BRATISLAVA. V čase, keď sa rozhoduje o novej trestnej politike štátu, ktorú napísali nominanti Smeru, zazneli na súde ďalšie výpovede o ére autorov novely zákona.
Oligarcha Norbert Bödör sa v kauze Valčeky podľa obžaloby osobne angažoval pri snahe uchrániť pred stíhaním podnikateľa Štefana Žigu. Ide o príbuzného podpredsedu parlamentu za Hlas a bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu (predtým Smer).

Keď Žigu juniora v roku 2016 finančná polícia podozrievala, že je zapojený do rozsiahlych karuselových podvodov, riešil to podľa svedka samotný policajný prezident Tibor Gašpar, dnes poslanec Smeru.
Bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník vypovedá, ako si ho niekedy na jar roku 2016 Gašpar zavolal a začal vyzvedať, či sú v kauze podvodov s DPH, na ktorej v tom čase pracovala polícia už viac než rok, aj nejaké firmy z portfólia Štefana Žigu.
Keď mu od vyšetrovateľa prípadu Mariána Kučerku doniesol Slobodník kladnú odpoveď, spustilo to rýchlu reakciu. Gašpar ho vraj vzápätí inštruoval, aby sa s Kučerkom porozprával znova a upozornil ho, že v tejto veci bude musieť byť nápomocný.
„Bolo mi povedané (Gašparom), že v krátkej dobe prebehne určité stretnutie, na ktorom bude Bödör a ďalšie osoby, a že (Gašpar) chce, aby sme na stretnutí informovali, aký je stav v tejto kauze, najmä čo sa týka stavu vecí pána Žigu,“ opísal v pondelok na súde Slobodník.
Gašpar pridal podľa opisu aj pokyn, aby sa Slobodník a Kučerka na stretnutie dobre pripravili a tiež dobre obliekli. Dvojica policajtov tak prišla do hotela Aston na Bajkalskej ulici v Bratislave v oblekoch.
Na parkovisku pri zadnom vchode ich podľa Slobodníka už čakal Bödör. V zasadačke asi na štvrtom poschodí, kam ich odviedol, sedeli za stolom obaja Žigovci. Policajti si sadli oproti. V tom čase bol Peter Žiga ministrom vo vláde Smeru, SNS, Mosta-Hídu a Siete.
Policajti povedali, čo vyšetrujú a ako rozsiahla kauza súvisí s firmami Žigu mladšieho, ktorý si to tiež vypočul.
„Peter Žiga uviedol, že neverí tomu, že by jeho príbuzný mal nejaké problémy s takýmito obchodmi a že by sa do nich zapájal,“ opísal rozhovor Slobodník. To isté podľa neho tvrdil aj Štefan Žiga, ktorý je synom politikovho bratranca.
Tým stretnutie naoko skončilo. Cestou k výťahu, ku ktorému policajtov odprevádzal Bödör, však vraj prišiel dôvetok.
„Bödör mi povedal, že je potrebné, aby bolo urobené všetko preto, aby pán Žiga a jeho rodinný príbuzný vyšiel bez ujmy,“ vypovedal Slobodník.

Úplatok si rozdelili
Ešte cestou z hotela na policajné prezídium s Kučerkom vraj dohodli stratégiu aj dátum výsluchu Žigu mladšieho. O výsledku stretnutia aj o stratégii napokon Slobodník informoval Gašpara, ktorý o to predtým požiadal.
Mimoriadnu pozornosť venovali policajti Žigovi aj neskôr, keď mal prísť na výsluch. Slobodník ho bol osobne vyzdvihnúť služobným autom. Priviedol ho zozadu do budovy policajného prezídia, kde ho „odovzdal“ vyšetrovateľovi Kučerkovi.
Žiga po výsluchu ani v ďalšom období obvinený nebol.
Niekedy v júni 2016 Gašpar zavolal a dal Slobodníkovi podľa jeho výpovede inštrukcie, že keď pôjde do práce v Bratislave, cestou sa má zastaviť v Nitre v Bödörovej SBS službe Bonul.
Bödör sa tam opäť pýtal na kauzu Žigu mladšieho, hoci policajt mu už predtým dal vedieť, že príbuzný politika zatiaľ obvinený nebude, hovorí Slobodník.
„Na to mi podal obálku a povedal, že je v nej 50-tisíc eur. Boli vo vysokej hodnote, lebo to nebola hrubá obálka a povedal, že ďakuje, že takto postupujeme,“ opísal Slobodník Bödörovu reakciu. Oligarcha mu ďalej povedal, aby peniaze rozdelil na polovicu, a aby druhú časť dal vyšetrovateľovi Kučerkovi.
„Ešte som povedal, že je priskoro povedať, ako sa trestná vec bude vyvíjať, na čo povedal, že to je v poriadku, že sa takto dohodli,“ vypovedal Slobodník.
Sám sa okrem iného priznáva aj k prijatiu tohto úplatku, s tým, že polovicu dával Kučerkovi. Úplatok 25-tisíc eur je jedným z troch skutkov, o ktorých Slobodník minulý rok v auguste uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal štvorročnú podmienku.
Právoplatne odsúdený v tejto veci je aj Kučerka, a to od júla minulého roka. Za tento a ďalšie úplatky dostal desať a pol roka väzenia. Trest si však neodpykáva, keďže je dlhodobo na úteku v Bosne a Hercegovine. Krajina ho odmieta vydať.
V hre je premlčanie
Bödör je obžalovaný z podplácania, za čo mu hrozia dva až päť rokov väzenia. Vinu popiera, no v pondelok odmietol povedať viac.
„Chcem vypovedať, ale keďže mi doteraz nebolo umožnené, aby som nazrel do získaných dôkazov, chcem tak urobiť v neskoršom štádiu konania,“ vyhlásil Bödör na súde.
Je však možné, že vypovedať už nebude musieť. Ak nadobudne účinnosť nový Trestný zákon, ktorý schválil parlament, kauza Valčeky bude premlčaná.
Okrem Slobodníka vypovedá v kauze aj podnikateľ Peter Petrov, známy pod prezývkou Tiger. Na súde v pondelok prekvapil, pretože aj keď v prípravnom konaní potvrdzoval Slobodníkov opis udalostí, v pojednávacej miestnosti sa mu do toho už nechcelo.
Zdôrazňoval, že o všetkom vie len z počutia od Slobodníka, ktorý mu vraj o okolnostiach úplatku porozprával až po tom, ako začal spolupracovať s vyšetrovateľmi.
Petrov však hovoril o tom, čoho bol očitým svedkom. Bol napríklad pri viacerých z rozhovorov Slobodníka a Kučerku, kde bola reč aj o pomoci Žigovi juniorovi. K jednému podľa neho došlo v júli 2020.
„Za mojej prítomnosti rozoberali ovplyvnenie vyšetrovania v kauze Valčeky. Hovorili, že nesmie prísť k vzneseniu obvinenia Žigovi, lebo by mu museli vrátiť peniaze,“ hovoril Petrov. Dodal, že vtedy nebola reč ani o Bödörovi a ani o Gašparovi.
Aby Žiga junior nebol obvinený, sa vraj Slobodník snažil aj neskôr, po odchode do výsluhového dôchodku. Vyšetrovateľom prípadu Valčeky bol vtedy dnes už bývalý policajt Tomáš Emmel.

Žiga stretnutie poprel
Podpredseda parlamentu Žiga popiera stretnutie v hoteli Aston.
„Na žiadnom takomto stretnutí som nebol, nikdy som sa na niečom takom nezúčastnil,“ reagoval Žiga na súde. Dozorovému prokurátorovi Petrovi Mikulášovi súčasne vytkol, že neustálil presný dátum stretnutia, keďže aj podľa ministerského programu by vraj vedel povedať, či v daný deň vôbec mohol stihnúť niečo také.
Kučerka síce niekoľkokrát menil svoju výpoveď, no v tej, ktorú napokon ustálil aj Najvyšší súd, stretnutie s Bödörom a Žigovcami potvrdzoval. Súd hovoril dokonca o tom, že Žiga sa mohol pri popieraní stretnutia dopustiť krivej výpovede.
„Nemám teraz čo iné tvrdiť. Tvrdím od začiatku, že som na žiadnom takom stretnutí nikdy nebol,“ reagoval politik po pojednávaní.
Jeho príbuzného Štefana dnes súdi špecializovaný súd osobitne, Peter Žiga na súde tvrdil, že ani nevie za čo.
„Myslím, že je stíhaný za podplácanie,“ reagoval Žiga na otázku sudkyne Pamely Záleskej.
Štefan Žiga je v skutočnosti obžalovaný z väčších úplatkov, než ukazuje Bödörov prípad. Obžaloba hovorí, že v rokoch 2016 až 2020 vyplatil Slobodníkovi na úplatkoch najmenej 85-tisíc eur, a to práve za to, aby si zaručil, že mu polícia dá pokoj.
Slobodník a Štefan Žiga sa po „prikrytí“ kauzy Valčeky časom stali priateľmi, čo Slobodník hovoril aj súdu. Stýkali sa pravidelne, chodili spolu na rodinné dovolenky a policajt podnikateľa predstavil aj viacerým kolegom z polície.
Súd so Štefanom Žigom bude pokračovať už v pondelok, Slobodník by mal na ňom tiež vypovedať, tentoraz v neprospech Žigu.
Proces s Bödörom sa v pondelok podarilo otvoriť po niekoľkých odkladoch. Pred týždňom oligarcha poslal potvrdenie o práceneschopnosti, predtým sa z procesu snažila obhajoba neúspešne odstaviť sudkyňu Záleskú pre jej údajnú zaujatosť.
Do týchto pokusov sa zapojil aj Gašparov syn Pavol. Najvyšší súd ho dokonca napomenul, že sa snažil diskreditovať sudkyňu.

Beata
Balogová
