BRATISLAVA. Skupina opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR z SaS, KDH a hnutia Slovensko doručila v utorok na Ústavný súd SR podanie v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona.
Na tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Poslanci namietajú nesúlad novely s Ústavou SR. V právnej úprave vidia procesné pochybenia aj obsahové nezrovnalosti.
Podanie podpísalo 36 opozičných poslancov. Podľa Kolíkovej ich návrh obsahuje hlbšiu analýzu procesu prerokovania v parlamente. Poslanci v podaní argumentujú, že pri novele neboli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie.

Hrubé porušovanie parlamentnej demokracie
Tvrdia tiež, že pri rokovaní v NR SR došlo k množstvu chýb. Spôsob, akým sa novela prerokovala v parlamente, považujú za hrubý spôsob narúšania parlamentnej demokracie.
"Popri podaní, ktoré dala prezidentka, v tomto podaní je veľmi dôsledne zanalyzované to, čo sa dialo v parlamente. Sú to poslanci, ktorí to vedia posúdiť, je tu hlbšia argumentácia procesného pochybenia," uviedla Kolíková.
Poslanci namietajú aj obsah schválenej novej legislatívy.
"V prvom rade namietame, že tento trestný zákon znamená faktickú amnestiu. Parlament si tu osobuje niečo, čo mu neprináleží. V rámci deľby moci nemá parlament právo udeľovať amnestiu," povedala Kolíková s tým, že amnestia by bola udelená v stovkách vecí, ktoré nie sú nijako vyhodnotené s dosahom na práva obetí.
Neexistuje podľa nej dôvod, ktorý by vysvetľoval potrebu takejto radikálnej právnej úpravy. Označila ho za výsmech dôvery v právny štát.
Namietajú aj zrušenie prokuratúry
Namietajú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Právna úprava je podľa poslancov hrozbou hospodárskych škôd pre Slovensko. Poslankyňa priblížila, že v stredu (21. 2.) by malo zasadať plénum Ústavného súdu.
Obe podania, vrátane toho, ktoré podala prezidentka Zuzana Čaputová, by podľa Kolíkovej mohli na súde spojiť a už na tomto zasadnutí prijať na ďalšie konanie.
Na Ústavný súd sa pre novelu Trestného zákona už obrátila aj prezidentka. Je presvedčená, že kombinácia zásadného zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmien v ukladaní podmienečných trestov odňatia slobody a zmien v oblasti premlčania je rezignovaním štátu na ochranu bezpečnosti svojich občanov, ochranu ich základných práv a slobôd, ako aj na pozitívny záväzok štátu efektívne vymáhať spravodlivosť a znamená silný odklon od ochrany princípov právneho štátu.
Prezidentkiným podnetom sa už zaberajú
Vo veci podania návrhu na preskúmanie súladu trestnej novely prezidentkou Zuzanou Čaputovou na Ústavný súd sú vykonávané nevyhnutné procesné úkony. V súčasnosti nie je možné určiť termín predbežného prerokovania.
„Lehota na prerokovanie a rozhodnutie vo veci samej nie je stanovená," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ústavného súdu Martina Ferencová. Informovala tiež, že návrh hlavy štátu vo veci namietaného nesúladu Trestného zákona s Ústavou SR bol súdu doručený v pondelok 19. februára vo večerných hodinách, a to prostredníctvom e-schránky.
„Po nevyhnutnej administrácii bude zverejnený na webovom sídle ústavného súdu v časti „Rozhodovacia činnosť“, „Povinne zverejňované podania“. Sudcom spravodajcom v danej veci je sudca Peter Straka,“ doplnila Ferencová.
Stále nie je v Zbierke zákonov
Líder hnutia KDH Milan Majerský poukázal na to, že novela Trestného zákona stále nie je zverejnená v Zbierke zákonov. Pripisuje to snahe koalície o beztrestnosť pre oligarchov a kriminálnikov.
"Opäť sa ukazuje, že koalícia má dve tváre. Jednu tú, keď kritizuje opozíciu v tom, že zbytočne obštruujeme a debatujeme v Národnej rade SR a pritom to bola odborná, vecná a naozaj podnetná diskusia k novele Trestného zákona," povedal Majerský. Poznamenal, že druhou tvárou koalície je obštruovanie, keď ide o podpis a zverejnenie v Zbierke zákonov.
Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo predsedu parlamentu Petra Pellegriniho a ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby bezodkladne zabezpečili vyhlásenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov.
Snaha vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť predtým, ako novela nadobudne účinnosť, iba dokazuje, ako veľmi sa rozhodnutia súdu boja. Vyhlásila to podpredsedníčka PS a poslankyňa Národnej rady SR Lucia Plaváková.
„Schválenie novely im tak veľmi súrilo, že ju pretláčali v skrátenom legislatívnom konaní a obmedzovali rozpravu. Neexistuje dôvod, aby teraz naťahovali jej zverejnenie. Je úplne jasné, že tak robia iba preto, aby zamedzili rozhodnutiu Ústavného súdu pred účinnosťou novely, pretože chcú amnestiu pre seba a svojich ľudí,” zdôraznila Plaváková.
Vysvetlila, že predseda Národnej rady má podľa zákona 21 dní od schválenia zákona na to, aby zákon poslal príslušnému ministrovi. Ten má lehotu 15 dní na vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov.
Poslanec Národnej rady SR Ján Hargaš poukázal na to, že v rokoch 2020 – 2023 sa zákony zverejňovali v priemere po 6,5 dni od podpisu prezidentky.
„Ak páni Pellegrini a Susko budú pracovať aspoň tak rýchlo, ako priemer minulej vlády, Trestný zákon by sa mal v zbierke objaviť najneskôr tento piatok. Vyzývame ich preto, aby nezdržiavali tento proces a umožnili Ústavnému súdu konať,“ uzavrel Hargaš.