. Podotkla, že osobne pozná ženu, ktorá si týmto na celý život traumatizujúcim zážitkom prešla.
Prezidentka: Nie som poštár
Diktát vládnej koalície a špeciálne premiéra Fica Čaputová odmietla aj v prípade vymenovania nového šéfa SIS. Koalícia chce, aby tento post obsadil Pavol Gašpar, ktorý je momentálne štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti.
„Nie som poštár,“ povedala prezidentka v reakcii na urgenciu koalície v tejto veci. Podotkla, že vláde Roberta Fica štyri mesiace neprekážalo doterajšie vedenie informačnej služby. Fico sa podľa Čaputovej dokonca pochvalne vyjadril o Tomášovi Rulíškovi, ktorý je od augusta minulého roka poverený jej vedením.

„Všetko je možné,“ odpovedala prezidentka na otázku moderátora, či je možné, že vyjadrenie k nominácii Gašpara alebo vymenovanie nového šéfa SIS jej môže trvať aj štyri mesiace.
Čaputová pritom zvažuje možnosť, že vymenovanie riaditeľa SIS nechá na svojho nástupcu. „Nebola by som prvá hlava štátu, ktorá by sa rozhodla dokonca v dlhšom časovom spektre, že už nebude uplatňovať vymenovacie právomoci vzhľadom na to, že sa jej končí mandát,“ povedala.
Nevymenovanie navrhnutého kandidáta Gašpara na šéfa SIS niekoľko mesiacov by nepovažovala za obštrukciu. Poukázala na to, že prezident má zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, a tým SIS nie je.
Koalícia zváži ďalší postup
Premiér Robert Fico v reakcii na vystúpenie prezidentky vidí "ďalších tisíc dôvodov" na uvedenie novely Trestného zákona do života.
Predseda Smeru sa chce tiež zamyslieť nad tým, ako reagovať na jej "nečinnosť" pri vymenovaní nového riaditeľa tajnej služby.
V tejto súvislosti už skôr Smer a SNS pohrozili, že Čaputovej ako prezidentke túto právomoc môžu odobrať.
Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš z Hlasu však v relácii O 5 minút 12 povedal, že táto koaličná strana by v parlamente nehlasovala za takýto návrh. Smer a SNS by tak nemali väčšinu, aby takúto zmenu mohli prijať.

Beata
Balogová
