SME

Vláda robí pri trestnej novele obštrukciu. V čom nesedí jej argument o lehotách (analýza)

Porovnali sme stovku zákonov za rôznych vlád.

Premiér Fico a minister Susko. Premiér Fico a minister Susko. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Novela Trestného zákona zatiaľ nebola vyhlásená v Zbierke zákonov. Prezidentka Zuzana Čaputová ju podpísala v piatok. „Sme v situácii, keď tu niekto hrá o čas,“ varovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezidentka očakávala, že vláda sa bude obštrukciou snažiť skrátiť čas pre Ústavný súd na rozhodovanie o prípadnom pozastavení účinnosti novely.

V piatok to naznačil aj premiér Robert Fico zo Smeru, keď povedal, že urobia všetko preto, aby „schválená trestnoprávna legislatíva vstúpila do platnosti a do účinnosti“. Aj analýza Sme ukazuje, že zrejme ide o obštrukciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak už zákon podpíše prezidentka, jeho vyhlásenie v zbierke je len formalitou. Skladá sa z dvoch krokov. Najskôr predloží Národná rada žiadosť ministerstvu spravodlivosti, na čo má však lehotu 21 dní od schválenia zákona. Ministerstvo spravodlivosti musí potom do 15 dní od predloženia žiadosti vyhlásiť zákon v zbierke.

Súvisiaci článok Smer a Hlas môžu Ústavnému súdu znemožniť, aby o Trestnom zákone rozhodol včas Čítajte 

V skutočnosti to v niektorých situáciách môže trvať iba jeden či dva dni. A ak je to potrebné, úradníci dokážu pracovať aj cez víkendy.

Napríklad v decembri podpisovala prezidentka zákon o štátnom rozpočte tiež v piatok a v Zbierke zákonov vyšiel už v nedeľu. V ten víkend vyšli aj ďalšie tri zákony, ktoré prezidentka podpísala v piatok.

Takéto lehoty sa týkajú najmä zákonov prijatých v skrátenom konaní, čo bol aj prípad novely Trestného zákona, ktorú sa koalícia snažila prijať čo najrýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Obštrukcia vlády spočíva v tom, že orgány naplno využijú zákonné lehoty, hoci to nie je pri takýchto zákonoch zvykom.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu cez víkend povedal, že „rozhodnú v zákonných lehotách“. Aj kancelária Národnej rady v pondelok potvrdila, že novelu Trestného zákona doručí ministerstvu spravodlivosti „v zákonnej lehote“.

Rozdiely medzi vládami

Denník SME zozbieral údaje o tom, ako dlho trvalo v minulosti, kým zákon po podpise prezidentky zverejnili v Zbierke zákonov.

Za štvrtej Ficovej vlády podpísala prezidentka 13 zákonov a zakaždým to trvalo jeden až tri dni.

Počas predchádzajúcich vlád to bolo dlhšie. Za Hegerovej vlády zhruba týždeň, počas tretej Ficovej vlády 11 až 13 dní. Za Ódorovej vlády jeden až dva týždne, no niekedy aj viac. Extrémnym prípadom bola novela zákona o výbušninách a munícii, kde trvalo až 43 dní, kým sa objavila v Zbierke zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

Analyzovali sme necelú stovku zákonov, z obdobia každej vlády po 20, chronologicky, tak ako ich podpísala prezidentka.

Išlo o rôzne obdobia, niekedy na začiatku vlády, inokedy na konci, čo malo zrejme vplyv aj na čas od podpisu prezidentky do vyhlásenia v Zbierke zákonov. V grafe sa po kliknutí na stĺpec zobrazí aj názov zákona a dátum podpisu prezidentky.

Za rozdielmi medzi postupom za rôznych vlád sú dva faktory. Tým najdôležitejším je, že pri zákonoch schválených v skrátenom konaní spravidla trvá najviac tri dni, kým sa dostanú do Zbierky zákonov.

Štvrtá Ficova vláda presadila zatiaľ takmer všetky zákony v parlamente zrýchlene. Podobne aj Matovičova vláda na svojom začiatku, keď vypukla pandémia a štát sa snažil rýchlo konať.

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS hovorí, že v tom je podstata skráteného konania. „Ak je záujem predkladateľa, aby ste mali zákon čo najskôr účinný, tak spravíte všetky úkony tak, aby k zverejneniu v Zbierke zákonov došlo čo najskôr,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že štát tým dáva priestor aj ostatným orgánom, aby sa na nový zákon stihli pripraviť. Keďže novela Trestného zákona ovplyvní tisíce aktívnych prípadov, bolo by namieste, aby vláda publikovala zákon čo najskôr.

Niektoré zákony si mohli vyžadovať dlhší čas, kým ich vydali v zbierke aj preto, že prezidentka podpísala viac zákonov súčasne. Takým obdobím bola Ódorová vláda, keď síce vláde neprechádzali žiadne návrhy, no v parlamente sa odohrávala „legislatívna smršť“, ako to nazývali komentátori. Strany si po rôznych dohodách presadzovali vlastné zákony.

Už spomínaný zákon o výbušninách, ktorý bol publikovaný po 43 dňoch, prezidentka podpisovala spolu s ďalšími desiatimi zákonmi. A ďalším osem podpísala len tri dni predtým.

„Je rozdiel, keď máte jeden zákon a keď ich sú desiatky,“ hovorí Kolíková. „Máte aparát ľudí, ktorý sa stará o zverejňovanie rozhodnutí, a tento aparát má nejakú kapacitu.“

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti však tento aparát rieši len jediný zákon – trestnú novelu.

Súvisiaci článok Fico proti všetkým. Taký spor tu ešte nebol a jeho následky sú mimoriadne nebezpečné Čítajte 

Ďalšia možnosť obštrukcie

Ministerstvo má možnosť ešte viac zákon zdržať. Ak by Ústavný súd vydal predbežné rozhodnutie, ktorým by pozastavil účinnosť trestnej novely, aj toto rozhodnutie musí vyjsť v Zbierke zákonov. Ministerstvo dokonca na to ani nemá stanovenú lehotu.

Pozreli sme sa na sedem rôznych rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré pozastavili účinnosť aspoň časti zákonov alebo vyhlášok.

Išlo napríklad o zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu či o vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá zavádzala povinnú karanténu po prekročení hraníc.

Rozhodnutia boli publikované v Zbierke zákonov od štyroch do 23 dní.

Prezidentka hovorí, že sa už možnosťami obštrukcií zaoberali. „Žiaľ, sme v situácii, keď musíme rátať aj s takouto eventualitou,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd však môže podľa prezidentskej kancelárie „rozhodnúť o nadobudnutí účinkov rozhodnutia aj predtým, ako budú zverejnené v Zbierke zákonov“.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 375
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 826
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 746
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu