BRATISLAVA. „Toto som od nich nikdy v živote nečakal,“ povedal o svojich bývalých kolegoch niekdajší šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. Je kľúčovým svedkom v prípade Štefana Žigu, ktorého usvedčuje z podplácania.
Slobodník s bývalými kolegami, ktorých kedysi považoval za rodinných priateľov, Marekom Švarcom a Petrom Koščom, v utorok sedeli na lavici pre svedkov. Po celý čas sa na seba ani nepozreli.
Švarc s Koščom sa dnes svojho bývalého šéfa snažia spochybniť. Žigovi poskytli nahrávku, ktorú vytvorili ešte ako Slobodníkovi priatelia. A hoci na nej nepadla ani zmienka o údajnom úplatku od Žigu, točilo sa okolo nej celé utorkové pojednávanie.
Slobodník totiž ako jeden z mála bývalých policajných funkcionárov spolupracuje s políciou a podrobne opisuje fungovanie polície za éry prezidenta Tibora Gašpara, priznáva sa k trestnej činnosti a usvedčuje ľudí blízkych Smeru.
Žiga nie je prvý z obžalovaných, ktorý sa ho preto snaží spochybniť.
V článku sa dočítate:
- ako reagoval na knihu Štefan Žiga,
- čo Slobodník hovoril na nahrávke svojim bývalým kolegom,
- prečo sa ho báli,
- kto financoval ich spoločné dovolenky.
Príbuzný podpredsedu parlamentu z Hlasu, Petra Žigu, stojí pred súdom pre 85-tisíc eur, ktoré Slobodníkovi podľa jeho výpovede sprostredkoval za to, že ho nebudú vyšetrovať. Jeho firma čelila podozreniam z karuselových podvodov. Slobodník hovorí, že peniaze na úplatok dodal nitriansky oligarcha Norbert Bödör.
Z peňazí dostal Slobodník 25-tisíc eur. Minulý rok v auguste uzavrel pre tento, ale aj iné skutky, dohodu o vine a treste. Dostal štvorročnú podmienku.
Kniha pre najlepšieho riaditeľa
Na začiatku pojednávania si traja svedkovia mali možnosť zaspomínať na „staré dobré časy“, keď im samosudca Milan Cisárik na obrazovke prehrával ich knihu spomienok v elektronickej podobe. Slobodníkovi ju koalegovia darovali na Vianoce 2018 ako „minidarček“.

V knihe je veľa fotografií zo spoločnej dovolenky štyroch policajtov v Chorvátsku, lyžovačky v Rakúsku, husaciny v Slovenskom Grobe, ale aj z pracovných akcií a porád. Policajti Slobodníka v knihe familiárne prezývajú Béďko, nechýbajú vrúcne slová a blahoželania.
„Síce sa s Tebou zďaleka nelúčime, no napriek tomu Ti chceme poďakovať za veľa nádherných zážitkov, ktoré sme zažili vďaka Tebe a už teraz sa tešíme na veľa ďalších spoločných zážitkov,“ napísali na záver.
Pod venovanie sa podpísali aj Švarc s Koščom. Na súde tvrdili, že knihu vytvorili primárne kolegovia z Nitry, Roman Stahl a Vladimír Bisták. Bistáka už za členstvo v skupine Bödörovcov a branie úplatkov, ktoré Slobodník rozsiahlo opisuje najmä v kauze Očistec, odsúdili.
Dozorový prokurátor Matúš Harkabus poukázal na fakt, že kniha spomienok nedokazuje len blízke vzťahy medzi bývalými kolegami, ale najmä "toxické prostredie", ktoré vo finančnej jednotke v čase Slobodníkovho velenia prevládalo.
„Takéto fotografie by som mohol mať s pánom Slobodníkom aj ja, neviem, čo by mohla táto kniha dokazovať,“ povedal obžalovaný Žiga. Slobodníka označil za zbabelého, závistlivého chlapa a falošného človeka.

Slobodník naopak tvrdil, že aj so Žigom boli v minulosti priateľmi. „Áno, takýchto fotiek môže mať veľa aj pán Žiga. Tiež bol jeden z ľudí, ktorí vedeli o mnohých veciach,“ povedal. „Pre mňa je dnes sklamanie, že títo ľudia úplne zmenili názor a stavajú sa k veciam tak, aby ich otočili v svoj prospech."
Na otázku prokurátora odpovedal, že v Chorvátsku bol s kolegami trikrát, v Rakúsku na lyžovačke asi dvakrát. Dovolenky platil z peňazí od Bödöra, hovorí.
Tajná nahrávka
Ďalším dôkazom, tentoraz proti Slobodníkovi, bola viac ako 30-minútová nahrávka z auta. Švarc s Koščom si ju urobili, keď Slobodník odišiel do dôchodku a chcel sa s nimi stretnúť predtým, ako začal vypovedať na špeciálnej prokuratúre.
V minulosti nahrávky od policajtov vyťahoval predseda Smeru Robert Fico, ale aj advokáti už odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Sudca Cisárik napriek námietkam prokurátora Harkabusa dôkaz pripustil. Podľa neho nemá rozhodovať o vine obžalovaného Žigu, ale o dôveryhodnosti svedka Slobodníka. Žiga sa počas prehrávania záznamu uškŕňal.
Nahrávka bola veľmi nekvalitná, veľa slov nezrozumiteľných alebo vytrhnutých z kontextu. Slobodník ju potvrdil, no naznačil, že Švarc ako odborník na počítače ju mohol upraviť. Ten to poprel.

Na nahrávke Slobodník bývalým policajtom hovorí, že je pripravený, že ho zadržia, a že sa dohodol s prokurátorom zo špeciálnej prokuratúry na spolupráci. Myslí si, že keby mu aj hrozil nejaký trest, tak by to skončilo podmienkou. Švarca s Koščom vyzýva, aby mu pomohli pospomínať si na prípady, ktoré by mohol pri výsluchu opísať.
„Tibora, Krajmera, Nora, o tom, že sme sa stretávali, dávali nám úlohy a pod,“ nadhodil Slobodník, o aký typ informácií má záujem. „Povedz, že si sa s Kuciakom stretával, že si mu dával informácie na Gašpara a Hraška,“ hovoril mu jeden z policajtov.
„Ja sa tam nechcem vyviňovať, musím niečo zobrať aj na seba,“ pripomenul Slobodník.
„Povedz jak ste chodievali na stretnutia, furt jak vás volal, ako ste to tam dokladovali,“ navrhuje jeden z policajtov.
Na nahrávke nie je zreteľne poznať, čo hovorí Švarc a čo Koščo. Jeden z nich ku koncu rozhovoru spomenie, že má toho už dosť a najradšej by si podal žiadosť do civilu. Slobodník policajtov žiada, aby to, o čom sa rozprávali, nikomu nehovorili.
Báli sa ho
Žiga chcel nahrávkou tiež dokázať, že Slobodník vedel o svojich benefitoch ako spolupracujúci obvinený ešte skôr, ako začal vypovedať. Slobodník má podľa neho sklony manipulovať a vypovedať účelovo.
Z policajnej inšpekcie si obhajoba Žigu vyžiadala aj prepisy správ Slobodníka s podnikateľom Petrom Petrovom.
Petrov sa pohyboval v mafiánskom prostredí a bol policajným informátorom. Ich vzťahy napokon prerástli do toho, že policajti Petrovovi hovorili o plánovaných akciách, ale aj informácie z trestných konaní. Viacerí prijímali od Petrova peniaze a vecné dary.
V kamarátskych správach Slobodníkovi Petrov okrem iného napísal, že keď ho spomenie ako svedka, všetko mu potvrdí. Slobodník však vylúčil, že by sa vopred dohadovali, ako budú vypovedať.
„Tento dôkaz potvrdzuje, že svedok Petrov má podporovať účelové tvrdenia Bernarda Slobodníka a to nie len v tomto prípade,“ hovorí Žiga s tým, že si zosúlaďovali výpovede.

Identicky však na utorkovom pojednávaní vypovedali Švarc s Koščom. Obaja potvrdili, že si Slobodníka nahrali z vlastnej iniciatívy a neplnili žiadne služobné rozkazy.
„Bol to veľmi vplyvný človek a na našu ochranu sme si urobili túto nahrávku, pretože sme sa báli o svoj život,“ tvrdil Švarc. Za vplyvných ľudí, s ktorými sa Slobodník podľa neho stretával, označil Igora Matoviča a Daniela Lipšica, ktorý v tom čase ešte nebol špeciálny prokurátor, ale Slobodníkov advokát.
Obaja hovorili, že Slobodník im dovolenky neplatil, náklady si vraj rozdelili a boli ubytovaní u Slobodníkovho známeho, ktorý bol s nimi v Chorvátsku. Nikto iný okrem štyroch policajtov však na fotografiách z dovolenky nie je.
„Chcel som, aby sme si nahrali pána Slobodníka. Možno z obavy, aký je. Mal veľký vplyv,“ pritakal potom Švarcovi Koščo. Koščo nechcel odpovedať na novinárske otázky, kedy sa tak zásadne zmenil jeho názor na Slobodníka.

Beata
Balogová
