BRATISLAVA. Oponenti väčšinou jeho meno nevyslovia bez toho, aby nepripojili hanlivú prezývku "podržtaška". On sám sa na reklamných plochách prezentuje heslom "Slovensko už potrebuje pokoj" a logom s iniciálami "PP" vo farbách prezidentskej štandardy.
Na jednej strane prezidentský kandidát Peter Pellegrini vo svojej kampani zdôrazňuje potrebu zmierenia spoločnosti.
Na druhej ako líder vládnej strany Hlas asistuje pri presadzovaní sporných zmien v trestnej politike štátu vrátane rušenia špeciálnej prokuratúry.
S novelou Trestného zákona sa Pellegrini najskôr nechcel nechať spájať. Po jej predložení do parlamentu sa vyjadroval len minimálne.

Vo februári sa však už aktívne pridal k obštrukcii, ktorej skrytým cieľom je znemožniť Ústavnému súdu, aby mohol pozastaviť účinnosť novely.
Ani po šiestich dňoch od jej schválenia zákon nezaslal na publikovanie v Zbierke zákonov, čo je zvyčajne predpoklad na to, aby o nej mohol súd rozhodovať.
Rovnako rozporuplne Pellegrini od leta pristupuje k svojej prezidentskej kandidatúre. Posledné mesiace roka 2023 nechal ľudí špekulovať, či bude kandidovať. Vysielal však nejasné signály tvrdeniami, že kandidatúru zvažuje.
Napokon ju ohlásil v druhej polovici januára. Regióny z pozície predsedu parlamentu však navštevoval ešte koncom roka. Pomáha si aj tým, že sa mesiace vyhýba duelu so svojím protikandidátom Korčokom.
Pellegrini má podľa merania agentúry NMS Media Research medzi 14. až 18. februárom o 1,6 percenta vyššiu podporu pre prvé kolo a o 4,6 percenta v druhom kole volieb, ak by súperom bol práve Korčok.
Po zohľadnení odchýlok merania z týchto dát vyplýva, že obaja majú šancu voľby vyhrať. Pellegriniho šance sú však výrazne závislé od správania sa voličov, ktorí nie sú jeho prirodzenými priaznivcami.
Denník SME na základe hĺbkových dát agentúry NMS ukazuje, kde sú Pellegriniho silné a slabé stránky a čo najviac ohrozuje jeho šance stať sa prezidentom.
Podobnú analýzu pripravilo SME aj z pohľadu Ivana Korčoka.

1. Rozhodujúci voliči pre Pellegriniho: nacionalisti, extrémisti a antisystém
Pellegriniho vo výraznejšom náskoku pred Korčokom brzdí najmä fakt, že pre menšiu, ale počtom podstatnú časť voličov strán vládnej koalície Smer, Hlas a SNS nie je prvou voľbou.
Spomedzi voličov Smeru Pellegriniho podľa NMS podporuje 70 percent z nich, zatiaľ čo 20 percent chce v prvom kole volieb podporiť bývalého sudcu Štefana Harabina.
Pellegrini má prirodzene najsilnejšie postavenie u voličov Hlasu. Aj medzi nimi je však desať percent takých, ktorí vo voľbách podporujú Korčoka alebo bývalého ministra zahraničia z čias prvej vlády Smeru Jána Kubiša.
Pellegriniho doterajším tromfom je aj podpora od voličov opozičného KDH, chce ho podporiť takmer 15 percent z nich.
Výrazne slabú pozíciu má však Pellegrini medzi podporovateľmi najmenšej koaličnej strany SNS. Vo voľbách ho chce v prvom kole voliť len 29 percent jej voličov, zatiaľ čo Harabin má podporu až polovicu elektorátu SNS.
Tento nedostatok mu pomáhajú vyrovnávať voličské základne mimoparlamentných strán - extrémistickej Republiky a Sme rodina. Spomedzi ich voličov by Pellegriniho chcela voliť tretina. Rovnako veľká časť voličov Republiky podporuje aj Harabina.
Posledný mesiac ukazuje, že sa Pellegrini snaží osloviť práve týchto voličov. Aj keď sa počas svojej dvadsaťročnej politickej kariéry nikdy neštylizoval do pozície veriaceho, prosbou o ochranu Slovenska Bohom končil svoje ohlásenie kandidatúry.
V inej časti prejavu zas využil knieža Svätopluka a jeho "prúty", ku ktorému sa hlásia najmä ľudia so silnejším národným cítením, napríklad voliči SNS či extrémistických strán ako Republika.
Pellegrini sa ich snaží podchytiť aj zmierlivým sentimentom voči Rusku. Využíva na to tému účasti slovenských hokejistov hrajúcich v ruských kluboch počas vojenskej invázie na Ukrajine na majstrovstvách sveta v hokeji.
Tvrdí, že by ich hokejový zväz nemal z reprezentácie vylúčiť. V týchto témach je však silnejší Harabin. Výraznejšie presuny jeho voličov k Pellegrinimu dáta NMS predpokladajú až v druhom kole, kam sa pravdepobne Harabin nedostane.
Šance Pellegrinho a Korčoka na výhru v prvom kolo volieb sú vyrovnané.
2. Faktor Harabin a Danko
Pellegrini zatiaľ dopláca na to, že nie je spoločným kandidátom celej vládnej koalície. SNS do volieb postavila vlastného predsedu Andreja Danka, ktorý Pellegriniho agresívne kritizuje.
Dotýka sa pritom aj jeho súkromia. Nazval ho alibistom, pýtal sa, kto bude jeho prvou dámou.
„Určite by o zdravotnom stave kandidáta mali občania vedieť všetko. Vrátane jeho orientácie, manierov, správania, finančnej hotovosti. Každý kandidát sa musí pripraviť nielen na to, či sa vie usmievať, ale aj koľko má detí, koho má rád, s kým žije, z čoho je financovaná kampaň. Potom si ľudia vyberú,“ tvrdil Danko.
Šéf SNS pritom podľa meraní NMS nemá šancu postúpiť do druhého kola volieb. Podporuje ho len 1,3 percenta všetkých voličov. Malú podporu má aj medzi voličmi SNS - voliť ho chce len 13 percent jej sympatizantov.
Napriek tomu negatívna komunikácia Danka môže mať vplyv na Pellegriniho volebný zisk v druhom kole. Voličov SNS to môže od účasti odradiť.
Voči Pellegrinimu sa vyhraňuje aj Harabin. Začiatkom februára pre český týždenník Respekt povedal, že by svojim voličom neodporučil voliť v druhom kole Pellegriniho, ak by sám z volieb vypadol. "Poviem ľuďom, aby zostali v druhom kole doma," povedal.
3. Taktické vyhýbanie sa Korčokovi
Začiatkom januára Pellegrini prijal pozvanie do hodinovej diskusnej relácie televízie Joj24. Išlo o ojedinelé vystúpenie. Od od ohlásenia kandidatúry sa na inej diskusii nezúčastnil.
Politológ Samuel Spáč z Katedry politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave rozhovor hodnotil tak, že Pellegrini si verejnú konfrontáciu cieľavedome vyberá so zámerom, aby mu neuškodila.
V Joj diskutoval bez oponenta len s moderátorkou. Korčok ho pritom týždne vyzýva do spoločného duelu. "Nemá dôvod prijať takúto výzvu," vysvetľuje analytik agentúry NMS Mikuláš Hanes.
Na rozdiel od Korčoka má totiž Pellegrini najväčšiu poznateľnosť spomedzi všetkých prezidentských kandidátov (93 percent). Konfrontácia by tak skôr mohla pomocť Korčokovi, kotrý ako menej známy kandidát má ešte priestor na získavanie nových hlasov.
V súboji s Korčokom by bol Pellegrini zároveň nútený viac sa vymedziť v témach, kde sa zatiaľ snaží pôsobiť rozvážne a umiernene.
Výhodou Pellegriniho je jeho druhá najvyššia ústavná funkcia predsedu parlamentu a jedného z lídrov vládnej koalície. Vďaka nej má vyššiu pozornosť médií než Korčok, ktorý musí do svojej propagácie investovať viac peňazí. Zákon pritom stanovuje na kampaň finančný limit 500-tisíc eur.
Výhodou Pellegriniho je aj väčšia priazeň od voličov, ktorí nesympatizujú z koalíciou ani s opozíciou. Takíto voliči sú podľa Hanesa menej citliví na denné politické dianie, ktoré sledujú len málo.
Pellegriniho podporuje 41 percent zo všetkých takýchto voličov, zatiaľ čo Korčoka 22 percent. Títo voliči nemusia preto vnímať Pellegriniho úlohu pri schvaľovaní novely Trestného zákona ani protivládne zhromaždenia.
Predbežný odhad výsledkov druhého kola volieb podľa NMS hovorí, že zrejme aj vďaka tejto skupine voličov mierne vedie Pellegrini. Rozdiel 4,6 percenta však neprekračuje odchýlku merania. Znamená to, že víťazstvo nemá isté.
Podľa zistení NMS Pellegrinimu nateraz deklaruje podporu v druhom kole 92 percent voličov Smeru, rovnaký počet voličov Hlasu, 82 percent priaznivcov SNS a vyše 80 percent voličov Republiky a Sme rodina.
Analytik Hanes poukazuje na to, že na odhadovanom miernom náskoku Pellegriniho v druhom kole sa podpisuje aj dvadsať percent voličov strany Slovensko, hoci jej líder a tiež prezidentský kandidát Igor Matovič považuje Pellegriniho popri Ficovi za hlavného politického rivala.
4. Okrem veľkých miest zbiera hlasy po celej krajine
Výrazne viac priaznivcov než Korčok má Pellegrini v dedinách, kde vedie o jedenásť percent. O šesť percent vedie aj v menších mestách od 5- do 20-tisíc obyvateľov.
V Pellegriniho elektoráte dominujú aj voliči so základným vzdelaním (49 percent) a v pokročilejšom produktívnom veku 45 až 65 rokov (približne 45 percent).
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
