BRATISLAVA. "Hovorí o sebe, že je umiernený konzervatívec, ale až skutky ukážu, či naplní všetko, čo nám povedal."
Slová predsedu KDH Milana Majerského z nedele nie sú práve razantným vyjadrením podpory prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi, ku ktorému sa strana po víkendovom sneme napokon prihlásila.
Postoj KDH, podporiť tridsaťdva dní pred prvým kolom prezidentských volieb práve Korčoka, môže byť napriek pochybnostiam hnutia jedným podstatných faktorov, ktoré kandidáta môžu priblížiť k víťazstvu v prezidentských voľbách.
Z podrobných dát prieskumu agentúry NMS Market Research pre SME vyplýva, že Korčokova podpora môže rásť najmä medzi voličmi KDH, ale aj hnutia Slovensko Igora Matoviča.
Majerský svojim voličom vyslal signál, že z kandidátov so šancou uspieť, sa Korčok "najviac približuje obrazu a ideám KDH".
Korčokovi sa za posledný mesiac podarilo zvýšiť si poznateľnosť, ale podrobnejšie informácie o ňom stále nemá tretina voličov.

Rozdiel medzi Korčokom a jeho hlavným súperom vo voľbách Petrom Pellegrinim z Hlasu je podľa merania NMS medzi 14. až 18. februárom len 1,6 percenta pre prvé kolo a 4,6 percenta v prípade ich súboja v druhom kole volieb.
Po zohľadnení odchýlok merania z týchto dát vyplýva, že obaja majú šancu voľby vyhrať.
Zistenia NMS ukazujú, kde má Korčok silné a slabé stránky, a na čo sa musí v poslednom mesiaci kampane sústrediť, ak chce uspieť.
Denník SME pripravuje aj analýzu venovanú aj Petrovi Pellegrinimu.
1. Rozhodujúci voliči - tí, čo by Korčoka prirodzene nevolili
Ivanovi Korčkovi sa nateraz podarilo zmobilizovať výraznú väčšinu jeho najprirodzenejších voličov, ktorí sú zároveň sympatizantmi strán Progresívne Slovensko, SaS a tiež mimoparlamentných Demokratov.
Už teraz oslovuje 88 percent voličov PS, rovnaké množstvo voličov SaS a 75 percent voličov hlásiacich sa k Demokratom. Či sa priblíži k volebnému víťazstvu, bude závisieť od jeho schopnosti presvedčiť voličov ďalších dvoch opozičných strán - KDH a hnutia Slovensko.
Korčoka by dnes volilo približne 35 percent voličov KDH a podobný počet podporovateľov má aj medzi voličmi Matovičovej strany. Prieskum len čiastočne zachytil vyhlásenie Majeského o podpore pre Korčoka.
Medzi voličmi KDH, ktoré doteraz nevyjadrovalo podporu žiadnemu z kandidátov, doteraz jednoznačne viedol bývalý minister zahraničia za Smer, dnes občiansky kandidát Ján Kubiš. Volilo ho 32 percent voličov KDH.
Je pravdepodobné, že sympatie voličov KDH sa v ďalších prieskumoch môžu od Kubiša presúvať ku Korčokovi.
Ďalších pätnásť percent voličov KDH doteraz sympatizovalo s Pellegrinim a osem percent by volilo historika Ústavu pamäti národa Patrika Dubovského.
"Voliči KDH hľadajú kandidáta, ktorého by volili, a odporúčanie strany môže byť pre nich veľmi dôležité a vyslobodí ich z tejto misie zorientovať sa medzi nimi," tvrdí analytik NMS Mikuláš Hanes.
"Som rád, že aj KDH vníma, že Slovensko potrebuje rovnováhu, aby jeden mocenský prúd neovládol všetky ústavné posty v našej krajine," reagoval Korčok.

Odlišnú východiskovú pozíciu má Korčok pri snahe osloviť voličov hnutia Slovensko, ktorá do volieb postavila Igora Matoviča.
Ešte v januári podľa meraní NMS chcelo Korčoka voliť 67 percent voličov hnutia Slovensko. Vo februári, keď Matovič odovzdal svoju kandidatúru, už Korčokova podpora medzi voličmi jeho strany klesla na 35 percent.
Matovičova kandidatúra a voliči, ktorých viaže, znižujú Korčovovi šance, že by porazil Pellegriniho v prvom kole. S podporou väčšej časti voličov hnutia Slovensko môže Korčok kalkulovať až pre druhé kolo, kam má Matovič minimálnu šancu postúpiť.
2. Faktor Matovič
Tretina voličov hnutia Slovensko, ktorých by Korčok mohol získať do druhého kola volieb, tvorí asi dve percentá všetkých voličov.
Podľa odhadu NMS pre druhé kolo v prípade súboja Korčok - Pellegrini, by líder Hlasu a predseda parlamentu vyhral so ziskom 52,3 percenta hlasov o 4,6 percenta pred Korčokom so 47,7 percenta hlasov.
Vyššia podpora voličov KDH a strany Slovensko pre Korčoka môže tento rozdiel vyrovnať.
V prípade hnutia Slovensko bude podstatné, aké odporúčanie dá Matovič svojim voličom pre druhé kolo. Keď Matovič koncom januára ohlasoval svoju kandidatúru, odpovedal si na vlastnú otázku, aký postoj bude mať ku kandidátovi Ivanovi Korčokovi.

"Nejdem v kampani škodiť Ivanovi Korčokovi," povedal Matovič. Zároveň však dodal, že aj jeho bude konfrontovať s otázkami. Naznačuje, že pri Korčokovi sú niektoré otázky nezodpovedané. Nespresnil, čo tým myslel.
Aj nejasná komunikácia Matoviča sa čiastočne ukazuje na predpokladanom správaní jeho voličov v druhom kole volieb. Nie všetci sa chystajú voliť Korčoka.
Tridsať percent týchto voličov nateraz preferuje Pellegriniho, hoci ho Matovič pravidelne kritizuje. "To, že Igor Matovič tvrdí, že jeho voliči podporia v druhom kole Korčoka, je pravda len čiastočne," hovorí Hanes.
Časť Matovičových voličov vyjadruje tiež menšiu ochotu prísť v druhom kole voliť. Podiel na Korčokovom úspechu tak čiastočne bude ovplyvňovať Matovičova schopnosť presvedčiť ich a usmerniť ich.
3. Dedinčania, menej vzdelaní a starší Korčokovi skôr unikajú
Od ohlásenia Korčokovej kandidatúry uplynie budúci týždeň pol roka. Za ten čas sa stal favoritom medzi mladými voličmi do 34 rokov. Tam sa jeho podpora blíži takmer k polovici celej voličskej populácie.
Pellegrini, naopak, oslovuje podobne veľkú časť voličov vo vekovej kategórii 45 až 64 rokov.
Korčok tiež vedie u vysokoškolsky vzdelaných (47,8 percenta voličov), Pellegrini zas získava 49,3 percenta všetkých voličov so základným vzdelaním.
Také výrazné rozdelenie voličov na dve skupiny NMS namerala aj v prípade voličov podľa toho, či pochádzajú dedín a miest. Korčok oslovuje 52 percent všetkých voličov z Bratislavy a Košíc.
Podobnú podporu majú obaja kandidáti v ostatných mestách - od päťtisíc do stotisíc obyvateľov.
Korčok zaostáva za Pellegrinim v dedinách.
4. Korčok? Mnohí poznajú len meno alebo tvár
Má šancu stáť sa prezidentom kandidát, o ktorom takmer tretina voličov tvrdí, že ho buď vôbec nepozná, alebo ho poznávajú len po mene, alebo sa im zdá povedomá jeho tvár?
Korčokova poznateľnosť sa za posledný mesiac zlepšila. V januári o ňom malo "dostatok informácií" alebo aspoň niekoľko konkrétnych znalostí 65 percent voličov, vo februári to už NMS tvrdilo 69 percent opýtaných.
Stále však ide o výrazne menšiu hodnotu, než v prípade Pellegriniho (93 percent) či Matoviča (91 percent).
Analytik Hanes predpokladá, že Korčok napriek svojej intenzívnej, no finančne obmedzenej kampani nateraz už nemá výraznejší priestor oslovovať úplne nových voličov. "Kým nedostane jeho kampaň nový impulz, narazil na strop," tvrdí.
Hanes poukazuje na zákonné limity financovania kampane. Kandidáti môžu minúť najviac 500-tisíc eur vrátane kampane pred druhým kolom volieb.
Korčok sa na rozdiel od Pellegriniho, ktorý je predsedom parlamentu a lídrom koaličnej strany Hlas, nevyskytuje v médiách tak často. Opakovane Pellegriniho nabáda na vzájomnú konfrontáciu v diskusných reláciách.
"Diskusie by mali byť tým impulzom, ktorý Korčokovi poznateľnosť zvýšia podobne, ako sa to stalo v prípade Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách 2019," hovorí Hanes.
Pellegrini však podľa neho nemá dôvod s Korčokom diskutovať, keďže by mu priama konfrontácia mohla skôr uškodiť.
Korčokovou slabinou je aj nízka schopnosť oslovovať voličov, ktorí nie sú priaznivcami koalície, ale ani opozície. "Ide o ľudí, ktorí prehnane povedané venujú politike najviac dve minúty denne a skôr ich dokáže mobilizovať pútavé video či názor cez sociálne siete," tvrdí Hanes.
Podobní voliči výraznejšie prispeli k volebnému výsledku PS v parlamentných voľbách 2023 a najmä k výsledku strany OĽaNO v roku 2020.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
