BRATISLAVA. Od polovice februára sa na miesto zástupcu šéfa okresnej kriminálky v Trenčíne dostal Miloš Gazdík, ktorý sa spomínal v korupčnej kauze Očistec.
Jeho nominácia bola súčasťou zmien, ktoré koncom roka rozbehol nový policajný šéf Ľubomír Solák. Postupne vymenil takmer všetkých krajských policajných riaditeľov. Tí pokračujú aj na nižších úrovniach riadenia.
Gazdík bol blízkym spolupracovníkom bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera, ktorý v súčasnosti v kauze Očistec čelí obžalobe. Krajmer je považovaný za jedného z policajtov prepojených na nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra.
Spolu s Krajmerom Gazdík figuroval v prípade podozrenia z vyberania výpalného od obchodníka so zeleninou. On podozrenia z trestnej činnosti odmieta.
V uznesení o obvineniach v kauze Očistec sa okrem iného uvádzalo, že v júni 2014, policajti kontaktovali podnikateľa Jána Geöreögha z Trenčianskych Stankoviec.
Chceli si posvietiť na jeho účtovníctvo. Cieľom bolo podľa uznesenia vzbudiť v obchodníkovi dojem, že je jeho firma podozrivá z daňových podvodov.

Prípad obchodníka so zeleninou Geöreögha je jedným z desiatich skutkov, z ktorých vyšetrovateľ v novembri 2020 obvinil skupinu bývalých policajných funkcionárov.
Prostredníctvom vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara údajne plnili pokyny priamo od nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra. Kladie sa im za vinu, že za úplatky nevyšetrovali ľudí a vypaľovali podnikateľov.
V článku sa dočítate:
- ako sa skončilo vyšetrovanie policajtov,
- čo našli pri domovej prehliadke u Róberta Krajmera,
- ako sa v minulosti k postupu policajtov vyjadril Daniel Lipšic a Robert Kaliňák,
- v akom štádiu je kauza Očistec.
Na okresnom oddelení v Trenčíne mali v minulosti Gazdík a Krajmer spoločnú kanceláriu. Objednávku na preverenie účtovníctva firmy podnikateľa Geöreögha údajne zadal Krajmer ako funkcionár NAKA v júni 2014 vtedajšiemu vedúcemu finančnej polície - Vladimírovi Bistákovi.
Trestný čin nespáchali
Bisták mal potom s pomocou Miloša Gazdíka vyhľadať Geöreögha, píše sa v uznesení. Z opisu vyšetrovateľa nie je jasné, či Gazdík o skutočnom zámere preverovania podnikateľa vedel. Ani to, či s ním vôbec komunikoval.
S Geöreöghom sa SME spojilo telefonicky. Na meno Gazdík či Bisták si s odstupom času nespomína. Môže to byť spôsobené aj tým, že Bisták sa mu pri návšteve predstavil pod falošným menom ako podplukovník Kováčik.
Podnikateľ mu odovzdal účtovníctvo za roky 2013 - 2014. Policajti ho síce preverovali už aj predtým, v tom čase na tom však nebolo nič nezvyčajné. Viacerí aktéri kauzy Očistec, ktorí sa priznali, svedčili o tom, že podnikatelia museli policajtom platiť mesačný paušál. Inak mohli mať problémy.

Obchodník so zeleninou a ovocím sa však zastrašiť nedal a po odovzdaní účtovníctva podal trestné oznámenie.
Prípad prevzala inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá policajtov zakrátko zadržala. Medzi nimi aj Gazdíka, ktorý sa v tom čase nachádzal na školení v Bratislave. Že by si policajti v tomto prípade pýtali úplatok, však vyšetrovanie nakoniec nepreukázalo. Podľa inšpekcie nespáchali ani žiadny iný trestný čin.
"Daná vec bola dňa 11. 6. 2015 ukončená postúpením na disciplinárne konanie," napísala hovorkyňa policajnej inšpekcie Andrea Dobiášová.
Napriek tomu sa v rámci kauzy Očistec vyšetrovatelia neskôr k prípadu vrátili. Gazdík však ani potom obvinený nebol.
„Bolo to jedno veľké nedorozumenie, nemám sa prečo k tomu bližšie vyjadrovať,“ reagoval Gazdík v telefóne. Hovorí, že z jeho strany v tom čase nešlo o žiadne vypaľovanie podnikateľa, ale relevantné preverovanie.
Zaujímavosťou je, že spomínané trestné oznámenie sa neskôr, spolu s ďalšími dokumentmi, našlo pri domovej prehliadke u Krajmera. V roku 2020 o tom informoval portál Aktuality.sk.
Bolo to v poriadku
Gazdík teraz nastúpil do funkcie zástupcu riaditeľa na okresnú kriminálku v Trenčíne z pozície staršieho referenta. Prezídium Policajného zboru neodpovedalo, či táto nominácia pripadá šéfovi polície Solákovi vhodná.
Pôvodné rozhodnutie inšpekcie, ktorá posunula prípad na disciplinárne konanie, kritizoval v roku 2019 vtedajší opozičný politik Daniel Lipšic - dnes špeciálny prokurátor.
"Mne sa nezdá, že šlo o drobné administratívne pochybenie, ale celkom cielenú činnosť, ako získať 15-tisíc eur od konkrétneho podnikateľa," uviedol. Poukázal na to, že Bisták sa snažil vyšetrovanie inšpekcie sťažiť aj tým, že vytváral fiktívne úradné záznamy, ktoré mali zmenený dátum.
Vtedajší policajný prezident Gašpar si naopak svojich ľudí zastával. Tvrdil, že skutok preskúmala krajská aj Generálna prokuratúra s rovnakým výsledkom.
Pridal sa k nemu aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). "To, čo spravil, bolo, že porušil administratívny poriadok pri registrácii spisu. Tým sa to začína aj končí. Ak by to vyšetrovateľ považoval za také vážne, prečo by to zastavoval?" argumentoval.
Očistec
Na základe akcie Očistec skončili v putách Bödör, Gašpar, Krajmer, Bisták, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalý šéf NAKA Peter Hraško a ďalší niekdajší policajní funkcionári. Spolu je ich trinásť.
Obžaloba z decembra 2021 hovorí, že polícia fungovala za Gašparovej éry ako zločinecká skupina a namiesto vyšetrovania niektorých skutkov skôr zametala kauzy pod koberec. Viacerých z policajtov, ktorí v kauze figurujú, sú už odsúdení v samostatných konaniach.

Zvyšní čakajú na začiatok súdneho procesu, ktorý mal odštartovať ešte minulý rok. Pre námietky zaujatosti sa pojednávanie posunulo.

Beata
Balogová
