Ministerstvo spravodlivosti náhle a bez uvedenia dôvodu zrušilo dotačný program na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd. Stalo sa tak len deň predtým, ako sa na ústne vypočutie mali dostaviť uchádzači, ktorých projekty komisia vyhodnotila ako úspešné.
Ide o podobnú situáciu, ako keď koncom novembra minulého roka ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) rozhodla o zrušení dotačného programu na podporu mediálnej výchovy a boja proti dezinformáciám. Prostriedky z neho, konkrétne 300-tisíc eur, ministerka presunula na opravu strechy Slovenskej filharmónie.

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Borisa Suska (Smer- SD) tvrdí, že peniaze plánuje presunúť na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich práv. O akú pomoc konkrétne má ísť, zatiaľ nie je známe.
Išlo pritom o jediný štátny program podpory projektov zameraných na oblasť ochrany ľudských práv.
Dotknuté subjekty žiadajú o zrušenie tohto rozhodnutia a vyzývajú vládu, aby prestala dehonestovať a útočiť na občiansku spoločnosť.
Zrušenie z rozhodnutia ministra
Pod gesciou ministerstva spravodlivosti fungoval program od roku 2017 a tento rok sa v ňom žiadateľom malo prerozdeliť 769 500 eur.
V minulosti boli podporené napríklad projekty Červeného kríža, Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, Slovenského zväzu telesne postihnutých, Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, Fóra pre pomoc starším, Ligy za ľudské práva či Ligy za duševné zdravie, ako aj projekty občianskych združení ako napríklad Saplinq, Dúhový Pride Bratislava, Nadácia Milana Šimečku alebo Post Bellum, ktoré súčasná vláda kritizuje a ktoré vo svojich videách viackrát spomínala aj ministerka kultúry. V roku 2022 bolo podporených 40 projektov v sumách od päťtisíc po najvyššiu sumu 48 630 eur.
Išlo o široko orientovanú výzvu, do ktorej sa mohli zapájať jednotlivci, neziskové organizácie, obce, vzdelávacie inštitúcie, ale aj podnikatelia, medzinárodné organizácie či cirkvi a náboženské spoločnosti. Uchádzať sa mohli projektmi, ktoré zlepšujú kvalitu života znevýhodneným skupinám, podporujú výchovu a vzdelávanie v oblasti ľudských práv, podporujú aktívnu a občiansku spoločnosť alebo poradenskú činnosť.

Ešte začiatkom februára dostali tí žiadatelia, ktorí od štyroch členov komisie získali vyšší počet bodov ako 60 bodov, pozvánku na ústne vypočutie. Deň či dva pred stanoveným termínom im však koordinátorka projektu zaslala e-mail, že ústne vypočutia nebudú realizované a podané žiadosti nebudú ďalej posudzovať. Ako dôvod koordinátorka uvádza, že „z rozhodnutia ministra došlo k zrušeniu výzvy“.
Na otázky denníka SME, prečo došlo k náhlemu zrušeniu programu a aké malo doteraz skúsenosti s jednotlivými žiadateľmi a ich projektmi, tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti neodpovedalo.
Suplovali sme nečinné štátne orgány
Reakciou je online výzva s názvom Vráťme ľudské práva ako základ hodnôt demokratického Slovenska, v ktorej vyše osemdesiat signatárov a signatárok vyjadruje nesúhlas so zrušením a spôsobom zrušenia jedinej štátnej dotačnej výzvy na podporu projektov v oblasti ochrany ľudských práv. Sú medzi nimi zástupcovia kultúrnych organizácií, inštitúcií mapujúcich nedemokratické režimy, centrá na pomoc ľudí so zdravotným znevýhodnením či menšín.
„Slovensko je demokratický štát, ktorého základným cieľom by mala byť ochrana ľudských práv a slobôd. S nástupom novej vlády však vidíme odklon od týchto zásadných tém a denne sme konfrontovaní s aroganciou moci, nerešpektovaním participatívnych procesov a postupnou deštrukciou demokratických inštitúcií,“ uvádzajú vo výzve, ktorú iniciovala Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum. Postup štátnej moci hodnotí ako škandalózny.
"Rozhodnutím zrušiť štátnu podporu na presadzovanie, ochranu a podporu ľudských práv, boj proti diskriminácii, rasizmu xenofóbii a antisemitizmu budú spôsobené nenahraditeľné škody na rozsahu a kvalite poskytovaných služieb v mimoriadne širokej škále," píše sa ďalej vo výzve.
Slovensko podľa signatárov nemá iné schémy, ktoré by podobným spôsobom podporovali ochranu ľudských práv, "a preto pákový efekt zrušenia tejto výzvy bude mať ďalekosiahle následky pre všetkých obyvateľov Slovenska, bez ohľadu na ich politické presvedčenie".
Navyše, realizovanie podporených projektov suplovalo v mnohých oblastiach nečinnosť štátnych orgánov, vyjadrujú vo výzve. "Aktivitami podporenými touto výzvou sa Slovensko pravidelne prezentovalo pred medzinárodnými organizáciami ako EÚ, Rada Európy a OSN,“ uvádzajú.
Signatári a signatárky tiež hovoria, že zrušenie dotačnej výzvy je nielen v rozpore s dobrými mravmi, ale aj popretím základov, na ktorých je budovaná povojnová demokratická a zjednotená Európa, a ku ktorým sa v roku 1993 pridala Slovenská republika ako samostatný štát.
Ministerstvo tretiemu sektoru: zdržte sa nedôstojných vyjadrení
Rezort spravodlivosti odpovedal na otázky SME všeobecnou odpoveďou. Zjavne ešte nemá jasné, aké konkrétne projekty v budúcnosti podporí.
„V tejto súvislosti prebieha komunikácia, ktorej cieľom by malo byť zriadenie pracovnej skupiny, zloženej z odborníkov na danú problematiku. O tomto zámere a prípadnom vypísaní novej výzvy budeme informovať,“ stojí vo vyhlásení.
Ďalej uvádza, že ministerstvo spravodlivosti tento rok poskytlo akreditovaným subjektom a intervenčným centrám sumu 2,05 milióna eur na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov a špecializovanej pomoci obetiam trestného činu domáceho násilia. Táto podpora však nemá nič spoločné s aktuálne zrušenou výzvou.
Ďalej žiada všetky dotknuté subjekty „aby sa zdržali nedôstojných vyjadrení, ktoré navyše podkopávajú spoluprácu rezortu s tretím sektorom“.

Beata
Balogová
